Vaka sayılarında endişe edici artışlar ortaya çıktı!

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, ilimizde artışa geçen koronavirüs salgını ile ilgili bir açıklama yaptı. Son günlerde ilimizde vaka sayılarında endişe edici artışlar ortaya çıktığını ifade eden Yazı, salgın riskinin ortadan kalkmadığını, maske, sosyal mesafe ve hijyen hatırlatması yaparak şu açıklamayı yaptı: “Salgının başından itibaren bulaşın önlenmesi için uygulanan sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyenin sağlanması gibi bireysel tedbirler ile hastaların etkin tedavisi ve yakın takibi, temaslıların karantina ve izolasyonu gibi kamusal tedbirler ile salgının kontrolü hususunda birçok kazanım elde edildi. Birçok yeni vakanın ortaya çıkmasının, birçok covid ilişkili ölüm ve kalıcı sakatlığın önlenmesinin başarılması bu tedbirler sayesinde olmuştur. Ülkemizde salgının kontrolü için alınan tedbirler neticesinde günümüzde yeni tanı Covid-19 vaka sayısı salgının zirve yaptığı günlerdekinin beşte birine, Covid-19’a bağlı ölümlerin sayısı ise onda birine kadar düşürülmüştür."

Vaka sayılarında  endişe edici artışlar ortaya çıktı!

 

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, ilimizde artışa geçen koronavirüs salgını ile ilgili bir açıklama yaptı. Son günlerde ilimizde vaka sayılarında endişe edici artışlar ortaya çıktığını ifade eden Yazı, salgın riskinin ortadan kalkmadığını, maske, sosyal mesafe ve hijyen hatırlatması yaparak şu açıklamayı yaptı: “Salgının başından itibaren bulaşın önlenmesi için uygulanan sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyenin sağlanması gibi bireysel tedbirler ile hastaların etkin tedavisi ve yakın takibi, temaslıların karantina ve izolasyonu gibi kamusal tedbirler ile salgının kontrolü hususunda birçok kazanım elde edildi. Birçok yeni vakanın ortaya çıkmasının, birçok covid ilişkili ölüm ve kalıcı sakatlığın önlenmesinin başarılması bu tedbirler sayesinde olmuştur. Ülkemizde salgının kontrolü için alınan tedbirler neticesinde günümüzde yeni tanı Covid-19 vaka sayısı salgının zirve yaptığı günlerdekinin beşte birine, Covid-19’a bağlı ölümlerin sayısı ise onda birine kadar düşürülmüştür.

“SALGININ KONTROLÜ OLDUKÇA ZORLAŞMIŞTIR”

Ulusal çapta yakalanan bu başarı, Haziran ayının başında başlayan ve devam eden normalleşme çabaları ve salgının öngörülenden daha uzun sürmesi vatandaşlarımızda yalancı bir rahatlık ve rehavete neden olmuştur. Bu süreçte bireylerin hastalığın bulaşını engellemek için önerilen tedbirlere uyumlarının ve salgının kontrolü için kamu kurumları ile organize hareket etme motivasyonlarının azaldığı gözlenmiştir. Bu tabloya Kurban Bayramı amacıyla yapılan aile ve akraba ziyaretleri ve yaz tatili nedeniyle artan turistik nüfus haraketliliği de eklenince salgının kontrolü oldukça zorlaşmıştır.

“ARTIŞLAR ENDİŞE VERİYOR”

Bu bağlamda son günlerde ilimizde vaka sayılarında endişe edici artışlar ortaya çıkmıştır. Yeni ortaya çıkan vakalar incelendiğinde ezici bir çoğunluğunun öyküsünde bayram ve yaz tatili nedeniyle il dışından veya il içinde farklı ilçeden yapılan ziyaretlere, kalabalık nüfuslar küçük evlerde bir arada bulunmasına, sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen gibi bireysel tedbirlere dikkat edilmemesine, özellikle ve riskli grup içerisinde yer alan 60 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan bireylerin izolasyon kurallarına uymamasına rastlanılmıştır.

“SALGIN RİSKİ ORTADAN KALKMADI”

Bu aşamada vatandaşlarımıza salgın riskinin ortadan kalkmadığının hatta bu süreçte artarak devam ettiğinin ve normalleşmenin mücadelede geri adım atmak anlamına gelmediğinin belirtilmesi gereklidir. Bu süreçte kontrollü sosyal hayat; maske ve mesafe kuralına uymak, el temizliğine her zamankinden daha fazla önem vermek şimdiye kadar elde ettiğimiz kazanımları korumak için önem arz etmektedir. Bulaşın önüne geçmenin ve salgını kontrol altına almanın tek yolu bilim kurulumuzun ve sağlık otoritelerimizin önerdiği tedbirleri hassasiyetle uygulamak, uygulamayanları ise uyarmaktır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER