‘Üniversitemizle gurur duyuyoruz’

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Kampüs TV’de yayın hayatına başlayan ‘Şehrimizin Sesi’ programının ilk konuğu Vali Avni Çakır oldu.

‘Üniversitemizle gurur duyuyoruz’
banner72

Vali Çakır, Kastamonu’nun tarihi, tabiatı, turizmi başta olmak üzere, şehirde pandemi sürecinde yapılan çalışmaları, üniversite ve il arasındaki etkileşimi, Valilik bünyesinde yürütülen projeleri ve şehrimize ilişkin merak edilenleri izleyicilerle paylaştı.

Pandemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Avni Çakır; “Kastamonu pandemide rakamları genelde yüksek sevide olan bir il görüntüsündeydi. İlimizin nüfusu 380 bin civarında gözükmekle beraber, özellikle İstanbul merkezli olmak üzere yurdumuzun dört bir yanında buradaki nüfusun iki üç katı Kastamonulu var. Bu hemşerilerimizin de burayla yoğun temaslarından dolayı özellikle Nisan, Mayıs ayıyla beraber ilimizde yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşanıyor. O yüzden de nüfusumuz 700, 800, 900 binlere kadar çıkıyor yaz döneminde. Bu durumda rakamlarımız yüksek seviyede kalıyordu” dedi.

Kastamonu'nun nüfus bakımından Türkiye'nin en yaşlı ili konumunda yer aldığını sözlerine ekleyen Çakır; “Aşılama oranlarında birinci doz aşılamada %85’lere, ikinci doz aşılamada ise yüzde 81’lere yaklaşan seviyeye geldik” dedi.

VALİLİK, SOSYAL PROJELERİN YANINDA

Kastamonu ilinde yürütülen sosyal sorumluluk projelerinden bahseden Vali Avni Çakır, herhangi bir konuda fikri veya projeleri olan bireylere ellerinden geldikçe destek olduklarının altını çizerek; “Sağlık İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Hayata Sarıl’ projesiyle özellikle bağımlılıktan kurtulmuş gençlerin istihdama katılması yönünde çok güzel çalışmalarımız var. Kadınların üretim ve istihdama katılma noktasında çok ciddi projelerimiz var. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUSKA) desteği ile Kastamonu’da beş tane kadın kooperatifimiz var. Kadın kooperatiflerin her türlü projelerinde biz de Valilik olarak elimizden gelen desteği veriyoruz. Buradaki amacımız kadın kooperatifleri vasıtasıyla hem kadınların el becerileri ile üretim becerilerini arttırmak hem de buradan bir ticari girdi almalarını sağlamak. Bunun yanında uyuşturucu ile mücadele konusunda ciddi projelerimiz var. Bu konuda gençleri, öğrencileri ve anneleri eğitecek çalışmalarımız var ” diye konuştu.

Vali Çakır, Daday ilçesinin atlı turizmde çok önemli bir yere sahip olduğuna da değinerek; ” Burada hem özel bireylerimizin, hem terapiye muhtaç vatandaşlarımızın atlı terapisi noktasında çok güzel projelerimiz var. İçişleri Bakanlığımızın da bu konuda güçlü destekleri var. Daday’da çok güzel atlı terapi merkezi yaptık bir ay içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Gençlerin ve öğrencilerin spora kazandırılması noktasında Milli Eğitim ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çalışmaları olduğunu söyleyerek, İçişleri Bakanlığı’nın özellikle dernekler üzerinden sağladığı mali desteği etkin biçimde kullandıklarını, şu ana kadar spor, kültür, el becerileri gibi konularda faaliyet gösteren altı projeye destek sağladıklarını, devletimizin sunmuş olduğu imkanları kullanarak gençleri sosyal ve kültürel alanlarda güzel çalışmalara yönlendirme gayreti içinde olduklarını dile getirdi.

Diğer yandan turizm konusundaki farkındalığı artırmak için ilçelerde ve köylerde yatırım potansiyeli taşıyan vatandaşlarla görüşmeler yaptıklarını ve talepleri değerlendirerek yol haritaları oluşturduklarını söyledi.

ÜNİVERSİTEMİZLE GURUR DUYUYORUZ

Kastamonu Üniversitesi’nin şehir için önemi hakkında açıklama Vali Avni Çakır; “Üniversitemizin, ilimizin sosyal, kültürel ve eğitim alanı için çok güçlü bir görevi var. Biz de hızlı gelişen üniversitemizle gurur duyuyoruz. Bu anlamda Üniversitemizin gençlerinin, bu konuda buradan ayrılırken hem almış olduğu eğitimden hem fiziki şartlardan övgüyle bahsetmesi ayriyeten bize gurur ve keyif veriyor. Bu anlamda Kastamonu bir öğrenci şehri de diyebiliriz. Ben burada okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sonuç olarak şehriyle bütünleşmiş, öğrenci sayısı her geçen gün artan, fiziki ihtiyaçlarını büyük oranda gidermiş önü çok açık bir üniversite olarak görüyoruz” dedi.  (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER