Müzik indir

24 Eylül 2020 Perşembe

Türk Ocakları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz ŞEHİTLERİMİZİN RUHU İNCİNMİŞ, GAZİLERİMİZİN YÜREKLERİ YARALANMIŞTIR

Türk Ocakları Derneği Kastamonu Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye ve Hatay hakkında sarf ettiği sözler hakkında açıklama yaptı.

10 Şubat 2020 Pazartesi 10:23
 Türk Ocakları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz  ŞEHİTLERİMİZİN RUHU İNCİNMİŞ,  GAZİLERİMİZİN YÜREKLERİ YARALANMIŞTIR
 


Türk Ocakları Derneği Kastamonu Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye ve Hatay hakkında sarf ettiği sözler hakkında açıklama yaptı.

“Kıbrıs Meselesi; hem Türkiye’nin hem Kıbrıs Türk halkının millî davasıdır. 1571 yılında adanın fethinden itibaren Kıbrıs, göç ve iskânlarla Türk siyasi varlığının ve Türk kültür coğrafyasının bir parçası olmuştur” diyen Yılmaz’ın açıklaması şöyle: “Yakın dönem tarihi içerisinde Adada Türklerin yaşadığı acı olaylar, tarihi tecrübe ve 1974 yılındaki Barış Harekâtı ile Kıbrıs meselesi bir ‘Millî Dava’ haline gelmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan Mustafa Akıncı'nın, Kıbrıs şehitlerinin ruhlarını inciten beyanatını büyük bir üzüntüyle ve hayretle karşıladık. Bu durum, en başta Kastamonu’nun da fahri hemşehrisi olan rahmetli Ruf Denktaş Beyi, Dr. Fazıl Küçük Beyi ve şehitlerimiziz aziz ruhlarını ziyadesiyle üzmüştür. Türklüğün Kıbrıs’taki varlık mücadelesinde görev almış olan herkesi ve özellikle gazilerimizi yürekten yaralamıştır. Şehitlerimizin ruhu incinmiş, gazilerimizin yürekleri yaralanmıştır.

Kıbrıs Türklüğünü yok etmeye yeminli Enosis ruhuyla hareket eden Rum Yönetimi'ni Türkiye Cumhuriyeti'ne yeğleyen gaflet ve dalalet, hatta ihanet içinde bir görüntü veren bu zihniyetin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başında olması, talihsizlikten de öte utanç verici bir durumdur. Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'den farklı olduğu, Türkiye ile birleşme ihtimalinin korkunç olacağı gibi sözlerin, özellikle Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kıskaca alınmaya çalışıldığı bir dönemde gündeme getirilmesi kesinlikle kabul edilemez. Bu hususu Hatay benzetmesiyle farklı bir yere oturtmaya çalışmak da asla kabul edilemez. Bu beyanın sahibini şiddetle kınıyor, vazifesinden istifaya davet ediyoruz. Bu konuda Kıbrıs Türklüğünün demokratik bir yolla cevap vereceğine yürekten inanıyoruz.

Türk Milleti ve Türk Devleti kıyamete kadar var olacaktır. Yapılanın siyasî bir söylem olduğunu değerlendiriyoruz. Bu söylemleriyle Akıncı’nın farkında olarak veya olmayarak bir oyunun parçası olduğu kanaati uyanmaktadır. Kıbrıs meselesi hem Türkiye’nin hem Kıbrıs Türk halkının millî meselesidir. Türkiye, Kıbrıs Türklerinin adadaki ve uluslararası diplomasideki garantörüdür. Akıncı’nın söylemi bir oyun mesabesindedir, bir psikolojik harekât görüntüsü vermektedir. Türk kamuoyu bu tür beyanlarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine destek vermekten, Kıbrıs Türklüğünün derdiyle hemhal olmaktan vazgeçmez. Bilakis bu söylemler, vatandaşlarımızın Kıbrıs Türklüğü ve Kıbrıs’ın geleceği konusundaki duyarlılığını daha da artırmış ve artıracaktır.(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV