Vali Çakır'dan 'Taş Mektep' talimatı

Kastamonu’nun en önemli eğitim kurumlarından olan Taş Mektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu açtı.

Açılış törenine; Vali Avni Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekteri Serkan Genç, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük, İl Sağlık Müdürü Yüksel Kutlu, AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram, öğrenciler, öğretmenler ve okul idarecileri katıldı.

Vali Avni Çakır, programa katılan kurum müdürlerine, tüm kurum araçlarının egzoz emisyonlarının Endüstri Meslek Lisesi'nde açılan merkezde yapılması noktasında tavsiyede bulundu. 

“PİYASADAN DAHA KALİTELİ ÜRÜNLER ORTAYA KONULMALI”

Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu'nun açılış töreninde konuşan Vali Çakır, Taş Mektep gibi okulların hedefinin olması gerektiğinin altını çizerek; “Hedefimiz, piyasadaki benzer iş kollarıyla aynı kalitede, hatta daha üst seviyede nitelikli ürün geliştirmek olmalı. Bunu ticari anlamda pazarlamayı kast etmiyorum. Bu ürünün yapımında öğrencilerimizin eşlik etmesi lazım. İyi usta olmanın, işinin erbabı olmanın ne olduğunu, piyasada tutulmanın, sevilmenin güçlü bir sermaye olduğunu görüyoruz” dedi.

“BİZİM ZAMANIMIZDA EN YOĞUN OKULLAR MESLEK LİSELERİYDİ”

Meslek liselerinin, ülkemizdeki ara eleman ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynadığına dikkat çeken Vali Avni Çakır; “Öte yandan, bugün liseyi bitirdik, sınavı kazandık bir okul yakalayamadık. Ne oldu, piyasada en ufak bir yetkinliğin yok. Bizde sürekli iş talebiyle gençler oluyor. Ben soruyorum, 'Ne özelliğin var?', tek özellik; bazılarının araba ehliyeti var, o da binek araç ehliyeti. Ne işe yarar? Bu çocukların da hepsinin on numara yapacağı anlamında söylemiyorum ama en azından yatkınlığı, sertifikası var. Bu konuda, bu işi yapabilmeye en önde gelen aday demek oluyor. Bu tür okulların ve öğrencilerin arttırılması, biz idarecilerin en önemli görevi olması lazım. Velilerimize de önemli görev düşüyor. Bizlerin zamanında endüstri meslek liseleri, öğrenci sayısı bakımından en yoğun okullardı. Sınavla girerdik, motor bölümünü kazandım diye o bölümdeki öğrenciler havalı gezerdi” ifadelerine yer verdi.

Vali Çakır, programda AFAD İl Müdürü ve KUZKA Genel Sekreterine de kurum araçlarının egzoz emisyonlarının yeni açılan egzoz emisyon merkezinde yapılması konusunda tavsiyede bulundu. Çakır, Egzoz Emisyonu Merkezi'nin açılışında Taş Mektep öğrencileri ve öğretmenleri tarafından yapılan ‘İstiklal’ isimli elektrikli aracı da inceledi ve özel günlerde yapılan geçit törenlerinde; bu aracın da mutlaka törenlere katılması gerektiğini söyledi. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER