08 Ağustos 2020 Cumartesi

UÇAK YOLCUSU KÜSTÜRÜLMEMELİ

TÜRSAB İl Temsilcisi ve Kastamonu Turizm Seyahat Acentası sahibi Gökşen Gedik, yaptığı açıklamada; “THY uçuşlarının başlamaması ne demektir? 6 defa erteleme aldık. Türkiye’de uçuşa açılmayan 4 ilden neden biri Kastamonu’dur? Madem ki normalleşmeden bahsediyoruz, Kastamonu ili neden bu kavramın dışında bırakılmıştır?” sorularını yöneltti.

03 Temmuz 2020 Cuma 11:03
UÇAK YOLCUSU  KÜSTÜRÜLMEMELİ
 

TÜRSAB İl Temsilcisi ve Kastamonu Turizm Seyahat Acentası sahibi Gökşen Gedik, yaptığı açıklamada; “THY uçuşlarının başlamaması ne demektir? 6 defa erteleme aldık. Türkiye’de uçuşa açılmayan 4 ilden neden biri Kastamonu’dur? Madem ki normalleşmeden bahsediyoruz, Kastamonu ili neden bu kavramın dışında bırakılmıştır?” sorularını yöneltti.

“THY UÇUŞLARININ BAŞLAMAMASI NE DEMEKTİR?”

Gökşen Gedik, şu açıklamayı yaptı: “Millet olarak hepimiz çok zor bir dönemden geçiyoruz. Tüm sektörler covid 19 virüsünden olumsuz şekilde etkilenmiş durumda. Lakin en olumsuz etkilenen sektör hepimizin bildiği üzere turizm sektörüdür. Olumsuz etkilenmek yerine ‘2020 yılı turizm için ölü bir yıldır’ demek daha doğru bir tabir olur sanıyorum. Mart ayından itibaren kendi acentamız dahil olmak üzere Seyahat Acentalarını kapatmak zorunda kalan tüm acentacı arkadaşlarım adına, otellerinde tüm satışları durdurmak zorunda kalan tüm otelci arkadaşlarım adına, extra olarak bizlere mağduriyet yaratan bir durumu dile getirmek durumundayım. Normalleşme sürecinin başından itibaren bekliyorum ve gözlemliyorum. Lakin bazı konularda ne bir ilgi, ne bir çalışma, ne bir çaba görmek mümkün değil. Turizmciler olarak Mart ayından itibaren tamam bu sene bittik derken 1 Haziran da başlayan normalleşme süreci bir nebze olsun yüreğimize su serpmişken, planlamalarımızı yeniden yapmaya başlamışken THY uçuşlarının başlamaması ne demektir? 6 defa erteleme aldık. Türkiye’de uçuşa açılmayan 4 ilden neden biri Kastamonu’dur? Madem ki normalleşmeden bahsediyoruz, Kastamonu ili neden bu kavramın dışında bırakılmıştır? Bizde normalleşme niye olamamıştır anlam vermek artık çok zor!

“BU SENE KİMSE KASTAMONU’DA TURİZM DEN BAHSETMESİN”

Tam bir program ayarlıyoruz, grupları davet ediyoruz ki pandemi döneminde küçük gruplar ile yetinmeye çalışıyoruz, yine erteleme yine erteleme. Bu engel bu şekilde devam edecek ise bu sene kimse Kastamonu’da turizm den bahsetmesin. Sunum layığı ile yapılabilir, tanıtım çerçevesi belirlenebilir lakin önce altyapı gerekir, en kısa yol gösterilmez ise, ya da yol kapatılır ise, kendi kendimize boş yola bakmaya devam ederiz. Büyük mağduriyet. Eğer ki ekonomik şartlar öne sürülecekse THY yurtiçi uçuşlarının hiçbirini açmayacaktı. Hepsini açıp 4 il bırakılmaz. Bırakılıyorsa da neye göre?

“UÇAK YOLCUSU KÜSTÜRÜLMEMELİ”

İlk iki erteleme normaldir dedik lakin 6 defa ertelenmesinin altında başka düşüncelere yer vermemek elde değil! Sistemlerde Kastamonu-İstanbul uçuşu açılacak ki doluluk olsun. Sonradan THY bahanesi haline gelmemeli bu durum. Kastamonu’ya zaten yıllar sonra kazandırılmış olan havalimanında uçak yolcusu küstürülmemeli. Havalimanı kazanımı ile elde edilen veriler, doluluklar, artılar ortadadır. Eğer ki THY bu işi yürütemeyecek ise bir alt kolu olan Anadolujet ile görüşme sağlanabilir. Sabiha Gökçen uçuşu gündeme getirilebilir ki doluluk oranının da daha çok artacağına eminim. Bazıları için İstanbul Havalimanı çok uzak bir destinasyon olabilir ama bu konuya da farklı çözümler bulunabilir. Başka firmalar ile de bağlantıya geçilebilir. Haftanın 7 günü uçuşlar gerçekleşmeyebilir. Haftanın 3 veya 4 günü de olabilir. Ki diğer uçuşa açılan illerde böyle bir uygulama yok, Kastamonu’da niye olsun diyorum. En azından elimizdekini kaybetmeyelim. İstedikten sonra birçok çözüm yolu bulunabilir. 1 Eylül tarihinde de bu uçuşlar gerçekleşmez ise zaten sezon bitmiş olacak ki bitti gitti artık.

“GRUPLARIMIZ ELİMİZDEN KAYIP GİDECEK”

Gelecek olan, bu sene zar zor bulduğumuz misafirlerimizde, uçak yolcusu olan gruplarımızda elimizden kayıp gidecek. Eylül, Ekim ayı ve sonrası kış sezonu başlayacak ve yine sis vb kaynaklı uçuş iptalleri yaşanmaya devam edecek. Yeni bahane de bu olacak o tarihlerde. Konu ile ilgili olarak çok acil bir lobi oluşturulup gerekli yerler ile bağlantıya geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konu kendi alanımızda gerekli olan yerlere iletilmiştir. İl olarak bir birliktelik içinde konuya hakim olunmadığı sürece, konunun üzerine gidilmediği, baskı yapılmadığı sürece hepimiz kapalı kalmaya mahkumuz bu süreçte. En azından Kurban Bayramı öncesi uçuşlar başlatılmalıydı, programlama buna göre yapılmalıydı. Şu anda hiçbir şey bilemiyoruz, öngöremiyoruz ne yazık ki. Bu hem Seyahat Acentası olarak bizler için, hem de Kastamonu’ya gelmek isteyen tatilci ya da diğer ikamet eden vatandaşlarımız için çok büyük bir eksi. Bu noktadan sonra da ilgi alaka konusunda nasıl bir sorumluluk beklemek lazım, nasıl bir sonuca varmak lazım bilmiyoruz. Bizler bu konuda elimizden geleni yapmak için çabalıyoruz. Aynı çabayı tüm yetkililerimizden bekliyoruz.

Bu konu üzerinde bu kadar sessiz kalınması nedendir bilinmez. Ya bizim tarafımızdan bilinmiyor, ya da bilinip paylaşılmıyor, üzerinde durulmuyor. Deyin ki bundan sonra olacağı budur. İyi ya da kötü bir sonuç alalım. Gidip konuşulacak görüşülecek yetkililer ile görüşmeler yapalım ya da yapılsın artık çok rica ediyorum.

“KOCAMAN BİR NİYE SORUSU VAR”

Sonuçlar olumsuz olacak ise, bizlerde ne Kastamonu tanıtımı için tur hazırlayalım, ne diğer çalışmalar için kafa yoralım. Olaya şu şekilde bakılmamalı; zaten şu anda bir tur organizasyonu yok, bir seminer, fuar kongre yok gelen giden yolcu misafir olamayacaktır. Bu yanlış mantık olur. Bu sadece anı kurtarır. Diğer illerde 1 ay öncesinden birçok faaliyet başlamış durumda, az katılımcı ile zor şartlar altında da olsa. Ki biz elimizde olan mevcut grupları da kaybettik. Her türlü ulaşım şeklini sunsakta yine de kabul edilmiyor. İnsanlar için zaman önemli çünkü. Bu şekilde devam ederse diğer illerde her şey kontrollü normale dönmüşken bizde aynen eskisi gibi devam edecek. Kocaman bir niye sorusu var burada? Gerek havalimanı personeli, gerek THY personeli, gerek seyahat acentasında görevli arkadaşlarım olmak üzere tamamı zaten Mart ayından itibaren sıkıntıda ve daha çok sıkıntıya girecek. Tamamının sorumluluğunun vebalini kim yüklenecek? Ne sonuca ulaşmak, ne de mantıklı bir açıklama yapmak bu kadar zor olmamalı.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV