Türk ordusu Afrin’e girdi AFRİN, TERÖRİSTLERE DAR EDİLİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere 'Zeytin Dalı Harekatı'na Cumartesi günü başladı. TSK, Cumartesi günü 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini 72 uçakla vurdu.

Türk ordusu Afrin’e girdi AFRİN, TERÖRİSTLERE DAR EDİLİYOR

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere 'Zeytin Dalı Harekatı'na Cumartesi günü başladı. TSK, Cumartesi günü 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini 72 uçakla vurdu. Afrin'deki hastanelere teröristlerce getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi. Harekata katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine döndü.

SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ HASSASİYET GÖSTERİLİYOR

TSK, harekatın planlama ve icrasında sadece teröristlerin hedef alındığını, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan yazılı açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı'nın, Türkiye'nin Suriye sınırlarında ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatıldığı belirtildi.

MİNNİĞ ASKERİ HAVAALANI VURULDU

Türk savaş uçakları, terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Minniğ askeri havaalanını vurdu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor. Genelkurmay Başkanı Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nda, sadece teröristler ile barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gerecin hedef alınacağını bildirdi. Akar, "Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir" dedi.

TÜRK SAVAŞ UÇAKLARI ARALIKLARLA BOMBALADI

Türk savaş uçakları, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin bölgesindeki terör örgütü hedeflerini belirli aralıklarla bombaladı. Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçelerinde sınır hattında uçuş yapan Türk savaş uçakları, Afrin kırsalındaki terör örgütü hedeflerini bombaladı. Afrin kırsalındaki bazı noktalardan dumanlar yükseldi.

AFRİN'E KARA OPERASYONU BAŞLADI

Terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin bölgesine giren TSK öncülüğündeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), kara operasyonuna başladı. Sınıra taşınan binlerce ÖSO askeri, güvenlik duvarının kaldırılmasının ardından sonra Afri'e doğru yola çıktı. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'e giren savaşçılar ile teröristler arasında sıcak çatışmalar yaşanmaya başladı. Afrin'e 4 koladan cephe açan TSK, bu halesiyle şehirdeki teröristlerin Afrin'in kuzeyinde bulunan dağlara yaslanıp kendisine avantaj sağlamasına da izin vermedi. Bordo bereliler ve ÖSO savaşçıları abluka altına alınan Afrin'e doğru ağır silahlarla birlikte ilerlemeye başladı.

BAŞBAKAN'DAN KRİTİK AFRİN AÇIKLAMASI!

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da medya temsilcileri ile bir araya geldi. Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'nın 4 safhada yapılacağını, 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını açıkladı. Afrin'de yerleşik tüm terör örgütlerinin temizleneceğini belirten Yıldırım, harekat başlamadan önce diplomatik bütün görüşmeler yapıldığını da aktardı.

"YARALIMIZ YOK"

Başbakan Binali Yıldırım, "Askeri birlikler 11.05'te Kilis Gülbaba'dan giriş yaptı. Şu an itibariyle bir yaralımız yok" dedi. Kara birliklerinin saat 11.05 itibariyle Gülbaba mevkiinden sınır ötesine giriş yaptığını duyuran Başbakan, 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını da ifade etti. Yaralanan bir Mehmetçik olmadığını ifade eden Yıldırım, harekatın Soçi ve Astana sürecini etkilemeyeceğini de belirtti.

“HAREKAT ÇOK SERİ ŞEKİLDE YAPILACAK”

Başbakan Binali Yıldırım, “Harekat çok seri şekilde yapılacaktır. Medyayı kontrollü şekilde sınır ötesine götüreceğiz. Masum insanlara zeytin dalı uzatıyoruz. Afrin’deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur” dedi. (Haber Merkezi)

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER