ULUSAL GÜVENLİK KADAR ÖNEMLİ!

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Mehmet Reis, bir ülkenin tarımsal üretimde ve gıdada iç tüketimini karşılayabilmesinin ulusal güvenlik kadar önem arz etiğine dikkat çekti.

ULUSAL GÜVENLİK KADAR ÖNEMLİ!

 


Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Mehmet Reis, bir ülkenin tarımsal üretimde ve gıdada iç tüketimini karşılayabilmesinin ulusal güvenlik kadar önem arz etiğine dikkat çekti.

Koronavirüs salgını sebebiyle kesintisiz gıda arzının her zamankinden daha önemli olduğunun anlaşıldığını söyleyen Mehmet Reis, Türkiye’nin, pandemi sürecinde, kesintisiz bir şekilde gıda ihtiyacını karşıladığını bildirdi.

Hasat dönemine kadar tarımsal ürünlerde bir sıkıntı yaşanmayacağını belirten Reis, bir sonraki hasat dönemine kadar tarımsal ürün arzında mevcut stok takibinin dikkatlice izlenmesi gerektiğini ifade etti.

Tüm dünya ülkelerinde küresel iklim değişikliğinin etkilerinin, tarım alanlarının azalmasının ve kırdan kente göçün tarımsal ürün arzını zora soktuğunu vurgulayan Reis, bu konuda önlemler alınması gerektiğine de işaret etti.

“ACİL ÖNLEMLER ALINMALI”

Tarım ürünleri ve gıda arzı için acil önlemler alınması gerektiğini ifade eden Mehmet Reis, “İçinden geçilen bu pandemi döneminde, tarım, gıda ve su kaynaklarının hayati derecede önem teşkil ettiği ve kesintisiz gıda arzının da her zamankinden daha önemli olduğu anlaşıldı. Tarım ve gıdada yerel üretim ve yerli tohumların önemi fark edildi. 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşacağı, Türkiye nüfusunun 100 milyonu aşacağı, tarımsal ürünlere olan talebin yüzde 60 oranında artacağı öngörülüyor. Tüm dünya ülkelerinde küresel iklim değişikliğinin etkilerinin, tarım alanlarının azalmasının ve kırdan kente göç tarımsal ürün arzını zora sokuyor. Öngörülemeyen salgın nedeniyle gıda arzında sorunlar yaşanıyor. Tüm dünya ülkeleri küresel gıda krizi endişesiyle tarım ürünleri ve gıda arzı için acil önlemler alıyor. Tarım ürünlerinde dışa bağımlı ülkeler önümüzdeki dönemlerde sorun yaşayacaktır. Bu dönemde tarımsal ürün ihracatı yapan ülkeler, kendi halkının gıda güvencesini gerekçe göstererek ihracat sınırlamaları getiriyor. Olağanüstü durumlarda istenildiğinde ürün bulabilmek ve ucuz ithalat yapabilmek zorlaşacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE GIDA İHTİYACINI KESİNTİSİZ KARŞILADI”

Türkiye’nin pandemi sürecinde, gıda ihtiyacının karşılanması için gerekli tedbirleri alarak tarım ürünleri arzında bir sorun yaşamadığının altını çizen Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis şunları söyledi: “Tüm dünya genelinde özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde daha çok panik alımları yaşandı. Salgın sürecinde dünyanın neredeyse tamamında karantina uygulanması başlatıldı. Tüketiciler uzun raf ömrü olan bakliyat, pirinç ve un gibi ürünlere yöneldi. Sağlıklı bir yaşam için yüksek protein ve lif değerlerine sahip olan bakliyat ürünlerinin tüketimi bu dönemde daha da artı. Türkiye tarım ürünleri ve gıda güvencesi açısından diğer ülkelere oranla çok daha iyi olduğunu kanıtladı. TMO’nun, ülkenin ihtiyacı olan ürünlerde yeterli miktarda stok bulundurmasıyla ve sıfır gümrükle ithalat yapma yetkisiyle piyasaları regüle etme görevini yerine getirdi. Pandemi döneminde firmamız da satış noktalarına kesintisiz gıda tedariki yaparak panik alımlarını önledi.” (İstamonu)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER