TÜRKŞEKER’DEN SEYDİLER’DE TARİHİ PROJE!

Türkşeker Tarım'ın Türkiye genelinde başlatmış olduğu sözleşmeli tarım projesine Seydiler’de başlandı.

TÜRKŞEKER’DEN SEYDİLER’DE TARİHİ PROJE!

 

Türkşeker Tarım'ın Türkiye genelinde başlatmış olduğu sözleşmeli tarım projesine Seydiler’de başlandı.

Ülkemiz Şeker Sektöründe en büyük şirket durumundaki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER) faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek Seydiler ilçemizde tarihi bir projeye imza attı. Bu yıl Ağustos ayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın talimatı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulan Türkşeker Tarım'ın Türkiye genelinde başlatmış olduğu sözleşmeli tarım projelerine Kastamonu da dahil edilirken, Türkşeker Tarım Genel Müdürü H. Hüseyin Demiröz'ün talimatıyla organik kapsama alınarak proje uygulama aşamasına geçirildi. Seydiler ilçesi özellikle Türkşeker'in ülke genelindeki tüm projeleri içerisinde, organik tarım farkındalığıyla ön plana çıkan ilçesi oldu.

Tarım projesi hakkında bilgi veren Seydiler Ziraat Odası Başkanı Cemal Eğilmez, “Türkşeker Tarım olarak projedeki paydaşı olan Seydiler İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı, Seydiler Belediye Başkanlığı ve tüm köy ve mahalle muhtarlarının desteğiyle uyumlu bir çalışma sonucunda Seydiler’de tarihinin en önemli tarım projelerinden birisi hayata geçirildi.

Proje kapsamında Seydiler ilçesinde 5 bin 200 dönüm arazi üreticileri ile yapılan siyezbuğdayı sözleşmeleri tamamlandı ve tohum desteği kapsamında üreticilere tohum teslimatları devam ediyor. Seydiler ilçemize toplam 110 üretici ile 5 bin 200 dönüm arazi için 130 ton organik tohum desteği ve ürün garantisi verilerek, tarihinde görülmemiş pozitif bir fiyat açıklamasıyla 2021 hasat sezonunda peşin alım garantisi, sözleşme kapsamında sağlandı” dedi.

“SİYEZ BUĞDAYI ATA TOHUMUMUZ”

Seydiler ilçemizde yüzyıllardır tarımı yapılmış, genetiği değişmeden günümüze kadar gelmiş ve günümüz buğdayının atası kabul edilen siyez buğdayının ata tohumu olduğunu ifade eden Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan şunları kaydetti; “Organik siyez buğdayı ilçemiz sınırları içinde yüzyıllardır üretimi yapılan bir ürün. Siyez çok yüksek besin ve vitamin değeri olmasının yanında en lezzetli buğday türlerinden birisidir. Buğdayın ekonomik olarak diğer, buğday türlerine göre 3-4 kat daha yüksek fiyatlara pazar payının olduğunu biliyoruz. Bu projemiz ile siyez buğdayının ilçemizde üretiminin devamlılığı ve kalitesi artırılarak, çiftçilerimize ekonomik anlamda katkı sağlayacaktır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER