Üniversitede ‘mülteci’ konulu konferans…

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Dış İlişkiler Genel Koordinatörlüğü tarafından BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Kıdemli Koruma Görevlisi Emir Hüseyin Bengisoy’un konuşmacı olarak katıldığı “İltica Süreçleri: Uygulama ve Uyum Zorluklarını Aşmada Akademik Kurumların Rolü” konulu konferans verildi.

Üniversitede ‘mülteci’ konulu konferans…
banner72

KÜ Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta Bengisoy; “Kayıtlı mülteci olduğu gibi kayıtsız mülteci de var. İlk önceliğimiz kayıtsız kimse kalmasın ve haklarını alsın. En önemlisi devletin kurallarına riayet etsin” ifadelerine yer verdi.

Konferansta; ulusal koruma, sığınmacılara ilişkin uluslararası mevzuat ve sığınmacıların anayasal ilkeleri konularında konuşmalarını gerçekleştiren Emir Hüseyin Bengisoy; “Dünyada en çok sığınmacı alan ülke Türkiye’dir. Biz şuna inanıyoruz ki kendi ülkelerinde savaş var ve zor durumdalar. Bu insanları suç işlememeleri halinde ve belirli bir sebebi olmadan gönderemeyiz. Bunu yargılayan insanlara izah edip, sebebini açıklamalıyız. Kayıtlı mülteci olduğu gibi kayıtsız mülteci de var. İlk önceliğimiz kayıtsız kimse kalmasın ve haklarını alsın. En önemlisi devletin kurallarına riayet etsin” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER