Umutlar 2022’ye taşındı

2021 yılı da; 2020 gibi doğal afetler, sağlık ve ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği bir yıl oldu.

banner72

Özellikle 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketi, Kastamonu’nun ve Türkiye’nin kabinde büyük bir yara bıraktı. 2021 yılında HEM Türkiye’de hem de Kastamonu’da yaşanan önemli gelişmeleri sizler için derledik…

BİROL HOCA’YI KAYBETTİK

6 Ocak 2021 tarihinde pandeminin etkileri sürerken Kastamonu önemli bir ismi Kovid-19 nedeniyle kaybetti. Kastamonu’nun köklü liselerinden Abdurrahman Paşa Lisesi (APL) Müdürü Birol Yılmaz, Kovid-19 nedeniyle tedavi gördüğü Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) hayatını kaybetti.

UĞURLU HASTANESİ BAŞKA BAHARA KALDI

13 Ocak 2021 tarihinde, yıllardır atıl haldeki Özel Uğurlu Hastanesi ihaleye çıktı. İhalede talibi çıkmayan Özel Uğurlu Hastanesi, 9 Şubat’ta yeniden ihaleye çıkarıldı. Ancak ikinci ihalede de alıcı çıkmaması nedeniyle Özel Uğurlu Hastanesi’nin açılması başka bahara kaldı.

KASTAMONU’DA İLK AŞI…

14 Ocak 2021: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca analizleri tamamlandıktan sonra “Acil Kullanım Onayı” verilen Sinovac aşısı, sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. 14 Ocak 2021 tarihinde Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne de (KEAH) getirilen Sinovac aşıları, sağlık personellerine uygulanmaya başladı.

KORONAVİRÜS FOTOĞRAFLANDI

19 Ocak 2021 tarihinde dünyayı ve Türkiye’yi sarsan koronavirüs ilk kez fotoğraflandı. 4 buçuk milyonun üzerinde insanın ölümüne yol açan virüsün fotoğrafı görenleri şaşırttı.

KASTAMONU LOGOSU BELİRLENDİ VE İPTAL EDİLDİ

1 Şubat 2021 tarihinde Kastamonu’nun logosu belirlendi. Kastamonu logosunun lansmanının yapıldığı toplantıda Vali Avni Çakır, son kararın Kastamonu’nun olduğunu ifade etti. Kastamonu halkından gelen eleştiriler üzerine Kastamonu logosunun iptal edildiği ve yeni bir logo üzerinde çalışacağı belirtildi.

KASTAMONU 4.7 İLE SARSILDI

12 Şubat 2021 tarihinde gece saatlerinde Kastamonu’da deprem meydana geldi. Merkez üssü Karamukmolla Köyü olan deprem, çevre illerden de hissedildi. Vali Avni Çakır, herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını belirtti. Depremin meydana gelmesinden önceki akşam gökyüzündeki bulutlar ve kızıl görüntü ‘depremin habercisi miydi?’ sorularını ve tartışmasını beraberinde getirdi.

“PUDRA ŞEKERİ” GÜNDEMİ SARSTI

26 Mart 2021’de sosyal medya üzerinden, önceki dönem Kastamonu Belediyesi Eski Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kürşat A.’nın uyuşturucu madde kullanırken çekilen videosu yayıldı. Görüntülerin tepki çekmesi üzerine Kürşat A., gözaltına alındı. Kürşat A. verdiği ifade de ortaya çıkınca toplumun ciddi bir kesiminden tepki yağdı. Kürşat A. ifadesinde; ‘Uyuşturucu değil, pudra şekeriydi’ demişti. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kürşat A., gelen tepkiler üzerine yine gözaltına alındı. Uyuşturucu kullandığının tespit edilmesi üzerine Kürşat A. ve 5 şüpheli gözaltına alındı. Kürşat A. hakkında ev hapsi cezası verildi.

MOBİL PCR TEST ARACI DEVREDE

2 Nisan 2021 tarihinde test sayısını artırarak salgın hastalığın önüne geçmeyi hedefleyen Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, Mobil PCR Test Aracını halkın hizmetine sundu.

KISMİ KAPANMAYA GEÇİLDİ

13 Nisan 2021’de koronavirüs pandemisinde pik yaşanması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kontrollü normalleşmeden, kısmi kapanmaya geçildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflenen oranda iyileşme olmaması halinde, daha sert uygulamaların geleceğini duyurdu.

3 HAFTA TAM KAPANMA GELDİ

26 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak şekilde 3 haftalık tam kapanma tedbirinin uygulanacağını açıkladı. 

PAZAR GİRİŞLERİNDE İNSAN KUYRUKLARI

8 Mayıs 2021 tarihinde Kastamonu’da kurulan Pazar yerlerinde denetimli olarak insanlar Pazar yerine alındı. Denetim nedeniyle Pazar girişlerinde uzun kuyruklar oluştu. En çok yoğunluk ise Salı Pazarı’nda yaşandı.

FİLİSTİN’E KONVOYLU DESTEK

10 Mayıs 2021 tarihinde ülke genelinde Filistin için destek protestoları yapıldı. İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün eski şehir bölgesinde bulunan Mescidi Aksa’da cemaate saldırması sonrası Türkiye genelinde protestolar başladı. Kastamonu’da da Filistin’e destek konvoyu düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda yoğun kalabalıkla yapılan açıklama, kapanma döneminde yapılması nedeniyle tepki çekti.

BALKONLARDAN İSTİKLAL MARŞI OKUNDU

19 Mayıs 2021’de Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, koronavirüs pandemisi nedeniyle geniş katılımlı olarak kutlanamadı. Bu sebeple vatandaşlar için saat 19.19’da belediye anons sistemi üzerinden İstiklal Marşı okundu. Kastamonu halkı balkonlarına çıkarak İstiklal Marşı sonrasında çeşitli marşlar söyledi.

60 BİN FİDE KASTAMONU İLE BULUŞTU

25 Mayıs 2021 tarihinde Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu’nun başlattığı “Ata Tohumlarına Sahip Çıkıyoruz, Kastamonu Kendi Sebzesini Üretiyor” isimli proje kapsamında Kastamonu halkına ücretsiz 60 bin fide dağıtımı gerçekleştirildi.

CUMHURİYET BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

25 Mayıs 2021 tarihinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), yaz kararnamesi ile 3 bin 70 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi. Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanırken, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökhan Kapağan getirildi.

İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜNE BAKAN KASAPOĞLU DA KATILDI

8 Haziran 2021’de İnebolu ilçesinde Atatürk ve İstiklal Yolu programı gerçekleştirildi. Programa Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katıldı. Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen silah ve cephanenin Anadolu'ya sevk edildiği güzergâhta düzenlenen Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün açılış törenine katılan Bakan Kasapoğlu, daha sonra elinde Türk bayrağı ile yürüyüşte yer aldı.

YERLİ AŞININ İSMİ “TURKOVAC”

22 Haziran 2021 tarihinde koronavirüs için geliştirilen yerli aşının isim tartışmaları son buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli aşının isminin ‘Turkovac’ olduğunu açıkladı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI TÜMÜYLE KALDIRILDI

1 Temmuz 2021’de kademeli normalleşmede 3’ncü aşamaya geçildi. Yeni aşamayla birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları tümüyle kaldırıldı.

KASTAMONU TARİHİNİN EN BÜYÜK FELAKETİ

11 Ağustos 2021 tarihinde Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini etkisi altına alan sağanak yağışlar sele neden oldu. Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini etkileyen sellerde 72’si Kastamonu’da olmak üzere toplam 82 kişi hayatını kaybetti, 228 kişi ise yaralandı. 16 kişi için ise kayıp başvurusu yapıldı. Selden Bartın’ın Ulus ilçesi, Kastamonu’nun Bozkurt, Azdavay, İnebolu, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ve Türkeli ilçeleri büyük ölçüde etkilendi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

13 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt ilçesine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu Sinop ve Bartın illerini afet bölgesi ilan etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bozkurt’tan gelen doğalgaz talebi üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e doğalgaz yapılması için talimat verdi.

KÖMÜR FİYATLARI DUDAK UÇUKLATTI

1 Eylül 2021’de Haziran ayı itibariyle 48 liradan satılan ve yaklaşık 3 ayda 22 TL zamlanarak 70 TL’ye ulaştı. Kömür fiyatları, 10 gün içerisinde 20 TL daha artarak 90 TL’ye ulaştı. Sektör temsilcileri kömür fiyatlarındaki bu durdurulamaz artışın daha da devam edeceğini söyledi. Halk yerli kömüre yöneldi.

TOKİ ÖRENCİK HAK SAHİPLERİNDEN TOPLU EYLEM

19 Ekim 2021 tarihinde TOKİ Örencik konutlarının hak sahipleri TOKİ Yönetimi’ne tepki gösterdi. Öncesinde taşınmaları noktasında sıkıntı yaşayan hak sahiplerinin sıkıntısı taşındıktan sonra da bitmedi. Bu sefer de ulaşım ve ısınmada problem yaşayan hak sahipleri sorunlarının bir an önce çözülmesi için toplu eylem yaptı.

DOLAR İLK KEZ 10 TL’Yİ GEÇTİ

12 Kasım 2021’de döviz kurundaki hareketlilik sonrasında dolar 10 TL’yi ilk kez geçti.

TRT PAYI FATURADAN KALKTI

23 Kasım 2021 tarihinde elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılması yönündeki önerge meclisten geçerek kabul edildi. Elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırıldı.

KENT KART’TA YOĞUNLUK NEDENİYLE SÜRE UZATILDI

30 Kasım 2021 tarihinde Kastamonu’da hayata geçirilen toplu taşıma araçlarındaki kartlı sistem yoğunluğu da beraberinde getirdi. 1 Aralık tarihi itibariyle para alınmayacağı ve kartla binişin yapılacağı ifade ediliyordu. Oluşan yoğunluk nedeniyle bu tarih 15 Aralığa kadar uzatıldı.

SADIK AMCA ŞEHİT OĞLUNA KAVUŞTU

6 Aralık 2021’de Araç ilçesinde şehit oğlunu yalnız bırakmak istemeyen Sadık Tokat, eşinin vefatıyla bir başına kaldığı Avlacık Köyünde hayatını kaybetti. Sadık Tokat, 1993 yılında şehit düşen oğlu ve eşinin yanına defnedildi.

DOLARDA SERT DÜŞÜŞ

20 Aralık 2021 tarihinde yeni haftaya 16,90 ile başlayıp 18,36 seviyesini gören dolar kuru, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı ekonomi paketi ile 11 lira seviyelerine düştü. 20,80 seviyesindeki euro ise 14 liraya geriledi. Döviz kurundaki düşüş devam etti.

TURKOVAC TÜM ŞEHİR HASTANELERİNDE

29 Aralık 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Üyeleri ile beraber hatırlatma dozlarını Turkovac ile yaptı. Aşının ardından açıklamalardan bulunan Bakan Koca, yarından itibaren şehir hastanelerinde Turkovac aşısının yapılacağını duyurdu. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER