banner38

Müzik indir

banner46

banner47

06 Temmuz 2020 Pazartesi

Türk Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu ENGELLİ İSTİHDAMINDA YÜZDE 3 KURALI HÂLÂ TAM ANLAMIYLA UYGULANMIYOR

Türk Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında yayınladığı basın bildirisinde, “Engellilere karşı sorumluluklarımız var” diyerek kamuda engelli istihdamı konusunda yüzde 3 kuralının hala tam anlamıyla uygulanamadığını belirtti.

03 Aralık 2019 Salı 09:59
 Türk Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu     ENGELLİ İSTİHDAMINDA  YÜZDE 3 KURALI HÂLÂ TAM  ANLAMIYLA UYGULANMIYOR
 

 

Türk Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında yayınladığı basın bildirisinde,Engellilere karşı sorumluluklarımız var” diyerek kamuda engelli istihdamı konusunda yüzde 3 kuralının hala tam anlamıyla uygulanamadığını belirtti.

Büyükkapucu’nun açıklaması şöyle: “3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır.  Çalışma hayatı ve sosyal yaşam engelli arkadaşlarımız için ne kadar rahat hale getirilebilirse, zorluklar kolaylıkla aşılır, sorunlar çabuk çözülürse gerçek anlamda engelli bireylerimizi topluma kazandırmış olabiliriz. Sivil toplum örgütleri olarak hem bizim hemde devletimizin önemli bir sorumluluğudur. Bu sorumluluk ile her zaman hareket edilmelidir. Örneğin kamuda engelli istihdamı konusunda yüzde 3 kuralı hala tam anlamıyla uygulanabilmiş değildir. Bu haftada engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar ve bunların çözüm yolları tartışılmalıdır. Onların sosyal hayatta işlerini kolaylaştırmak için neler yapılacağı konuşulmalıdır. Çalışma hayatında, istihdam ve çalışma şartları ile ilgili karşılaştıkları sorunlara çözüm olacak adımlar atılmalıdır. Engelli kontenjanı kapsamında bugün kamuda 52 bin 617 engelli arkadaşımız görev yapmaktadır. Fakat kontenjanda hala 7 bin 119 açık vardır.

Ülkemizde 2 milyonun üzerinde çalışabilecek durumda engelli vatandaşımız varken 1 tane bile kadronun boş durmaması gerekir. Kamu yüzde 3 kontenjanının üstüne çıkmalıdır ki bu konuda özel sektöre de örnek olabilsin.

Tabi ki mesele sadece istihdam değildir. Çalışma hayatında kolaylıkla hizmet üretebilecekleri ortamlarda tesis edilmelidir. Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar noksansız olmalıdır. 

Aynı şekilde sosyal hayatta da zorluklar mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Toplumsal yaşama adapte olmaları onlara sunulacak hizmetlerle kolaylaştırılmalıdır. Kısacası bu konuda devlete, millete düşen görev engelli vatandaşlarımıza engel olma durumunu ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için el birliği ile çalışmalıyız. Çözüm üretmeliyiz. Çünkü bu durum ülkemizde yaşayan herkesin, her kurumun sorumluluğudur. Bu temenniler ile tüm engelli arkadaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, kendilerine mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyoruz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV