Üreticinin emeği korunacak

Taşköprü sarımsağının hak ettiği değere kavuşması amacıyla kurulması planlanan kooperatif için toplantılar devam ediyor.

Üreticinin emeği korunacak
banner72

Taşköprü Kaymakamlığının düzenlediği toplantıda sarımsak üreticileriyle bir araya gelindi ve üreticilerin soruları cevaplandırıldı. Ayrıca, sarımsağın yanı sıra kendirin de kurulacak kooperatife dahil edilmesi planlanıyor.

Sarımsak tarımı yapan muhtarlar ve çiftçilerle Taşköprü Sarımsak Kendir Üretim ve Pazarlama Kooperatifi kurulması üzerine geniş katılımlı toplantı yapıldı. Kaymakam Çağlar Partal konu ile ilgili değerlendirmesinde; “Kooperatif çiftçinin malının hak ettiği değeri bulabilmesi için çok önemli. Sarımsak pazarımız hacim olarak sığ kalıyor bu nedenle de manipülatif alım satım ile fiyatlar dengede kalmıyor. Bu girişimdeki en temel amacımız üretmekten vazgeçmeyen çiftçinin kaygıdan uzak bir şekilde malını değerinde satabilmesidir. Taşköprü çiftçisinin kooperatifte birleşerek güçleneceğine inanıyoruz. Taşköprü Sarımsak Kendir Üretim ve Pazarlama’nın kısa vadeli hedefi ortaklarının mallarına dijital platformlarda ve yüz yüze satışlarda pazar bulabilmek olacaktır. Orta vadeli hedef ise sarımsak alanında modern sanayi tesislerini kooperatife kazandırarak üreticinin emeğini dikimden hasada kadar koruyabilmek olacaktır. Taşköprü İlçe Tarım Müdürlüğünde bulunan birime başvurarak çiftçilerimiz Mart ayı sonuna kadar ortak olabilirler” dedi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER