Müzik indir

24 Eylül 2020 Perşembe

ÜNİVERSİTELİLER KASTAMONU'DA ‘TÜRK MÜZİĞİ’ KAMPINA GİRDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5. Tematik Kış Kampları'ndan, Türk Müziği Kampı Kastamonu'da başladı.

21 Ocak 2020 Salı 10:31
 ÜNİVERSİTELİLER KASTAMONU'DA  ‘TÜRK MÜZİĞİ’ KAMPINA GİRDİ
 

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5. Tematik Kış Kampları'ndan, Türk Müziği Kampı Kastamonu'da başladı.

Ağrı, Ardahan, Gümüşhane, Hatay, İzmir, Osmaniye ve Şanlıurfa'da Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlarda kalan 110 öğrencinin katıldığı Türk Müziği Kampı, Kastamonu Yurdu Fahrettin Paşa Konferans Salonu'nda törenle açıldı. 

ÇENET: KAMPI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Kastamonu Vali Yardımcısı Vekili İbrahim Çenet, burada yaptığı konuşmada, kampı çok önemsediklerini söyledi.

Sanat ve bilimle uğraşmanın önemine işaret eden Çenet, "Bilim, sanat gibi rafine işlerle uğraştığınız zaman ülkelerin daha müreffeh, daha ileri giden işler yaptığını tarihimizde görüyoruz. Eğitiminiz sırasında sadece derslere, kitaplara ilgi göstermeniz yetmez. Bu aktivitelere katılarak kişisel gelişiminize daha artı değerler katabilirsiniz" dedi.

Çenet, öğrencilere kamptan maksimum derecede yararlanmalarını tavsiye etti. 

VİDİNLİOĞLU: GENÇLER, BU VATAN KOLAY VATAN OLMADI

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise Kastamonu'nun, kökü derinlerde olan bir il olduğunu söyledi. 

Kurtuluş Savaşı'nda Kastamonu'nun önemli rolü olduğunu anlatan Vidinlioğlu, "Gençler, bu vatan kolay vatan olmadı. Cumhuriyet çok zor şartlarda kuruldu. Geleceğimiz sizlersiniz. Mutlaka geçmişimizi bilmeniz lazım. Birlik ve beraberlikten ayrılmayalım. Bir ve beraber olursak geleceği birlikte inşa edeceğiz. Kafayı emanete vermeyin. Atatürk'ün, Cumhuriyet'in yolundan gidin. İlmin yolundan ayrılmayın. Gelenek, göreneğinize mutlaka sahip çıkın" diye konuştu. 

“TÜRKÜLERİMİZİN HER BİRİ BİR HİKAYE”

Vidinlioğlu, türkülerin her birinin altında bir hikayenin olduğunu vurgulayarak, “Türkülerimizin her biri bir hikaye. Sanat müziğimiz de adı üstünde sanat müziğidir. Tasavvuf yönünden de çok ciddi birikimi olan bir milletiz" ifadelerini kullandı. 

“GENÇ ARKADAŞLARIMIZI BEN DE BELEDİYE OLARAK AĞIRLAMAK İSTERİM”

“Bizde ağırlıklı kültür şifahi kültürdür” diyen Vidinlioğlu, “Yazılı metinler çok eskidir. Şifahi kültürün olmazsa olmazlarından bir tanesi de musikimizdir. Onun için özellikle her türkümüz altında bir hikaye vardır. Sanat müziğimiz gerçekten sanat müziğidir. Tasavvuf yönünden de çok ciddi birikimi olan bir milletiz. Bu tarz etkinliklerin artarak devam etmesini diliyorum. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda en fazla şehit veren illerden bir tanesi Kastamonumuzda genç arkadaşlarımızı ben de belediye olarak ağırlamak isterim. Milli mücadelenin nüvesinin atıldığı yerlerden bir tanesidir Kastamonu. Sivas, Erzurum, Ankara ne kadar kıymetliyse Kastamonu da en az onlar kadar kıymetlidir. Kastamonu’nun milli mücadelede yeri çok ayrıdır. Bunun bilinmesi için gayret gösteriyoruz. Bundan dolayı genç arkadaşlarımızı Kastamonu turu için davet etmek istiyorum. Seve seve bu işi yapalım. Bu etkinlikten dolayı herkese teşekkür ediyorum.”

ASRAK: BU KAMPLARIN ÜÇÜNCÜSÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ

Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak da ülkenin dört bir yanından gençlerin Türk Müziği Kampı için Kastamonu'ya geldiğini söyledi. 

Kampın 5 gün süreceğini belirten Asrak, "Kastamonu olarak bu kampların üçüncüsüne ev sahipliği yapıyoruz. Beş gün devam edecek kampımızda üstatlarımızdan Türk Müziği'nin hem gelişimini hem de en güzel örneklerini dinleme fırsatını elde edeceğiz" dedi.

Asrak, kamp kapsamında geziler, sosyal ve sportif faaliyetler ve kültürel çalışmalar yapılacağını kaydetti. 

Geçmişten günümüze Türk müziğinin geçirdiği süreçlerin irdeleneceği Kastamonu Türk Müziği Kampı’nda ilk ders Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak tarafından verilirken kamp programı kapsamında ayrıca akademik seminerler, şehir gezileri, şehit yakınları ve gazileri ziyaret, sinema gösterimleri, konserler ve birbirinden farklı sportif etkinlikler de düzenlenecek.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV