Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Mehmet Ali Kanaat 65 yaş üstü toplu taşımada Kastamonu birinci

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Mehmet Ali Kanaat, Münire Sultan Medresesi’nde yaptığı toplantı ile sendikanın faaliyetlerinden söz etti. Başkan Kanaat, Özel Halk Otobüsü esnafı gün geçtikçe eridiğini ifade ederek, sorunlarının çözülmesi gerektiğini talep etti.

 Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Mehmet Ali Kanaat 65 yaş üstü toplu taşımada Kastamonu birinci

 

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Mehmet Ali Kanaat, Münire Sultan Medresesi’nde yaptığı toplantı ile sendikanın faaliyetlerinden söz etti. Başkan Kanaat, Özel Halk Otobüsü esnafı gün geçtikçe eridiğini ifade ederek, sorunlarının çözülmesi gerektiğini talep etti.

“SAYIN MEHMET TİRYAKİOĞLU’NUN BİZLERE CİDDİ DESTEKLERİ OLDU”

Kanaat, yaptığı açıklamada; “Sendikamız şoför esnafının var olan haklarını korumak, yeni yasalarla yeni haklar elde edebilmek için kurulan siyasi hiçbir yönü olmayan bir kurumdur, tarafsızdır. Türkiye genelinde 81 vilayette şubeleri ve bölge başkanlıkları bulunan bir sendikadır. Kastamonu Şoförler Odası Başkanımız Sayın Mehmet Tiryakioğlu’nun sağ olsun bizlere ciddi destekleri oldu, olmayada devam ediyor. El birliği ile şoför esnafının yaralarına çare aramaya çalışmaktayız. Yakın vadede çözüm aşamasında desteklediğimiz sorunlardan; okul servis araçlarında yürürlükte olan 12 yaş sınırlandırmasını gereksiz buluyor göz göre göre milli servetimizin çöpe atıldığını düşünüyoruz. Bir önceki yönetmelikte olduğu gibi en az 20 yaş şartı getirilerek hem şoför esnafımızın kazancının amortisman kaybına denk gelmesinin önüne geçmeyi hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

“65 YAŞ ÜSTÜ TOPLU TAŞIMA KULLANIMINDA KASTAMONU BİRİNCİ”

Rehber personellerde aranan 22 yaş ve en az lise mezunu olma şartı bizleri ciddi sıkıntılara sokmaktadır. Personel bulmakta zorlanıyoruz. Bununda önceki yönetmelikte olduğu gibi 18 yaş ve ilköğretim mezunu olma şartlarına dönüş yapılmasını bekliyoruz. Özel halk otobüsleri taşımacılığında ki arkadaşlarımızın sorunu ücretsiz taşımalar. Kastamonu Türkiye'nin en yaşlı nüfusuna sahip ikinci ili olup 65 yaş üstü toplu taşıma kullanma konusunda birincidir. Haliyle günlük olarak 4 sınıf yolcuyu 65 yaş ve üstü, engelli, gazi ve gazi aileleri, şehit aileleri, ücretsiz ödeme desteği 12 kişidir. Yani 3 adet 65 yaş üstüne denk gelir bu da günlük 3 kişi parası alıp ortalama 80 kişi taşıdığımız anlamına gelir. Engelli pasosuyla binenler de ise yüzde 40 engelli raporu sadece toplu taşımaya ücretsiz binebilmek için veriliyor yani maaş alamıyor, malulen emekli olamıyor, ÖTV indirimli araba alamıyor ama toplu taşımayı ücretsiz kullanmaya gelince bu yüzde 40 engelli raporu kolayca veriliyor. Yani astım hastasıyım, şeker hastasıyım, safra kesesi ameliyatı oldum diye bedava sırtımızda geziyor. Askeri ücretli vatandaşta aldığı cüzi maaşıyla dolmuşa ücret ödüyor. Diğer illerde bu 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlara elden prim ödemesi yapılıyor ve toplu taşımayı 09:00-11:00 öğleden sonra 14:00-16:00 saatleri arasında ücretsiz kullandırılıyor. Bizim ilimizde ise 7/24 en yoğun öğrenci giriş çıkış saatlerinde mesai dağılımlarında bile her araçta 15-20 tane pasolu yolcu oluyor.”

“ÇOK BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

Başkan Kanaat, sözlerine şöyle devam etti: “Özel Halk Otobüsü esnafı gün geçtikçe bitiriliyor. 65 yaş üstü, şehit, gazi aileleri ve engelli vatandaşlarımıza uygulanan bu sisteme karşı değiliz, yönteme karşıyız. En azından diğer illerde olduğu gibi belirli saat uygulaması veya elden ödeme yapılmasını istiyoruz. Her alanda sektörün ortak sorunlarına çare bulmak isteklerine destek vermek amacıyla çıktığımız bu yolda başka hiçbir kişisel amaç taşımadığımızın bilinmesini istiyoruz. Şirketlerimizin ve şoför esnafının yanında olmak sorunlarına çözüm odaklı yaklaşarak en üst makamlara taşıma sorumluluğunun bilinci ile hareket ediyoruz. Her yerde beklentilerimiz ve sorunlarımız aynı sorunları çözme noktasında yardımcı olmak için çıktığımız bu yolda sizlerin desteği ile çok büyük başarılara imza atacağımızı düşünüyoruz.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER