Un bitine karşı ilaçlı çözüm

Kastamonu Ziraat Odası Başkanlığı (KZOB), son günlerde belli bölgelerdeki ağaçlarda ortaya çıkan un bitlerine karşı ilaçlama yapılması gerektiğini bildirdi

Un bitine karşı ilaçlı çözüm

Kastamonu Ziraat Odası Başkanlığı (KZOB),  son günlerde belli bölgelerdeki ağaçlarda ortaya çıkan un bitlerine karşı ilaçlama yapılması gerektiğini bildirdi.

Çiftçiler tarafından ağaçlarında beyaz unumsu bir toz sardığı yönünde şikayetler geldiğini belirten Ziraat Odası, bunun üzerine odaya bağlı tarım danışmanları tarafından ilgili bölgede incelemeler yapıldığını bildirdi. Ziraat Odası yetkililerinin yaptığı incelemeler sonucunda ağaçlarda ortaya çıkan haşerelerin un biti olduğunun tespit edildiğini aktarıldı.

Ziraat Odası tarafından un bitine karşı ağaçlara ilaçlama yapılması gerektiğini vurgulanırken, “İlaçlama etkin maddesi yüzde 65 Malation yada Chlorpyrifos ethy Etkin Maddeli ilaçlarla ilaçlama yapmalıdır.  Odamız satış mağazasında 1 litrelik ambalajda yüzde 65 Malation içeren kimyasal ilaç 85 TL’den satışa sunulmuştur. Unlu bitler, yapraklar ve ağaç üzerinde beyaz kabarık mum oluştururlar. Aynı zamanda bitki özsuyunu emerler. Ağaçları ve meyveleri yapışkan unsu bir madde ile kaplayarak fotosentezi olumsuz etkilerler. Ağaç ve varsa meyvelerini pazarlanamaz duruma getirirler. İstilacı bir tür olup çevrede ağaç sağlığını ve gelişimini azaltırlar. Kışı çoğunlukla yumurta ve yumurtalı ergin olarak ağacın gövde çatlakları arasında, yumurtasız ergin ve larva olarak da sürgün uçları arasında beslenerek geçirirler. Her bir dişinin bıraktığı 300-400 yumurta ilkbahar aylarında havaların ısınması ile birlikte açılır ve çıkan larvalar öncelikle yapraklarda ve sürgünlerde özelikle de iki bitki organının birbirine değdiği yerde beslenir ve zarar verirler” ifadeleri kullanıldı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER