Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne KASTAMONU DAMGASI

İlimiz, Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediye Başkanlığı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KATSO) işbirliğiyle Ankara ATO Congresium’da düzenlenen Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne 28 ürünü ile katılım sağladı.

 Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne  KASTAMONU DAMGASI
banner72

 

İlimiz, Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediye Başkanlığı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KATSO) işbirliğiyle Ankara ATO Congresium’da düzenlenen Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne 28 ürünü ile katılım sağladı.

Anadolu'nun yöresel ürünlerinin Ankara'dan dünyaya açılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen, yerli ve yabancı binlerce gurme ve firmanın katıldığı zirveye ilimizi temsilen Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil ve KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu katıldı.

KASTAMONU STANDINA YOĞUN İLGİ

Kastamonu zirveye coğrafi işaret alan Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Taş Baskısı, Kastamonu Simit Tiridi, Kastamonu Pastırması, Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Daday Etli Ekmeği, Devrekani Hindi Banduması, Pınarbaşı Kara Çorbası ve Tosya Pirinci’nin yanı sıra coğrafi işaret çalışmaları süren Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Örme Fanilası, Kastamonu Üryani Eriği, Kastamonu Yaş Tarhanası, Doğanyurt Kestane Balı, Araç Soğanı, Cide Ceviz Helvası, Devrekani Cırık Tatlısı, Fındık Şekeri, Şehit Şerife Bacı Mantısı, Göce Çorbası ve Tosya Kıstısı ile katılım sağladı.

Katılımcılar özellikle Kastamonu standında Kastamonu Pastırması, Kastamonu Çekme Helvası ve Taşköprü Sarımsağına yoğun ilgi gösterdi. İlimizi zirvede temsil eden KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, ilgiden büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

FINDIKOĞLU; KASTAMONU İLK 3’TE

Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde ilimizin farklılığının bir kez daha farkına vardıklarını ifade eden Oğuz Fındıkoğlu, “Zirvede ilimizin farklılığın bir kez daha farkına vardık. Zirveye katılan iller arasında Kastamonu, coğrafi işaret alan ürünleri ile ön plana çıktı. Diğer illerin standını gezdiğimizde fark ettik ki, Kastamonu en fazla coğrafi işaret alan ilk 3 il arasında yer alıyor. Adeta standımızda izdiham yaşandığını söyleyebilirim. Ürünlerimize gösterilen bu ilgi bizi fazlasıyla memnun etti” dedi.

ERDOĞAN; ELİMİZİN ALTINDA MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR

Zirvenin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan; “Ülkemizin her köşesinden fışkıran zenginliği tescillemek, takdire şayandır. Bir şehre ilk kez gittiğimizde, hemen ‘nesi meşhur’ diye sorarız. Coğrafi işaret dediğimiz şey, aslında bu sorunun cevabıdır. Bir yerde yetişen çiçekten tutun, orada üretilen peynire kadar yöreyle özdeşleşen şeylerdir. Bugün Türkiye’de, Adana’nın kebabından, Ayancık keten bezine, Kastamonu siyez bulgurundan, Mut zeytinyağına, Nizip sabunundan Safranbolu safranına kadar yüzlerce coğrafi işaretli ürün mevcut. Gaziantep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kayısısı ise, Avrupa Birliğinden coğrafi işaret tescili almış üç ürünümüz. Afyon sucuğu, Kayseri mantısı, Giresun tombul fındığı gibi 15 ürün için de Avrupa Birliği’ne tescil için başvurularımız yapıldı, işlemlerimiz devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda bu ürünler de ülkemizin anonim değerleri olarak dünya sahnesine çıkacak. Bunların hepsi son derece sevindirici gelişmeler. Tabi bu sadece bir başlangıç. Türk Patent ve Marka Kurumunun envanterine göre, Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek ürün sayısı 2 bin 500’e yakın. Yani hemen elimizin altında müthiş bir potansiyel var” dedi.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER