banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu Türk milleti ve onun şanlı ordusu DAHA GÜÇLÜ DAHA KARARLIDIR

Kahraman gazilerimiz için 2002 yılından bu yana kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda düzenlenen çelenk töreniyle başlayan Gaziler Günü etkinlikleri Halk Eğitim Merkezi’ndeki tören ile sürdü.

20 Eylül 2018 Perşembe 09:26
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu Türk milleti ve onun şanlı ordusu DAHA GÜÇLÜ   DAHA KARARLIDIR
 

Kahraman gazilerimiz için 2002 yılından bu yana kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda düzenlenen çelenk töreniyle başlayan Gaziler Günü etkinlikleri Halk Eğitim Merkezi’ndeki tören ile sürdü.

Çelenk töreninde Valilik Çelengi, Garnizon Komutanlığı Çelengi, Belediye Başkanlığı Çelengi, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çelengi’nin Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenklerin bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

Halk Eğitim Merkezi Salonu’da süren programa  Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Türkiye Harp Malülü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu,  Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, kurum müdürleri ve temsilcileri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“TÜRK ORDUSU İMKANSIZI BAŞARMIŞTIR”

Gaziler Günü programının açılış konuşmasını Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, “Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu, sömürgecilerin maşası olarak Anadolu’yu işgale yeltenen Yunan Ordusu’nu Sakarya Meydan Muharebesi’nde tarihinin en büyük yenilgisini uğratmış ve onu savaş meydanından kaçmaya mecbur bırakmıştır. Sonuç olarak, düşman bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kaybedilmiş olsaydı sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr gerçekleştirilecek ve böylece Anadolu’da Türk varlığı sona erecekti. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları böyle karanlık bir tablo yaşatmadılar, Türk milletini vatansız bırakmadılar. Sakarya Meydan Muharebesi; Anadolu’nun en karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır. Türk ordusu imkansızı başarmıştır. Kurtuluş Savaşı’nı yürüten Gazi Meclisi bu emsalsiz zaferin anısına 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk “Gazilik” unvanı ve “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir. Böylece, tüm dünyanın adını saygı ile andığı Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri başarı ve yeteneği, milletimizin en yüce kurumu tarafından tescillenmiştir. Eşsiz Komutan bu ödülü aldıktan sonra yayınladığı bildiride; ''Sakarya Muharebesinde kazanılan bu başarı, ordumuzun iradesi sayesinde, düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle belirmiştir. Bu sebeple bu ödülün gerçek muhatabı yine ordumuzdur.'' diyerek, Mareşallik rütbesini ve Gazilik unvanını silah arkadaşlarına mal etmiştir” dedi.

“GEREKEN DUYARLILIĞIN GÖSTERİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Mahmutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakarlığının en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gün olan Gaziler Günüdür.  19 Eylül Gaziler Günü, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür.  Kahraman gaziler, “Gaziler Gününüz” kutlu olsun. Sizler, En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır. Bundan 100 sene önce ülkemizi işgal teşebbüsünde bulunan küresel emperyalist güçlerin bugün de aynı senaryoyu terör örgütlerini kullanarak tekrar canlandırma gayreti içerisinde oldukları görülmektedir. Bilinmelidir ki, ülkemize yönelik her türlü hain ve ihanet girişimi karşısında Türk milleti ve onun şanlı ordusu daha güçlü ve daha kararlıdır.      Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Bugün yaşları 65-90 arasında olan Muharip Gazilerin devletimizden beklentileri olduğunu ifade etmek istiyorum: Devletimizden, gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri, gaziler arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturulmaları konusunda gereken duyarlılığın gösterilmesini bekliyoruz.”

Mahmutoğlu’nun konuşmasının ardından şiirler okundu, gaziler ile ilgili videolar gösterildi. 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri,  Türkiye Muharip Gaziler Şube Başkanlığına ziyaret ile devam etti.                                                                              

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV