Üretici dert küpü

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Kastamonu Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği (DSYB) Canlı Hayvan Pazarı’nda yoğunluk yaşansa da üreticiler dert küpü

Üretici dert küpü

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Kastamonu Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği (DSYB) Canlı Hayvan Pazarı’nda yoğunluk yaşansa da üreticiler dert küpü. Üretici hayvan bakım maliyetlerinin artmasından yana hoşnutsuz olduğunu dile getirirken; geçtiğimiz yıla oranla bu yıl, hayvan bakım maliyetlerinin ciddi bir artış göstermesinin üreticiye ciddi bir zarar verdiğini söylüyorlar. Üretim maliyetleriyle birlikte hayvanların fiyatlarında da yükseliş beklemeyen üreticiler, 'Kurbanda, vatandaş son günü bekleyecek gibi duruyor' ifadeleriyle satışların yeterli seviyede olmadığını kaydetti.

Hayvan Pazarı’na satış yapan vatandaşlar yem ve saman fiyatlarının artmasından dolayı pazarın durgun olduğunu söylerken, Amasya’dan, Kastamonu’ya hayvan ticareti için gelen Feridun Lafçı; “Ülkemizde kuraklık var, yem fiyatları daha da yükselebilir. Hayvanların giderleri artıyor. Bir yıl öncesi besici, yüz hayvana 1 milyon maliyetle bakıyorsa, şu anda 1 milyon 200 bin oldu” ifadesini kullandı.

ERTEKİN: “KURBANDA VATANDAŞ SON GÜNÜ BEKLEYECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Pazarın durgun geçtiğini söyleyen büyükbaş hayvan üreticisi İsmail Ertekin ise  “Piyasalar da geri gelme var. Et fiyatlarında tatmin edici fiyat yok. Yem fiyatları 140 lira olmuş. Et fiyatları hala 40 lira 45 lira. Bu sene böyle giderse kurban bayramı çok zor geçecek, bir umut yok. Şuan gelen alan yok, alıcı sadece fiyat sorup gidiyor sadece. Fiyatları yüksek buluyor. Kurbanda vatandaş son günü bekleyecek gibi görünüyor” dedi.

DEMİR: “MİLLET YEM FİYATLARI YÜKSEK OLDUĞU İÇİN HAYVAN ALIMINA GİRMİYOR”

Yem fiyatlarının pahalı olmasından yana hoşnutsuz olduğunu anlatan üretici Ümit Demir ise; “Yani şu şartlarda ekmeğimizi hayvancılıktan ve çiftçilikten kazanıyoruz. Başka da yapacak bir ek işimiz yok. Bu şartlarda yem pahalı olduğu için, pazarın durumu durgun geçiyor. Alış satışlar yavaş. Bunun sebebi yemin fiyatlarından dolayı, hayvan fiyatlarını da etkiliyor. Onun için şuanda hayvana bir rağbet yok. Pazar bu hafta kırık geçiyor. İlerisi ne olur onu tahmin etmek zor ancak Allah bilir. Millet yem fiyatları yüksek olduğu için hayvan alımına girmiyor. İki haftadır pazar kırık geçiyor. İnşallah ileriki haftalar da iyi olur. Şuan ki şartlarda vatandaş hayvanına bakamıyor. Yemi, samanı masraflar ağır, inşallah düzene girer diye umut ediyoruz” diye konuştu.

LAFÇI: “SIKINTILARIMIZ VAR AMA DEVLET BUNU GÖRMÜYOR”

Amasya’dan hayvan pazarına gelerek besilik inek aldığını dile getiren Feridun Lafçı ise, şu ifadeleri kullandı; “Bu hafta Kastamonu Hayvan Pazarı’na geldik. Besilik inek aldık. Pazarı genel durumu alım satımda biraz düşük seyrediyor. Bundan bir yıl önce daha iyiydi, daha hareketliydi. Bununda sebepleri yem ve saman fiyatlarıdır. Hayvanlar sürekli besin kaynağı ve tüketimi olduğu için insanlar paralarını yem ve saman fiyatlarından dolayı hayvana bağlamayı düşünmüyorlar. Düşünseler de endişeleri, korkuları var. Gelecek günlerde de iyi olacağını düşünmüyorum. Çünkü ülkemizde kuraklık var, yem fiyatları daha da yükselebilir. Hayvanların giderleri artıyor. Bir yıl öncesi besici, yüz hayvana 1 milyon maliyetle bakıyorsa, şuanda 1 milyon 2 yüz bin oldu. Besici 2 yüz binlik farkı ya bankadan kredi kullanarak yada alacağı mahsulü vadeli olaraktan kapatmak yoluna gidecektir. Bu da besicinin, üreticinin kar oranını düşürecek. Şuanda bizim buraya gelişimiz yaptığımız ticaret kurtarmıyor. Sıkıntılarımız var ama devlet bunu görmüyor. Devlet her zaman üreticinin yanın da değil tüketicinin yanında. Bende devlet olsam bende tüketicin yanında olurdum. Üretici az zaten, tüketici daha çok.”

KAFADAR: ''PİYASAYA AYAK UYDURAMIYORUZ''

Kayseri’den büyükbaş hayvan satın almak için pazara geldiğini kaydeden Mustafa Kafadar da; “Maalesef ki umduğumuz gibi olmadı. Piyasada hayvan fiyatları yem fiyatlarına göre çok orantısız ilerliyor. Yem fiyatları 140 lira ile 150 lira gibi rakamlarda şuanda. Et fiyatlarında bir haftada düşüş oldu, bu da pazarı çok etkiliyor. Pazarda da aşırı derecede durgunluk var. Kimse 10 liralık hayvanını 8 liraya vermiyor. Tabi vermezde bu hayvanın bir maliyeti var. Bizde canlı hayvan alım satımcısı olarak, zor günler yaşıyoruz. Çünkü piyasaya ayak uyduramıyoruz” ifadeleri kullandı. (Alperen Erkuş)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER