banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu GÖREMİYORUZ, KONUŞAMIYORUZ, YÜRÜYEMİYORUZ!

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi, Cumhuriyet Meydanı’na kadar farkındalık yürüyüşü yaptı. Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk konulması ve ardından yapılan tören ile engelliler seslerini duyurdu.

04 Aralık 2018 Salı 09:23
Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu  GÖREMİYORUZ, KONUŞAMIYORUZ, YÜRÜYEMİYORUZ!
 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi, Cumhuriyet Meydanı’na kadar farkındalık yürüyüşü yaptı. Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk konulması ve ardından yapılan tören ile engelliler seslerini duyurdu.

Yapılan yürüyüş ve törende AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu, siyasi partilerin il başkanları, kurum ve kuruluşların temsilcileri yer aldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk konulmasının ardından konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu, “Bizlerin sırtında bu yaşam yolunda ek yükler var. Engellilik yüküyle yaşam yolunda sizlerle beraber yürümek zorundayız. Sizlerden istediğimiz, bizlere destek olmanız. Bir anlık ta olsa empati yapsanız, neler yaşadığımızı anlayacak ve bu konuda neler yapılması gerekiyorsa beraberce yapılması için mücadele vereceğinize hiçbir kuşkumuz yok. Bizler göremiyoruz, duyamıyoruz, konuşamıyoruz, yürüyemiyoruz, düşünemiyoruz ve hayatı anlayamıyoruz. Bizler düşünemiyorsak sizler düşünün, bizler için neler yapılması gerektiğini. Yıllardır Engelsiz Kastamonu için, olumsuz hava koşullarına aldırmadan, beraber yürüdük. Yıllardır Kastamonu'da toplumun her kesimi ile birçok çalışmalar yürüttük, farkındalık yaratmaya çalıştık. Destekle Engelsiz Kastamonu için birçok şeyler yapıldı. Sağlanan imkânlardan dolayı teşekkür ediyoruz. İhtiyaçlarının karşılanması için yapılması gerekenler var. Ancak bu şehirde engelliler için bir gayret var samimiyet var. Bundan sonra yapılması gerekenler için kuşkusuz umutlarımız var” dedi.

BABAŞ: BİRÇOK PROJEDE BİRLİKTE YER ALIYORUZ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, yaptığı konuşmada, “Engellilerin erişebilirliği bir toplum için çok önemli. Bunu sağlamak bizim görevimiz. Özellikle şehir mimarisi, bina mimarisi açısından da bu işlerimizin bir an önce tamamlanması lazım. Biz bu konuda hem yerelde, hem genelde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Özellikle yollarımızda, tretuvarlarımızda, binalarımızda, resmi kurumlarımızda, ibadethanelerimizde engellilerimizin erişebilirliğinin sağlanması öncelikli konumuzdur. Eksiğimizde var. Bu iş için kentimizin daha çok çalışması lazım. Özellikle görme engelliler için ışıkların sesli olması lazım, kaldırımların uygun olması lazım. Mevcuttaki bir şehir hemen adapte olamayabiliyor. Bu yolda çabalarımızı sürdürüyoruz. Her türlü imkanı paylaşıyoruz. Onların çalışma hayatından, derneğin fonksiyonlarına kadar birlikte çalışma yapmaya çalışıyoruz. Birçok projede birlikte yer alıyoruz. Her yıl belli bir miktar kardeşimize akülü araba aldık ve hediye ettik.

“ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ İÇİN 10 DÖNÜMLÜK YER HAZIRLADIK”

İmkan sahibi olan arkadaşlar, hep birlikte engelli kardeşlerimizi sevindirelim. Binaların A Sınıfı olması lazım. Resmi kurumlarımız buna kesinlikle adapte olmak zorunda. Genelde de engelli kardeşlerimiz için ciddi çalışmalar var. Yüzde 20’ye varan engelli nüfusumuz var. Genelde de yerelde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Belediye olarak sosyal projeler ürettik. Engelli vatandaşlarımızla, yardıma muhtaç insanlarımızla, birbirimizle kaynaşarak hep birlikte huzur içinde yaşayabiliriz. Sokak hayvanları içinde ciddi projeler yapıldı. Onların ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde, iyi bir Kastamonu oluşturmaya çalışıyoruz. Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili 10 dönümlük bir yer hazırladık. Onu da Bakanlık programa aldı. Umarım yakın zamanda başlayıp, bitirmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV