Üretici bayram etmiyor!

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala Kastamonu Canlı Hayvan Pazarı'nda hareketlilik yaşanırken, üreticiler artan maliyetleri gerekçe göstererek; hem satışlardan hem de fiyatlardan memnun değil

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala Kastamonu Canlı Hayvan Pazarı'nda hareketlilik yaşanırken, üreticiler artan maliyetleri gerekçe göstererek; hem satışlardan hem de fiyatlardan memnun değil.

Kurban Bayramına kısa bir süre kalan üreticinin yıl boyunca beslediği hayvanlar görücüye çıktı.  Hayvan üreticileri, artan maliyetlerden yakınırken; pazarda fiyatların yüksek olması nedeniyle vatandaşların kurbanlık almaya değil, bakmaya geldiğini söyledi. Üretici, satış yapamadıklarını ancak arife günü ve bayram günlerinde fiyatların biraz düşmesiyle birlikte satışların biraz olsun açılacağını kaydetti. Artan maliyetler nedeniyle sıkıntı çektiklerini ifade eden hayvan üreticisi, piyasadaki durgunluk nedeniyle hoşnutsuz olduklarını dile getirdi.

KÖSEOĞLU: “FİYATLAR VATANDAŞA FAZLA GELİYOR”

63 yıldır hayvan üreticiliği yapan Mustafa Köseoğlu, pazarda hareketliliğin olmadığını belirtti. Vatandaşların kurbanlıklara rağbet göstermediğini anlatan Köseoğlu, “Satışlar iyi değil. Ancak arife günü gibi hareketliliğin olacağını düşünüyorum. Küçükbaş hayvana 2 bin TL para vermiyorlar. Fiyatlar vatandaşa fazla geliyor. Yetiştirdiğimiz hayvanı 2 bin TL’den aşağıya verince zarar ediyoruz. 1 çuval yem 150 TL olmuş, yetiştirme maliyetleri arttı. Herkes fiyatlar düşecek diye bekliyor. Şu ana kadar anca siftah yaptık sayılır, 3 hayvan sattım” dedi.

PAZARLI: “ESKİDEN OLDUĞU GİBİ, ŞU AN KURBAN KESEN YOK”

Kurbanlık satışı yapan Kenan Pazarlı ise insanların hayvan satın almak için arife gününü ve bayramı beklediğini ifade etti. Pazarda istenilen hareketliliğin olmadığını söyleyen Pazarlı, “Bir de müşteriler, kesimini, nakliyatını her şeyin hazır olmasını istiyorlar. Onu da biz yapamıyoruz. Eski tadı tuzu yok. Salgın ve ekonomik sıkıntılardan dolayı eskiden olduğu gibi, şu an kurban kesen yok. İnsanlar ekonomik nedenlerden dolayı kendini zora sokmak istemiyor. Bayram günlerinde indirim olacağını zannetmiyorum ama satışların daha da hızlanacağını tahmin ediyorum. Vatandaş alacak ve direkt kesime götürecek” diye konuştu.

YEŞİL: “HAYVAN ÜRETİCİSİ BİTMEK ÜZERE”

15 senedir buraya gelerek küçükbaş hayvan satışı yaptığını söyleyen Eser Yeşil de satışların iyi olmadığını aktardı. Maliyetlerin artmasından yana şikayetçi olan Yeşil, şu ifadeleri kullandı: “Yem pahalı, ot pahalı, iş yok. Yani hayvan üreticisi bitmek üzere... Alıcı da yok, insanlara da bahane yok. Vatandaş hayvana bakıyor, bakıyor gidiyor. Ucuz mal da yok, kimse fiyatı düşüremiyor da… Bunun sebebi de çiftçiye verilen desteklerin az olması, maliyetlerin yüksek olması; biz ucuza mal edebilsek, biz de ucuza veririz herkes yer. Ucuza mal edemiyoruz ki bir çuval yem olmuş 165 lira olmuş. Bir hayvan zaten 5-10 çuval yem yiyor. Ben 15 senedir bu pazarda hayvan satıyorum, senenin 12 ayı da geliyorum. Hayvan alımı için Türkiye’nin her pazarına da gidiyorum. Bence piyasa açılmaz, bu sene bu şekilde olur. Geçen sene de aynıydı, bir değişiklik yok. Ne alıcı memnun, ne satıcı memnun, ne köylü memnun, ne de tüccar memnun.”

“PAZARDAN HİÇ MEMNUN DEĞİLİZ”

Hayvan pazarından da memnun olmadığını söyleyen Yeşil,  “Her sene bizden dünyanın parasını alıyorlar. Padoklara 2 bin 500-3 bin TL paha biçiyorlar. Çiftçi zaten 8-10 mal getiriyor. Zaten bunun bir maliyeti var, adam zaten para kazanamıyor. Pazardan hiç memnun değiliz. İşletmecilerinden tutun da hiçbir şeyinden memnun değiliz. Bunu da her seferinde kendilerine dile getiriyoruz ama yine de bir sonuç çıkmıyor. Mesela kura çekecekler buradaki her insanı birbirine düşürecekler. Kura ile yer belirliyorlar. Bu padoklara da kendi kafalarına göre paha biçiyorlar. Hiçbirimiz memnun değiliz” ifadesini kullandı.

CANBAZ: “MALİYETLER BAYAĞI YÜKSELDİ”

Pazarda durumların hiç de iyi olmadığını söyleyen Kastamonu Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Canbaz ise, “Küçükbaş hayvanlarda son 2-3 gün satış oluyor. Bayramın birinci günü gibi satışlar başlar. Bizde bu nedenle bayramı bekliyoruz. Küçükbaş doğal yetişiyor. Maliyetler bayağı yükseldi; ot fiyatları, saman fiyatları uçtu. Eğer çiftçi kendi otunu üretebiliyorsa küçükbaşa maliyetler o kadar fazla yansımıyor.  İnşallah, üreticini yüzünün gülmesini istiyoruz bu sene. Bu sene pandemi şartları biraz ağır geçti alım gücü düştü. Geçen seneye göre büyük farklar var. Küçükbaşta fiyatların tam manasıyla belli olacağı zaman arife günüdür. O zamana kadar pek bir şey belli olmaz. Küçükbaşlar dışarıdan yetişiyor, dışarıdan yiyor o nedenle en kaliteli et küçükbaş hayvanlardadır. Tamamen organik, suni bir şey yok, herkesi küçükbaş hayvan kurban etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKOĞLU: “ÜRETİCİYE; BİR DARAĞACIYLA, BİR DE URGAN KALDI”

50 yıldır hayvan üreticiliği yapan Metin Türkoğlu da pazarda bayram havasının olmadığını aktardı. Çitçinin zarar ettiğini vurgulayan Türkoğlu, şunları söyledi: “Geçen sene ve önceki sene memnunduk ama şimdi memnun değiliz, çiftçi zarar ediyor. Gübre 200-250 TL oldu, mazota zam geldi, yemin çuvalı 150 lira oldu. Çiftçi umduğunu bulamadı. Millet, aşağı yukarı yüzde 25 eksiğine satıyor, yani zararına satıyor. Bundan sonra zaten çiftçi hep zarar eder. Üreticiye bir şey kalmadı; bir darağacıyla, bir de urgan kaldı. Buradaki hayvanların çoğu İstanbul’da kesimde olacaktı ama elimizde kaldı.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 00:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER