Müzik indir

04 Aralık 2020 Cuma

''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''

Vali Karadeniz, basın mensuplarıyla bir araya geldi -“Basına destek verilmeli”

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler’ günü dolayısıyla, ilimizde faaliyet gösteren basın mensupları ile bir araya geldi.

11 Ocak 2020 Cumartesi 11:40
 Vali Karadeniz, basın mensuplarıyla bir araya geldi -“Basına destek verilmeli”

 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler’ günü dolayısıyla, ilimizde faaliyet gösteren basın mensupları ile bir araya geldi.

Vali Yaşar Karadeniz’in ev sahipliğinde Kastamonu Öğretmen Evi’nde düzenlenen programa AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Özgür Yavuz, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Balcı ve basın mensupları katıldı.

VİDİNLİOĞLU; YEREL BASIN OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Yerel basın olmazsa olmazlarımızdan. Yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4’üncü büyük güç basındır.  Basınının hem demokrasimizde hem de sivil hayatımızda yeri çok büyük. Onlara görev tavır alıyor, gideceğimiz yönü belirliyoruz. Kamuoyunun ne yönde takdiri varsa, niyeti varsa onu basın aracılığıyla öğrenmiş oluyoruz. Bunun için anketler ve kamuoyu yoklamaları yapmak lazım.  Ama siz içinde olduğunuz için bunlarla ilgili çok daha net fikir elde edebiliyoruz.  Bu anlamda basının önemi çok büyük ama basının son dönemde çok ciddi sıkıntılarının olduğunu da biliyorum. İnşallah bununla ilgili yeni düzenlemeler yapmakta fayda var. Ulusal basından ziyade, yerel dinamiklerin içerisinde yerel basın en önde gelen kurumlardan birisidir.  Her şehrin kendisine yön vermesinde ve yön bulmasında ve yeni bakışlar için basının katkısı çok büyüktür. Basının sorunlarının da ivedilikle masaya yatırıp çözmeliyiz. Bize ne düşerse yapma gayreti içindeyiz.  Geçtiğimiz 8-9 aylık zamanda basınla ilgili çok büyük ciddi sıkıntılar yaşamadık.  Sadece bir konuda hassasiyetim var, lütfen teyit etmediğiniz hiçbir şeyi yazmayalım. Bununla ilgili sadece 1 defa yaşadığım bir durum söz konusu oldu. Teyit edilip yazılmasında büyük fayda var.”

BALTACI; ÜLKEDE Kİ HER GELİŞME ÖNCE SİZİ VURUYOR

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, “1961’de bir yasa çıkmış bu yasa ile birlikte gazetecilerin çalışma hakları ve özlük hakları düzenlenmiş olmasına rağmen gazetecilerin çalışma sürelerinin esnek ve kuralsız olduğunu görüyorum. 24 saat üzerinden çalışıyorsunuz. En son yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yüzlerce binlerce gazeteci işlerden atıldı. Türkiye’nin amiral gazetelerinde çalışanlar evlerine gelen mektuplarla işlerinden atıldıklarını öğrendiler. Ülkede ki her gelişme önce sizi vuruyor. Basın ve ifade özgürlüğünü konuşmadan geçemeyiz. Türkiye’de 2001-2004 yılları arasında 10 tane gazeteci tutukluyken, şimdi çeşitli bahaneler ve sebeplerle 110 tane gazeteci cezaevinde. Türkiye basın ve ifade özgürlüğünde dünyada ki 180 tane ülkenin içerisinde Irak ve Bangladeş’ten sonra 157’nci sırada. Hal böyleyken muhalif gazeteci bulma, demokrasi mücadelesi veren ve halkın gerçek gündemini manşetlerine taşıyanlar maalesef ilan ambargosuyla cezalandırılmaya çalışılıyor. Yerel gazetelerde durum çok farklı değil. Son çıkan yasa ile vergi borcu olan gazetelere ilan kısıtlaması getirildi. Zaten zor ayakta duran yerel gazeteler bu ilan kısıtlaması ile birlikte bence daha zor günler yaşıyor. Ayrıca dolardaki artışla birlikte kendi kağıdını üretemeyen bir ülkenin gazete kağıdına nasıl muhtaç olduğunu geçen günlerde gördük. Giderek gazete masraflarının da artması bu mesleğin icra edilmesini gittikçe zorlaştırıyor. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay hatta internetle birlikte bir bilgi bombardımanı olmasına rağmen gerçek habercilik yapmak dünkünden çok daha zor. 2020 yılında, internet siteleri vasıtasıyla bilgi kaynakları artmış olmasına rağmen Türkiye’de hala 281 internet sitesi erişime kapalı. 7 bin haber sitesi erişime kapalı, 5 binin üzerinde sosyal medya hesabı resmi olarak kapatma başvurusu yapılmış. Gerçekten işiniz zor. Bu mesleği ısrarla yapmak, mesleğin peşinde olmak, halkın haber alması için 24 saat bu mesleği yapmak büyük bir fedakarlık istiyor.”

ÇELİK; ÇOK DÜZEYLİ, STANDARDI YÜKSEK BİR
YEREL BASINA SAHİP OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM

AK Parti Milletvekili Metin Çelik; “Çalışan Gazeteciler Gününüzü gönülden kutluyorum. Zaman zaman çeşitli vesilelerle bir araya geliyoruz. Bize ilettiğiniz sorunlarınızı zaman içerisinde çeşitli vesilelerle hükümetimiz, bakanlarımız nezdinde gereken yerlere iletmeye gayret ediyoruz. İftiharla söylüyorum; gerçekten çok düzeyli, standardı yüksek bir yerel basına sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bunu samimiyetle söylüyorum. Kötü örnekleri çoğu yerde görüyoruz. Ama Kastamonu’daki basın kuruluşlarımıza baktığımızda ifade ettiğim hususların doğru olduğunu görüyoruz. Gazeteciler, basın, halkımızın, vatandaşlarımızın haber alma, habere ulaşma, gelişmelere ulaşma özgürlüğünün aracısı konumunda. Tabi bu ince bir çizgi. Bir tarafta haber alma hürriyeti var. Diğer tarafta da haberi yapan kişilerin özgürlüğü ve sınırı var. Basın özgürlüğü hiçbir şekilde suç işleme özgürlüğünü ifade etmez. Bunu buradan bağımsız olarak genel olarak söylüyorum. Türkiye’de zaman zaman gazeteciler tutuklu, gazeteciler gereksiz yere yargılanıyor şeklinde; özellikle dış kaynaklı olarak, içerdeki bağlantıları Türkiye’yi bu şekilde göstermek isteyen bir kesim var. Tek tek baktığınızda o tutuklamaların nelerden kaynaklandığına baktığınızda basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi olmadığını görüyoruz. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu 110 gazetecinin nelerden tutuklu olduğunu görebilirsiniz. Bir tarafta Türkiye büyük bir mücadele veriyor. Bir baskılamayla karşı karşıya, özellikle 2013 yılından itibaren ülkemize ağır saldırılar var. Bunların çoğu dış kaynaklı içerdeki terör örgütleriyle Türkiye’yi baskılamaya, başını kaldıramaz hale getirme uğraşındalar. Çevresine, bölgesine, etki edemez hale getirmek ve eski Türkiye’yi canlandırmak isteyen bir anlayış var. Bunu yıllar içerisinde darbe girişimleriyle, ekonomik saldırılarla gördük. Türkiye, her seferinde milletimizin ortaya koyduğu büyük bir anlayışla büyük bir birliktelikle bunların hepsinin üstesinden geldi. En son ekonomik saldırılar yapıldı. Bunları da bu kadar kısa süre içerisinde aşma noktasında büyük bir aşama kaydeden bir ülkeyiz. İnşallah önümüzdeki günler Türkiye için çok daha parlak günler olacaktır. Türkiye’yi güzel günler bekliyor. Çevrenizdeki gelişmelere baktığınızda, Türkiye’nin bu ateş çemberi içerisinde güçlü, gayretli, sağlam durmaya devam ettiğini görüyoruz. Türkiye’nin milli menfaatleri doğrultusunda gereken adımları atmaktan da asla geri durmadık. Türkiye son yıllarda yaşadığı bu sıkıntılardan geleceğe daha emin bir şekilde bakacaktır.”

KÖYLÜ; GAZETECİLİK BİR KAMU GÖREVİ

AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü; “Sizlerin yaptığı görev bir kamu görevi. Çok zor bir görev. Bu görevi yaparken kamu görevi olduğunun idraki içindesiniz. Bunun idraki içinde olmayanları da ayrı tutuyorum. Bu çalışanlardan ziyade sahipleriyle doğrudan ilgili bir durum. Gazetenin sahibinin düşüncesi neyse gazetede çıkan haberler de onun düşüncesi doğrultusunda zaman zaman çıkıyor. Gazetecilerin bugünkü şartlarda daha kolay ama haber kaynaklarının çok fazla olması haberin daha iyi değerlendirilebilmesinde bazı sıkıntılar yaratıyor. İster istemez haber atlamamak için mücadele ediyorsunuz. Ama bunun için de gerçekten o haberi verecek olan kişiye ulaşmada sıkıntı çekebiliyorsunuz. Sizin yaptığınız iş gerçekten zor. Yaralanan, ölen gazeteciler oluyor. Seçtiğiniz için idrakiyle çalışıyorsunuz, Allah size kolaylık versin. Bizim üstümüze düşen olursa her konuda yardımcı olmaya çalışırız. Benim isteğim, haberleri doğrulatmadan yazmayın. Buna fırsat vermeyin. Hepinize çalışmalarınızda başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ; BASINA DESTEK VERİLMELİ

Vali Yaşar Karadeniz; “Yerel basının ekonomik anlamda istenen güce sahip olmaması, çalışanlarının da olumsuz etkilediği konusu hepimizin farkında olduğu konudur. Bununla ilgili bizim üzerimize düşen neyse onu yapmak görevimiz. Basına destek verilmeli. Gazeteciler Cemiyet Başkanı’nın dediği genelgeyi çıkartırken birkaç tane amacım vardı. Bu amaçlardan birisi basına yönelik maddi desteğin daha güçlü bir şekilde sağlanmasıydı. Ama Kamu İhale Kanunu’nda açık hüküm var. Bir iş sırf doğrudan temin yoluyla yapılması için limit aşımından kurtulmak amacıyla parçalara ayrılamaz diyor. Bunu kamu kurum ve kuruluşlarına hatırlatmış oldum. Bir başka konu ise açık ihaleler bizim her zaman tercih ettiğimiz yöntemdir çünkü rekabet amacı bütün ihalelerde ana hedefimizdir. Çok istisnai durumlar söz konusu olursa belki doğrudan temin ya da pazarlık usulü denenebilir. Bunu yaparken de işi çabuk dahi yapacak olsak prensibimiz yarışmacı özelliğinin mutlaka sürece dahil edilmesi. Şu sıralar yapılan ihalelere 20-30 firma giriyor bu bizler için sevindirici bir durum. Basınımız kamu dışı gelirlerini de arttırmak zorunda, geliştirmek zorunda. Bu birçok yönden gerekli. Ankara’dan bir şeyler gelsin diye hepimiz uğraşıyoruz. Elbette bu gayreti gösterelim. Ama kendi imkanlarımızla da neler yapmalıyızın üzerinde durmalıyız. Devlet desteği mutlaka şart ama bu destek yanında ana prensip onun dışındaki gelirlerimizi arttırmaya yönelik çabalar olmalıdır. Bunun için de dünyadaki dijital platform gelişmelere ayak uydurmamız çok önemli. Yazılı basın sürekli daralıyor, görüntüye göre daralacaktır da. Bizim için yazılı basının temel özelliği okuduğumuz bilgiler çok daha sağlıklı ve doğru. Dijital platformda da buna yönelik düzenlemeler yapılırsa oradan elde edilecek reklam gelirleri sadece Kastamonu ile de sınırlı kalmıyor. İnanıyorum hem devletimizin desteğiyle hem de bu bahsettiğim teknolojiye ayak uydurma konusunda göstereceğiniz gelişimle bugün bahsettiğimiz olumsuzlukların iyiye gideceğine inanıyorum. Bu konuda hep birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV