Vali Çakır, ziyaretleri işaret etti

Denetimlerde konuşan Vali Avni Çakır, vaka sayılarının tırmanışa geçtiğini söyledi

Vali Çakır,  ziyaretleri işaret etti

 


ARTAN VAKALAR ENDİŞEYİ ARTTIRIRKEN;

Vali Çakır,  ziyaretleri işaret etti

İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından 81 ilin Valiliğine gönderilen genelge doğrultusunda, Kastamonu Valisi Avni Çakır ve beraberinde Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Belediye Bakanı R. Galip Vidinlioğlu ve İl Sağlık Müdür Vekili, Kovid-19 denetimlerinin, sahada daha etkin yapılması için bugün Nasrullah Meydanı ve İplikçiler Çarşı’sında “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla denetim gerçekleştirdi.

Denetim öncesi Nasrullah Meydanı’nda açıklamalarda bulunan Vali Avni Çakır; “Geniş bir katılımla saha denetimlerimiz devam ediyor. Ağustos ayında pik yapan bir süreç yaşanmıştı. Eylül ayı itibariyle virüs konusunda ciddi bir başarı elde etmiştik. Ancak son 2 haftadır hem dünyada hem ülkemizde yaşanan artışlar ilimizde de kendini göstermeye başladı. Bu rakamlar şuanda bizim için yönetilemez halde değil ancak kesinlikle en üst seviyede tedbirlerimize devam etmemizi gerektiren bir seviyede. Bu anlamda umuma açık yerlerle ilgili tedbirlerimiz düğünlerimiz cenazelerle ilgili tedbirlerimiz sonuçlarını gördük ve vaka sayıları düşüş gösterdi bu tedbirlerimiz. Ancak maalesef birçok vilayette olduğu gibi ilimizde de, akraba, komşu ziyaretlerinin ve cenaze, düğün gibi organizasyonların virüsün yayılmasına uygun ortamlar oluşturduğunu müşahede etmekteyiz. Bu bizim somut tespitimiz. Birçok ilçemizde sıfırlamış olduğumuz vakaların akraba ziyareti ve komşu ziyaretleri sonrasında tekrar artış gösterdiğini gördük. Özellikle iki haftadır kolluk kuvvetlerimizle, belediye personelimizle, muhtarlarımızla, imamlarımızla bu mücadeleye destek veren tüm kamu kurumlarının vasıtasıyla vatandaşları bilgilendiriyoruz” dedi.

Virüsün her yaştan insanın hedefi olduğunu vurgulayan Vali Çakır; “Özellikle hepimizin büyükleri ve belli bir yaşın üstündeki insanlar bu virüsten ciddi bir şekilde etkileniyorlar. Şu anda hastanelerde ve yoğun bakım ünitelerimizde bir sıkıntı yok ama vaka artışlarımız bu şekilde devam edecek olursa, maalesef ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz. Onun için hepimizin bu konuda hassas olması gerekiyor. Şu ana kadar elde etmiş olduğumuz kazanımları korumak için lütfen bu konuda çok hassas olmalarını ve kurallara riayet etmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“HALA DUYARSIZ İNSANLAR VAR”

İzolasyonun da bu konuda oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Vali Çakır, Kastamonu’da 2 tane yurdun izolasyon için ayrıldığını belirtti. 36 tanesi pozitif vaka, 5 tanesi temaslı olmak üzere 41 vatandaşın yurtlarda barındığını söyleyen Vali Çakır;“Bununla alakalı gerek iaşelerinde, gerekse tedavilerinde bir sıkıntı yok. Bunların birçoğu da kendi iradeleriyle yurtlara yerleşti. Bunlardan 5 tanesini biz izolasyon kurallarına uymadıklarını için zorunlu olarak yerleştirdik. Vatandaşlarımızın bu konuda talepleri olursa yardımcı oluyoruz. Koronavirüs tedbirleri konusunda hala duyarsızlık gösteren vatandaşlarımıza son 1 hafta içerisinde 59 vatandaşımıza cezai işlem uyguladık. İnşallah Kastamonu’da virüse hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz. Tekrar rakamları makul seviyelere getireceğiz. Vatandaşlarımız korona virüs tedbirleri hakkında sürekli olarak camilerimizden, belediyelerimizin anons sistemlerinden, kolluk kuvvetlerimizin araçlarındaki anons sistemlerinden sürekli uyarıyoruz. Muhtarlarımızdan da vatandaşları sürekli bu konularda uyarlamalarını istiyoruz. Televizyonlarda da bulunanla alakalı son 2 haftadır üst düzeyde açıklamalar yapılıyor. Türkiye vaka olarak ne yaşıyorsa, Kastamonu’da onu yaşıyor. Artışlar tüm illere paralel olarak bizde de oluyor. Sebepleri de aynı. Düğünlerde ve cenazelerde ciddi bir kontrol sağlandı ama maalesef geleneksel alışkanları vatandaşlarımız kolay kolay terk edemiyor. Ayrıca bu virüs belli yaş gruplarında farklı belirtiler gösterdiği için kendisinde bir şey yok sanıyor ya da hasta olduğunu bile bile kendisinde semptom olmadığından yanılgıya düşerek ziyaret gerçekleştiriyorlar. Biz her pazartesi tespit edilen durumlar doğrultusunda benim başkanlığımda gerçekleştirdiğimiz toplantıda vakalarımızı tek tek analiz ediyoruz. Vatandaşlarımız temaslılarını tam olarak bize bildirmediğinden bunu derinlik çalışmalarını bizimde tam olarak yapmamız gerekiyor. Vakaları tek tek analiz ediyoruz. Vaka sayılarında ciddi artış gösteren ilçelerimizle durum hakkında bilgi alıyoruz ve buna göre tedbirler alıyoruz. Tamamen bilimsel verilere göre hareket ediyoruz. Şu an rakamlarımız kontrol edilebilir seviyede. Bu hafta 4 kişi hakkında izolasyon kurallarına uymadıkları için suç duyurusunda bulunduk” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Vali Avni Çakır, açıklamalarının ardından İplikçiler Çarşısındaki dükkânları gezerek tedbirlerin alınıp alınmadığı konusunda denetimlerini gerçekleştirdi. Esnafı kovid-19 tedbirlerine uymaları konusunda uyararak bilgilendirmelerde bulundu. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER