banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Eylül 2019 Perşembe

UZMANLARDAN EBEVEYNLERE ‘OYUN’ UYARISI

Son günlerde hızla yayılan ve çocuklarda olumsuz davranışlara sebep olan ‘Momo’ adlı oyun konusunda anne ve babaları uyararak her üç çocuktan birinin oyunun etkisinde olduğuna dikkat çeken Psikolog Mert Dravor, "Çocuğunuz oyun ve video içeriklerinin hipnotik yönlendirmelerine maruz kalmış olabilir" dedi.

31 Ocak 2019 Perşembe 09:48
 UZMANLARDAN EBEVEYNLERE ‘OYUN’ UYARISI
 Son günlerde hızla yayılan ve çocuklarda olumsuz davranışlara sebep olan ‘Momo’ adlı oyun konusunda anne ve babaları uyararak her üç çocuktan birinin oyunun etkisinde olduğuna dikkat çeken Psikolog Mert Dravor, "Çocuğunuz oyun ve video içeriklerinin hipnotik yönlendirmelerine maruz kalmış olabilir" dedi. 
Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve birçok ailenin çocuğunda ani başlayan olumsuz davranışlarından sorumlu olan “Mavi Balina”, “Mariam” ve “Grany” gibi oyunlara benzeyen “Momo” adlı oyun konusunda uzmanlar, anne ve babaları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Oyunun ve video içeriklerinin, çocuklar üzerinde yoğun kaygı ve korkuya bağlı yıkıcı davranışların oluşmasına neden olabileceğini belirten Özel Kastamonu İsfendiyar Anadolu Hastanesi Psikolog Mert Dravor, “Eğer çocuğunuz okulunu ve derslerini ihmal ediyor, hobilerine olan ilgisini kaybediyor, gece uyumakta problem çekiyor, sizinle olan iletişimi tekdüze düşüyor ve tek başına tuvalete veya yatağa gitmekte dirençli davranışlar sergiliyorsa çocuğunuz ‘Momo’ adlı oyun ve video içeriklerinin hipnotik yönlendirmelerine maruz kalmış olabilir” dedi. 
Her üç çocuktan birinde Momo oyununun etkisinin görülebildiğini vurgulayan Dravor, “Bizim Kastamonu’da ve çevre illerde bu konu hakkında bizlere çok fazla danışanlar var. Ailelerin şikayeti bir anda geceleri bağırarak uyanması, tuvalete giden çocuğun artık tuvalete bile gidememesi, tırnak yeme davranışının gözlemlenmesi, akademik alandaki düşüşlerin nedeninin araştırılması için bizlere yönlendirilen çocuklarda terapatik süreci ilerletirken görüyoruz ki çocuklar, kaygı ve korkunun aslında bu görüntülerden dolayı olduğunu görüyoruz. Bizler, bu seansları sürdürürken en az üç seansın bir tanesinde çocuklarda görülen bu kaygı ve korkuların nedeninin Momo olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla da Kastamonu ilinde de çevre illerde de bu durumla ilgili muzdarip olan pek çok çocukların olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu. 

“MOMO OYUNU, İNTERNET KULLANICILARI 
ÜZERİNDE DERİN BİR ETKİ OLUŞTURUYOR” 

Momo adlı oyunun internet kullanılıcıları üzerinde kısa sürede derin bir etki oluşturduğunu da ifade eden Dravor, “Sanal zorbalık içeren soluk bir cilt, fesat bir gülüş ve patlak gözlere sahip olan karakterin oyunu olarak karşımıza çıkan ‘Momo’ Keisuke Aizawa’nın Japon halk hikayelerindeki Ubume adlı hayaleti tasvir ettiği bir heykele aittir. Heykelin görüntüsü internet kullanıcıları üzerinde kısa sürede derin bir etki oluşturdu ve internet kullanıcılarının heykelle ilgili korku hikayeleri uydurmaya başlaması ile birlikte çocukların servis seyahatlerinde, teneffüs aralarında, kurdukları oyunlarda konuşulan ve ilgi ile merak edilen bir konu haline geldi. Çocukların oynadıkları oyun ve video platformları aracılılığıyla asılsız hikayeler oluşmasına neden olan ‘Momo’ günden güne çocukların ruhsal sağlığını tehdit edebilmektedir” şeklinde konuştu. 

“OYUN, KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLARI HEDEF ALIYOR” 

Sanal zorbalık içeren Momo oyununun ve video içeriklerinin, özellikle küçük yaştaki çocukları hedef aldığını dile getiren Dravor, “Küçük yaştaki çocukların bilişsel gelişimleri henüz tamamlanmadığı için bu tür oyun ve video içerikleri çocuklarda yoğun kaygı ve korku yaratabilmektedir. Çocuklarda oluşan yoğun kaygı ve korkuların sonucunda çocukların öz güvenlerini etkileyerek çocukların günlük işlevsel davranışlarında olumsuz sonuçlar oluşturabilir. Momo’ya maruz kalan çocuklar genellikle dersleri ihmal etmeye, tırnak yemeye, dikkat problemleri ile karşılaşmaya, hobilerine karşı duyarsızlaşmaya, daha az sosyal davranışlarda bulunmaya ve tek başına tuvalete gitmek ya da kendi yatağında uyuyamamaya kadar pek çok sorun ile karşılaşabiliyor” ifadelerini kullandı.

“SINIR GETİRİLMELİ”

Momo gibi oyunlara karşı çocukları bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullanımında sınır getirilmesi gerektiğini vurgulayan Psikolog Mert Dravor sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuğunuzun ‘Momo’ hakkında bir bilgisinin olup olmadığını öğrenmeye çalışırken konuyu direkt olarak sizin açmanız onları utandırabilir ya da korkutabilir çünkü merak ettiğinizi düşündüğünüz şeyle belki çocuğunuz hiç karşılaşmamış dolayısıyla zihninde hiç var etmemişte olabilir. Bundan dolayı çocuğunuza soru sorarken ‘Ne söylediğinizden çok nasıl söylediğinize’ dikkat etmeniz fayda var."
 (iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV