UMUTLARI KÖYLÜDE

Sarımsak hasadı ve Kurban Bayramının aynı zamana denk gelmesiyle birlikte, yatırımını gayrimenkule yapacak köylüler, emlak piyasasını hareketlendirecek

UMUTLARI KÖYLÜDE

Sarımsak hasadı ve Kurban Bayramının aynı zamana denk gelmesiyle birlikte, yatırımını gayrimenkule yapacak köylüler, emlak piyasasını hareketlendirecek. Gayrimenkul Danışmanı İbrahim Çınar, Kastamonu'daki emlak sektörüyle ilgili yaptığı değerlendirmede; köylülerin hasat ve kurban satışlarının aynı döneme denk gelmesinin sektöre can vereceğini kaydetti.  Pandemiyle birlikte müstakil ve bahçeli evlere olan ilginin de arttığını sözlerine ekleyen Çınar, emlak sektörünün Kastamonu'daki geleceğinden umutlu olduğunu ifade etti.

 “YEREL EMLAK ALIM SATIMINDA ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Yaklaşık 20 yıldır emlak sektöründe faaliyet gösteren Emlakçı İbrahim Çınar, emlak sektörünün son durumu hakkında şu ifadelere yer verdi; ''Her sene Kastamonu da daire alan aileler var. Kurbanlıklardan kazandıkları paraları yatırım olarak daireye yatırıyorlar. Bu senede inşallah iyi bir kazanç elde ederlerse gayrimenkul sektörüne iyi bir ivme kazandıracaklarını düşünüyorum. Bu sene aynı zamanda sarımsak hasadına yakın olması kurbanın yerel emlak alım satımında artış bekliyoruz. Birde korona dolayısıyla 2 senedir alım satım çok olmadı, normalleşmeye başladık bu durgunluğunda etkisi olumlu geri dönüşü olacaktır” dedi.

“Kastamonu’da müstakil evlere rağbet arttı”

Pandemi sebebiyle bahçeli ve müstakil evlere olan ilginin arttığını kaydeden Emlakçı Çınar, şöyle devam etti; ''Örneğin köylere dönüş hızlandı. Şehir içerisinde ne kadar lüks yaşam olursa olsun aileler şehir merkezine 10 ila 20 km çevresindeki köy yerleşik sınırı içerisinde olan bölünebilir durumda olan müstakil ev yapılabilecek özel idare tarafından imara müsaade edilen yerlere talepler çoğaldı. Bundan bir sene önce örnek veriyorum 150 bin TL ye alına bilecek tarlaları şuanda 450 bin civarına çıktı buda talebin artmasından dolayı herkes müstakile yöneldi daha sessiz doğayla iç içe yaşama yöneldiler.''

 “KASTAMONU’DA EMLAK PİYASASININ GELECEĞİ PARLAK”

Önümüzdeki yıllarda müstakil evlere olan rağbetin devam edeceğini öne süren Gayrimenkul Danışmanı, ''Özellikle köylerini bırakıp büyük şehirlerde yaşamak için evlerini ailelerini bırakıp giden genç neslin geri dönüşü çok daha hızlandı çünkü hem hayvancılık para kazandırıyor hemde tarım para kazandırmaya başladı. Müstakil sağlıklı yaşam için köy organik ürünlerinin olması ve kargaşadan gürültüden uzak bir yaşam sunması Kastamonu’nun tercih edilmesini sağlıyor. Köylerin daha çok lüks modern köyler haline geleceğini gösterir. Kastamonu’nun emlak piyasasının geleceğini parlak görüyorum fakat yerel yönetime bu konuda büyük iş düşüyor. Korona sebebi ile esnek çalışma saatleri ve ham madde fiyatlarının artışı ister istemez konut fiyatlarına yansıdı. Yalnız her şeyde olduğu gibi gayrimenkul fiyatlarını alıcı belirler satıcı talep eder, alıcılar ne talep ederse o taşınmazın fiyatı o miktar olur” dedi. (Furkan Karaca)      

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER