ULUSLARARASI 15. ANADOLU ADLİ BİLİMLER KONGRESİ KASTAMONU’DA YAPILDI

Kastamonu Barosu, Kastamonu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Adli Bilimciler Derneği ile Sağlıkta Şiddete Son Derneği’nin Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde düzenlediği “Uluslararası 15’inci Anadolu Adli Bilimler” kongresi Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 ULUSLARARASI 15. ANADOLU ADLİ BİLİMLER  KONGRESİ KASTAMONU’DA YAPILDI
banner72

 

Kastamonu Barosu, Kastamonu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Adli Bilimciler Derneği ile Sağlıkta Şiddete Son Derneği’nin Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde düzenlediği “Uluslararası 15’inci Anadolu Adli Bilimler” kongresi Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kongreye Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Atalan, KKTC Enerji Bakanı Hasan Taçoy, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Baro Başkanı Av. Özgür Demir, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Kosova Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy, Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Daire Başkanı Ömer Ulu, Türkiye’nin dışında KKTC, Yunanistan, Rusya, Nepal, Kosova, İran ve Afganistan’dan akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansta açılış konuşmasını Sağlıkta Şiddete Son Derneği Başkanı Av. Ahmet Gürol Şağban yaptı.

Programda ayrıca, Prof. Dr. Hamit Hancı, Kastamonu Baro Başkanı Özgür Demir, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Atalan, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, KTC Enerji Bakanı Hasan Taçoy birer konuşma yaptı.

Barış Pınarı Harekatı'na değinen Taçoy, “Biz 1974'de barış harekatını yaşadık. Belki yaşımız daha çok küçüktü ama savaşın ne olduğunu iyi bilenlerdenim. Savaşın ve karşı tarafın ne yapmak istediğini de iyi bilenlerdenim. Eğer barış yoluyla olmuyorsa savaş yoluyla bir şekilde halletmek gerektiğini de iyi bilenlerdenim" diye konuştu.

Taçoy, Barış Pınarı Harekatı'nda şehit olan Mehmetçik'e ve vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, şu değerlendirmede bulundu: “Barış Pınarı Harekatı'nda Türkiye'mizin, tüm Türk milletinin göstermiş olduğu kararlı duruşunun sonucunda önceki gün büyük gururla izledik ve gördük ki tüm dünya Türkiye'nin haklılığını anladı. Bu haklılığı biz 1974'te anlatmaya çalıştık. Yunan cuntasının yapmış olduğu hareketin ve Kıbrıs'ta yapmış olduğu darbenin neticesinde garantör Türkiye'nin müdahalesinin ne kadar haklı olduğunu anlatmaya çalıştık. Şimdi inşallah anlamışlardır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin bölgenin en etkili devleti olduğunu dünyaya bir kez daha gösterdiğini belirten Taçoy, bu süreçte Kıbrıs Türk halkı olarak her zaman ana vatan Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında yer aldıklarını dile getirdi.

İçlerindeki azınlık bir grubun çıkan cılız seslerine kulak verilmemesini isteyen Taçoy, "Bu sadece ve sadece seçim propagandaları için yapılmış şeylerdir. Zıtlaşa bilme ve puan toplama adına yapılan işlerdir. Onun için hiç dikkate almadan oları bir kenara itin, hiç konuşmayın bile. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki tarihi kültürel geçmişi ve bu geçmişin ayrılmaz bütünlüğünü unutanlardan değiliz. Bu bütünlüğü kimsenin bozamayacağını her yerde dillendirebiliyoruz. Kıbrıs Türk halkı buna asla müsaade etmeyecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından ‘Cehennem Adası: Nargin’ konferansı verilirken ayrıca Kosova’da kayıp kişiler, uyuşturucu ile mücadele ve Nepal’de adli ve tıp ve adli bilimler konularının oluşturduğu panel düzenlendi. Katılımcılara plaket takdim edildi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER