Türk Sağlık-Sen ‘Büyükkapucu’ ile devam

Türk Sağlık-Sen Kastamonu Şubesi’nin 2. Olağan genel kurulu, Kastamonu Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Türk Sağlık-Sen ‘Büyükkapucu’ ile devam

Divan Başkanlığı’nı Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Nedim Afacan, katip üyeliklerini de Yaşar Göktaş, Çiğdem Derecik, Adem Demir ve İrfan Göksuoğlu’nun yaptığı kongreye Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Özmen, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri ile Kamu-Sen’e bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeler katıldı.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, Belediye Başkanı Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Çınar ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Afacan’ın birer konuşma yaptığı genel kurulda gündem maddeleri görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Sendikaya katkı ve desteklerinden dolayı Emin Bayır, Filiz Yalçınkaya, H. Avni Kanat, Hacı Ahmet Cabacı ve Yaşar Çil’e katılımcı protokol tarafından plaket verildi.

Tek liste ile yapılan seçimlerde Cengiz Büyükkapucu başkanlığında tekrar oluşturulan şube yönetim kurulu asil üyeliğine; Ercan Karabıyıkoğlu, Recep Kapıcı, İdris Akdoğan, Mürüvvet Aslan ve Keziban Berber seçilirken, üst kurul delegeliğine ise Cengiz Büyükkapucu seçildi.

BÜYÜKKAPUCU; “FEDAKÂRLIKLARIMIZ BİZİM EN ÖNEMLİ GURUR KAYNAĞIMIZDIR”

Genel kurulda oylama öncesi bir konuşma yapan Şube Başkanı Büyükkapucu; “30 yıla yaklaşan şanlı mücadelemizde Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız diye çıktığımız yola çıktığımız ilk andan itibaren başımız dik, yüreğimiz cesur ve duruşumuz nettir. Ekmek kavgamızın önüne koyduğumuz Türkiye sevdamız ve bu uğurdaki fedakârlıklarımız bizim en önemli gurur kaynağımızdır. Türkiye'nin yaşadığı her zorlu süreçte, milli sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye Kamu-Sen, Türk Sağlık-Sen Büyük Türk Milletinin ve Devletinin yanında olmuştur. Hainle hain olan, terör örgütlerine payandalığı seçen, aklını kiraya veren, inandığı değerlerin hepsini menfaati için anında terk edenlerle kuşatılmış bir sivil toplum dünyasında milli duruşuyla fark yaratan sendikamız Sadece bunları bile düşündüğümüzde şükürler olsun ki Türkiye Kamu-Sen’liyiz, Türk Sağlık-Sen'liyiz diyoruz” dedi.

“MÜCADELEDEN GERİ DURMADIK, DURMAYACAĞIZ”

2 yıla yakın bir süredir dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen pandemi sürecinin sağlık çalışanlarını çok fazla yorduğunu söyleyen Cengiz Büyükkapucu; “Sivil toplum örgütü olarak ortaya koyduğumuz tavrı ve mücadelemizi sendikacılıkta çalışanın hak ve hukukunda da en net biçimde herkes görmektedir. Geride bıraktığımız 2 yıla yakın bir süreyi dünyayı saran bir pandemi ile geçirdik. Bu zor süreçte sağlık çalışanlarının kahramanca mücadelesine herkes tanık oldu. Yaşanılan ve yaşatılan tüm zorluklara rağmen cefakâr sağlık çalışanları millet ve devlet Çin canları dahi olmak üzere her türlü fedakârlıklarda bulundular. Pandemide kovid hastalığından vefat eden sağlıkçı sayısı 500’leri buldu ilimizde ise 3 çalışanımızı kaybettik mekânları cennet olsun Bizde pandeminin ortaya çıktığı ilk andan itibaren sağlık çalışanlarının temel sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çektik. Alanlara çıktık, başvurularda bulunduk, görüşmeler gerçekleştirdik, Kurumlarda sağlık çalışanları ile hep beraber olduk, çözüm aradık, çare sunduk. Kısacası çalışanların sesi, nefesi olduk. Tabiî ki çözdüğümüz meseleler oldu, ilerleme kaydettiğimiz süreçler yaşandı. Israrla dile getirmemize rağmen temel taleplerden görmezden gelinenler oldu. Fakat biz hiçbir zaman mücadeleden geri durmadık durmayacağız. Çünkü; mücadele edenler her zaman kazanamaz, ama kazananlar hep mücadele edenlerdir’ sözünü kendimize şiar edindik, asla mücadeleden vazgeçmedik. Çok şükür ki anlattığımız, aktardığımız hep sendikal mücadelemiz olmuştur. Bakın bir toplu sözleşme hezimeti yaşandı. Sağlık çalışanlarının temel talepleri sümen altı edip, kapsamı sınırlı, getirisi zayıf düzenlemelerin altına imza atanlar ‘yüzde 40 zam aldık, kazanımlarımıza kimse sahip çıkmasın, tarihi toplu sözleşme’ diye hiç sıkılmadan konuşuyorlar. Ne istenen 600 TL seyyanen zam, ne de yüzde 3 refah payı alındı. Yıllık yüzde 21 zam isterken, yüzde 12'ye imza attılar. Herhalde gözlüklerini unutmuşlar ki 21 ile 12’nin rakamlarının yer değişikliğini göremediler. 3600 ek gösterge ve sözleşmelilere kadro gibi iki önemli beklentide belirsiz bir sürece tamam dediler. Türkiye Kamu-Sen bunlara itiraz ettiği için masayı terk edip, bu anlaşmayı kabul etmediğini ilan etmiştir. Çünkü biz çalışanın memnun olmadığı hiçbir şeye evet demeyiz. Yine faaliyet alanımızda bulunan; Sağlık ve sosyal hizmet kolunda yapılan anlaşmanın da genel toplu sözleşmeden bir farkı yoktur. Sağlık çalışanlarının ücretlerinde kapsayıcı, nitelikli ve makul bir ücret artışı olmadıkça hizmet kolu sözleşmesinin bir anlamı olmayacaktır, olmamıştır da Sağlık çalışanlarının temel talepleri olan döner sermayeler, ücretlerin iyileştirilmesi, şiddet meselelerinde ilgili somut adımlar atılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İSTEĞİ, SÖZLERİN YERİNİ İCRAATLARIN ALMASI”

Büyükkapucu, Türk Sağlık- Sen olarak isteklerini ve şikâyetçi oldukları konuları şöyle sıraladı;  “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca sabit ek ödemelerin maaşlara ekleneceğini ifade etmiştir. Söz konusu düzenleme önemli bir gelişme olmakla birlikte, döner sermayeler ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Nöbet ücretleri makul bir seviyeye yükseltilmelidir. Sağlık personeli eksikliği ve buna bağlı gelişen aşırı iş yükü tüm sağlık sistemimizin önemli bir diğer sorunudur. Bu sorununun aşılabilmesi ve istihdam bekleyen yüz binlerce genç sağlık çalışanının taleplerinin karşılanması için acil olarak bir istihdam eylem planı ortaya konulmalı ve alımlar süratle gerçekleştirilmelidir. Geçtiğimiz günlerde sözü edilen 40 bin personel alım sözü kısa zamanda gerçekleşirse önemli bir gelişme olarak görüyoruz. İlimizde de durum farklı değil 40 radyoloji tek. Kadrosu olan yer 18 kişiyle hizmet yürütülmeye çalışılıyor. Sağlıkta şiddette son dönemde ağır darp, silahlı saldırı, hastanede rehin alma gibi vahşet boyutunda olayların yaşandığı görülmektedir. Pandemiye rağmen 2020 yılında sağlık ta 200'ü aşkın şiddet vakası görüldü. İlimizde de çok olmamakla beraber durum benzer 2021 yılında fiziki 2 şiddet olayı yaşandı bunların hukuki süreçlerini takip ediyoruz süreç devam ediyor. Bu meselenin çözümü içinde daha önce dile getirdiğimiz sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi yönünde adım atılmalıdır. Sıfır toleranslı alanlarda işlenen suçlara en sert yaptırımlar uygulanır, suçlara karşı hakimlerin bir takdir yetkisi de olmaz. Para cezasına çevrilme veya hafifletici sebepler göz önüne alınmayarak cezalar net bir biçimde verilir. Böylelikle eminiz ki sağlık kurum ve kuruluşları daha güvenli yerler olacaktır. Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözmeye yönelik her irade beyanı ve atılan adım bizleri memnun eder fakat beklentimiz ve sağlık çalışanlarının isteği, sözlerin yerini icraatların almasıdır. Devletin şefkat eli sosyal hizmet çalışanlarımızın içinde maalesef durum pek iç açıcı değildir. Kamuda ötekileştirilmeleri son bulmamıştır. Temel talepleri görmezden gelinmeye devam edilmektedir. hukuk için mücadelesini hız kesmeden sürdüreceğiz. Çalışanın gür sesi olarak her zaman ve şartta gerekeni yapmaya, hakkı savunmaya, mağduriyetleri sonlandırmaya devam edeceğiz. Türkiye Kamu-Sen'e Türk Sağlık-Sen'e omuz vermek, Türk Milletinin geleceğine omuz vermektir” çağrımızı her daim dile getireceğiz. Dik baş, tok karın, mutlu yarın düsturu ile bakışını ortaya koyduğumuz şanlı mücadelemizde bayrağı daha yükseklerde ve daha gür bir şekilde dalgalandırma azmimizden de asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

VİDİNLİOĞLU; “HER SİYASİ HAREKETİN SENDİKAL ANLAMDA DA DESTEĞİNİN OLMASI LAZIM”

30 yıldır sağlık camiası içerisinde olduğunu aktaran Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise; “Her siyasi hareketin sendikal anlamda da desteğinin olması lazım ki rahat yol alabilelim. Kastamonu bu konuda ilklerin şehri, Kamu- Sen’in temellerinin atıldığı il Kastamonu. Tıpkı hareketin hafızasında çok önemli bir yeri işgal ettiği gibi. Hareket için ve Türkiye için olmazsa olmaz bir şehir. Sıkıntılı ve zor bir süreçten geçiyoruz. Belediye başkanlığı görevine başlamam ile beraber virüs ile karşı karıya kaldık. Pandemi dönemini beraber yaşadık. Pandemi sürecinin en başından bu yana ilk önde yer alan belediye biz olduk. Söz uçar yazı kalır. Yerel basınımızda da beyanatlarla kanıtlı, 11 Mart’ta ilk virüs Türkiye’de görülmüşken Kastamonu Belediyesi olarak 28 Şubat itibari ile otogar, camiler, kurumlar ve hastanemizi dezenfekte etme çalışmalarımız başladı. Pandemi sürecinde kahraman sağlık ordumuza ayrı bir parantez açmak lazım. Elimizden geldiğince desteklemeye çalıştık. Ağırlıklı olarak elini taşın altına koyanlar sağlıkçılarımız. Ailesinden uzakta farklı bir yerde kalarak riske atmama adına gerilen bir süreç. Sağlık camiasına ne kadar minnet ve şükran duyulsa yetmez. Emekliliğe yansımayan özlük hakları, yıllarını vermiş insanların emekliliğinde ekonomik olarak ayazda kalması çok önemli bir şey değil. Sesi çok çıkan ve gücü yeten kendi ile ilgili düzenlemeyi yaptırıyor. Son dönem sağlığın geri geri gittiği dönem oldu. 9 saatlik mesailer, 9 buçuk saate çıkarıldı tahmin yasasında. Sıkıntıların hepsi mutlaka dile getirilmesi lazım. Sağlıkçı olmamın getirisi ile beraber önerilerde bulundum ama önemsenmedi, söyleyen biz olunca demek ki. Kışı geçiririz yediğimiz ayazı da unutmayız hepsini not olarak alıyoruz” dedi.

ÇINAR ; “KAMU-SEN’İN ÜYE SAYISI 400 BİNLERİ GEÇTİ”

MHP İl Başkanı Emin Çınar da; “Göreve geldiğim günden bu tarafa sendika ve şube başkanlarımızla devamlı istişare içerisindeyim. Haklı taleplerini gerek kurumlara, gerek genel merkeze ulaştırmanın gayretindeyim. 15 Temmuz, bu ülkede sevdası Türk Milleti olmayanların neler yaşattığını hep beraber idrak etmemize vesile oldu. Milliyetçi Ülkücü Hareketin muhterem genel başkanı Devlet Bahçelide 15 Temmuzun bir kalkışma harekatı olduğunu ifade ederek kayıtsız şartsız hükümetin yanında olduğunu beyan etti. Genel başkanımızın telkin ve talimatları doğrultusunda siyasetimizi devam ettiriyoruz. İnsanlar birilerini bir yerlere atamakla güçlü olduklarını zannederler. Kamu Sen delegelerimizin sevdası makam olsaydı çoktan o makamlarla buluşur, onların olmadıkları yerlere gelirdi. Ama biz diyoruz ki önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben. Önce Ülkem ve milletimiz ondan sonra görev yaptığımız makamlar ve mevkiler diyorsunuz. Üye sayısı 200 bin olan Kamu-Sen, 400 binleri geçti.  Kararlılıkla hedefini koyduğu mücadeleye samimiyetle devam edecek” diye konuştu. (Furkan Karaca)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER