'Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir'

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'na çelenk bırakıldı. Çelenk sunumunun ardından Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu tarafından günün anlam ve önemine dair konuşma gerçekleştirildi

'Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir'

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'na çelenk bırakıldı. Çelenk sunumunun ardından Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu tarafından günün anlam ve önemine dair konuşma gerçekleştirildi. Ardında da Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi'ne ziyaret gerçekleştirildi.

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla konuşma yapan Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, bu günün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında taçlandığını hatırlatarak, ''19 Eylül Gaziler Günü, bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür. 19 Eylül; Kurtuluş Savaşında, Kore'de, Kıbrıs'ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür'' dedi.

 Emperyalist güçlerin 1. Dünya Savaşı'nın sonunda ülkemizin dört bir yanını işgal ettiklerini hatırlatan Başkan Yardımcısı Mahmutoğlu, '' Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu da Anadolu’ya sürdüler. Başkomutan M.Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atıldı. Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 200 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşının seyrini ve kaderini değiştirmiş ve Anadolu’nun düşmandan kurtuluş yolunu açmıştır'' diye konuştu.

''ÜLKEMİZ, EMPERYALİST DEVLETLERİN TEHDİDİ ALTINDADIR''

       Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın vatana dönüşmesinin ve Türk bayrağının özgürce dalgalanmasında şehit ve gazilerimizin eseri olduğunu sözlerine ekleyen Mahmutoğlu, ''

Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır.       Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği var oluş mücadelesinin şifresi; 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' deyişinde saklıdır.  Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onlarla iltisaklı terör örgütlerinin hedefleri; ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu güne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır'' diye kaydetti.

''BU TOPRAKLAR BUNDAN SONRA DA KUTSAL EMANET OLARAK KORUNACAKTIR''

Şanlı ve şerefli Türk ordusunun dün olduğu gibi yarın da vatanımızın hürriyet ve bağımsızlığının güvencesi olduğunu vurgulayan Mahmutoğlu, '' İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.    19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür.      Hiç  Düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, Millet, Bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekün saldırılarına  karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden Şehitlerimiz ile ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm Gazilerimizi,Gaziler günü münasebetiyle rahmetle anıyor Hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum''  dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER