banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

VAKIF, iNSANA HiZMETTiR

Her yıl Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan “Vakıflar Haftası” etkinlikleri yurt genelinde olduğu gibi Kastamonu'da da devam ediyor.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 13:54
VAKIF, iNSANA HiZMETTiR   Her yıl Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan “Vakıflar Haftası” etkinlikleri yurt genelinde olduğu gibi Kastamonu'da da devam ediyor. 
Hafta boyunca çeşitli etkinliklerle hafta kutlamalarını gerçekleştiren Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü, program kapsamında dün Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) hizmet binasını ziyaret etti.
Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Erkan Yılmaz tarafından karşılanan Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, Vakıf Haftası etkinlikleri ve kurum çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. Yürüttükleri çalışmalarda kendilerine tam destek veren Kastamonu basınına teşekkür eden Bölge Müdürü Yücebıyık, KGC'nin yeni hizmet binasının da hayırlı olması temennisinde bulundu.

“VAKIF KARŞILIKSIZ HİMETİN ADIDIR”

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Türkiye’nin en köklü kurumlarından birisi olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Selçuklu ve Osmanlı Döneminden günümüze intikal eden vakıfların yönetimi ile 'Medeni Kanuna' dayanarak kurulan vakıfların kuruluş, denetim ve dağılış işlemlerini yürüttüğünü söyledi. 
Yücebıyık, “Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, yöneticileri kalmayan tarihi vakıfların tüzel kişiliklerini sürdürerek kurucularının öngördükleri amaçlar doğrultusunda faaliyet göstermelerini sağlamaktadır. O vakıfların amaçları doğrultusunda orta öğrenim ve yüksek öğretim öğrencilerine burs vermekte, hiçbir sosyal güvencesi olmayan muhtaç vatandaşlara aylık bağlamakta, ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapılmakta ve binlerce yıllık vakıf eserlerinin onarımını gerçekleştirmektedir. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait belgelere dayanarak işlem yapmayı sürdüren tek devlet kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü, vakıflara ait tarihi değeri olan taşınabilir kültür varlıklarını da modern yöntemlerle koruyarak geleceğe taşımaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü farklı kurumsal yapısı ile bütçe yönetimi ile diğer kurumlardan ayrılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun II. Sayılı cetvelinde özel bütçeli İdareler arasında yer alan hazineden yardım almayan bir kurumdur. Tüm gelir ve giderleri kendi öz kaynakları ile karşılanmaktadır. 1998 yılında kurulan Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü de şeffaf, ilkeli, disiplinli bir yönetim anlayışı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Vakıf insana hizmettir. Karşılıksız hizmet yapmaktır. Yaşatmaktır. Vakıf haftasının hayırlı olması dileği ile tüm kamuoyunu selamlıyorum.”
Ziyarette Vakıflar Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Erdal Arslan, KGC Genel Sekreteri Sabahattin Büyükoral ile KGC Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Muhziroğlu'da hazır bulundu. 
(Haber Merkezi)
Anahtar Kelimeler: VakıfINSANA HiZMETTiR

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV