Müzik indir

28 Eylül 2020 Pazartesi

UNESCO KIŞ OKULU KASTAMONU’DA BAŞLADI

Kastamonu'da "4. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu" programı düzenlendi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü işbirliğinde organize edilen program, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ev sahipliğinde Ilgaz Dağı Ferko Otel de başladı.

05 Şubat 2020 Çarşamba 09:52
 UNESCO KIŞ OKULU KASTAMONU’DA BAŞLADI
 

Kastamonu'da "4. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu" programı düzenlendi.  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü işbirliğinde organize edilen program, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ev sahipliğinde Ilgaz Dağı Ferko Otel de başladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KUKZA Genel Sekreteri Serkan Genç, “UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiği, artık gelenekselleşmiş bir etkinliği haline gelen Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu’na Kastamonu Valiliğimiz himayelerinde, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz işbirliği ile bu yıl ev sahipliği yapıyoruz. Öncelikle bu etkinliğine ev sahipliği yapma fırsatını veren kıymetli Hocam Sayın Öcal Oğuz şahsında Türkiye Milli Komisyonu’muza teşekkür ediyorum. Her yıl farklı hedef gruplara yönelik olarak düzenlenen bu etkinlikte bu yıl hedef grup olarak Kalkınma Ajanslarımız ve Bölge Kalkınma İdarelerimiz yer alıyor. ‘Kalkınma Ajanslarının ve Bölge Kalkınma İdarelerinin Rolleri, Katkıları ve UNESCO ile İş Birliği’ teması ile faydalı, verimli bir etkinlik olmasını temenni ediyorum. Kuşkusuz Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri faaliyet bölgelerinde (özellikle orta ve küçük ölçekli kentlerde) sahip oldukları insan kaynağı da dikkate alındığında kurumsal kapasitesi en yüksek kurumlar arasında yer alıyor. Her birimiz faaliyet Bölgelerimizde değer yaratacak öncü çalışmaları üretmeye çalışıyoruz. Ajansımız ve Kastamonu özelinde baktığımızda, yakından bildiğiniz üzere 2015 yılından bu yana üzerinde çalıştığımız Bütünleşik Turizm Projesi ile Bölgemizi destinasyon yönetim yaklaşımına yakınsamaya çalışıyoruz. Yerelde çok yüksek oranda kabul gören, ulusal düzeyde de değer bulan bu projeyi, 2018 yılından itibaren adım adım hayata geçirilen İl Turizm Eylem planları ile destekleyerek, bölgemizde kurumlar arası işbirliği yeteneğine önemli ölçüde katkı sağladık” dedi.

Bu yıl EMITT Fuarı’na ajanslar olarak herhangi bir kaynak tahsis etmediklerini söyleyen Genç; “Kastamonu ve Sinop illerimiz diğer paydaş kurumlarımızın ortak bütçeler ile fonladığı bir sistem ile fuarda yer aldılar. Ajansımız herhangi bir kaynak sağlamamış olmasına karşın, fuarda tüm kurumlar Bütünleşik Turizm Projesi’nin çatıkonsepti altında yer aldılar. Şehirlerimizde ortak hareket etme, birlikte iş yapma kültürünün görece geliştiğini söyleyebiliyoruz. Öyle ki, il turizm eylem planlarının ardından geçtiğimiz Haziran ayından itibaren Kastamonu ilimizde UNESCO Dünya Miras Listeleri ve Programlarının takip ve başvuru süreçlerini tek elden yönetebilmek adına UNESCO Masalarımızı ve alt tematik masalarımızı oluşturduk. Masalarımız, ilimizdeki değerler için UNESCO’ya yalnızca bir başvuru dosyası hazırlamaktan çok öte, UNESCO miras listeleri ve programlarının ruhuna uygun olarak, koruma kültürünü destekleyecek şekilde, adım adım süreçleri yönetecekler. Kamu-Üniversite-Sivil Toplum işbirliğinin en üst düzeyde sağlandığı bu yapının çok değerli çalışmalar yürüteceği konusunda hiçbir şüphe duymuyoruz. Kış Okulu süresince Somut olmayan kültürel miras alanında çok değerli uzmanlarımızın farklı perspektiflerde tecrübelerini dinleme fırsatı bulacağız. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve kalkınma perspektifinden UNESCO programları ve listelerini değerlendirme imkânı bulacağız. Gerek oturumlar süresince, gerekse diğer zamanlarda değerli paylaşımlar olması temennisiyle, başarılı bir kış okulu geçirmenizi diliyorum” dedi.

“ALKIŞLANMAYA DEĞER BİR SÜREÇ OLACAK”

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve SOKÜM İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün uzmanlarının kalkınma idaresinin mensuplarının kalkınma ajanslarının uzmanlarının bizim somut olmayan miras alanında çok büyük bir deneyim ve nitelik kazanmış olan hocalarımızla buluşmuş olduğumuz bu toplantı bizim için bir ilk. Gerçekten somut olmayan miras kış okulu (SOKÜM) somut olmayan miras üzerinden özellikle kültürel miras konusundaki Türkiye’de oluşmasını temenni ettiğimiz farkındalık açısından iyi bir süreçte. Ancak ben Sanayi Teknoloji Bakanlığımızın, kalkınma ajanslarımızın ve kalkınma ajanslarıyla bağlantılı bütün bu yapının bu sürecin içinde olması çok büyük bir motivasyon ve büyük bir heyecan ve çok büyük bir dinamizm getireceğine yürekten inanıyorum. Çünkü bu sahada çalışan kişileri yakinen tanıdıkça ne denli nitelikli insanlar olduklarını da Türkiye'nin kalkınmasını kültürün nasıl bir etkisi olabileceğini en iyi analiz edebilecek yapı olduğunu düşünüyorum. Kalkınma ajanslarında UNESCO masası kurma fikri fevkalade önemli bir başlangıç. Bu masanın kurulması bizim açımızdan şu anlama geliyor. UNESCO’nun eğitim bilim ve kültür alanında çalışan yegane birleşmiş milletler teşkilatı olduğu dikkate alınarak burada oluşan bütün deneyimleri Türkiye'nin menfaati istikametinde analiz ederek en doğru yönetişim ile en doğru kalkınma seçeneklerini oluşturmak üzere zihinsel bir alt yapının oluştuğu anlamına gelir. Bu gerçekten alkışlanmaya değer bir süreç olacak. Kış okulu boyunca sizlerle interaktif konuşmalarla devam edeceğiz. Kastamonu önemli bir süreç yürütüyor. Önümüzdeki zamanlarda bu süreç daha da iyiye gidecek Valimiz, belediyemiz ve Kastamonu'nun yöneticileriyle. İnşallah hep beraber Kastamonu'yu hem UNESCO çevresinde hem de dünyada daha fazla işitilir hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“KALKINMA İÇİN 2030 GÜNDEMİNİN İŞLENDİĞİ GÖZLENMEKTEDİR”

Video kaydıyla katılımcılara hitap eden UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Genel Sekreteri Tim Curtis ise; “Yaşayan Miras üzerine düzenlenmekte olan Kış Okulu, 2017 yılında düzenlenen ilkinden bu yana Somut Olmayan Kültürel Mirası koruma ve 2003 Sözleşmesi konusunda genç profesyoneller için mükemmel bir çalışma eğitimi vermektedir.2003 yılında Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'nin kabul edilmesi, yaşayan mirası yenilik, sosyal dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma gücü olarak tanıyarak yeni küresel miras anlayışını şekillendirmiştir. Kültürel mirasın korunmasına yönelik bu yeni yaklaşım, o zamandan bu yana toplulukları ve uygulayıcıları, kültürel ifadelerin öncelikli koruyucusu ve taşıyıcısı olarak kabuledilmesi için yaygın bir şekilde teşvik etmiştir. Benzer bir ruhla, sürdürülebilir kalkınma için 2030 gündeminin işlendiği gözlenmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından IV. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu kapsamında sunumlarla birlikte bilgilendirmeler yapıldı. Etkinlik 6 Şubat Perşembe günü düzenlenecek sertifika töreni ile sona erecek.

Merve Karaca

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV