Üniversitede 'İstiklal Marşı' paneli

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kastamonu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılında Mehmet Akif Ersoy” paneli düzenlendi

Üniversitede 'İstiklal Marşı' paneli

 

Üniversitede 'İstiklal Marşı' paneli

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kastamonu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılında Mehmet Akif Ersoy” paneli düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelde günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz; “Bu yıl, Sayın Cumhurbaşkanımızın genelgesiyle İstiklâl Marşı’nın 100. yılı etkinliklerinin yapılması ile ilgili 100. yıl olarak kabul edildi. Bu sebeple fakültemizin daha önce yapmış olduğu programlara ilave olarak Türk Dili ve Edebiyatı bölümümüz ve Tarih bölümümüzün müşterek katkılarıyla genç meslektaşlarımızın da katılımıyla bir panel düzenleyeceğiz” dedi.

ATALAN: ''YENİ BİR DEVLETİN DOĞUŞUNA ŞAHİTLİK EDİLDİ''

Panel başlangıcında konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan; “İstiklâl Marşı; ellerinde bayrak, dillerinde tekbir ile vatanımızı savunan insanımızın Anadolu’da Milli Mücadele’yi sürdürdüğü dönemde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmış ve 12 Mart 1921’de 1. TBMM tarafından milli marşımız olarak kabul edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy;  bir imparatorluğun dağılmasına, istiklâl mücadelesine, bir Cumhuriyet’in, yeni bir devletin doğuşuna şahitlik etmiştir. Akif’in içerisinde barındırdığı vatan ve millet aşkı her Türk gibi o kadar yüksektir ki bu büyük sevgi ve aşk, içinde bulunduğu ortam şartlarıyla birleşerek İstiklâl Marşı’nın ortaya çıkmasına imkân sağlamıştır. İstiklâl Marşı; Mehmet Akif’in Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığını, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını en güzel kelimelerle dile getirmektedir. Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’” diye konuştu.

Panel moderatörlüğünü Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Onur Hasdedeoğlu’nun yaptığı programda, konuşmacılar Dr. Öğr. Üyesi Tuba Dalar “Düzyazılarından Hareketle Akif’in Düşünce Dünyası”,  Araştırma Görevlisi Dr. Ayşe Sandıkkaya Aşır “Ferîd Vecdî’nin Müslüman Kadını Eseri ve Akif’te ‘Kadın’ Algısı”, Araştırma Görevlisi Orçun Nalezen “İstiklâl Marşı’nın Kabul Süreci”, Araştırma Görevlisi Semra Yaman “Akif’in Berlin İzlenimleri”, Araştırma Görevlisi Çağla Akar “Akif’in Şiirlerinde Hikâye-Şiir İlişkisi” konularını katılımcılara anlattı. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER