banner29
24 Mart 2019 Pazar

Türk milletinin kaderini değiştiren İstiklal Yolu TARİHİ MİLLİ PARK OLDU

Türk Milleti’nin kaderini değiştiren ‘Kurtuluş Savaşı’nın en önemli lojistik yolu olan ‘İstiklal Yolu’ Resmi Gazete’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan karara göre “İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı” ilan edildi.

03 Kasım 2018 Cumartesi 09:14
Türk milletinin kaderini değiştiren İstiklal Yolu  TARİHİ MİLLİ PARK OLDU


Türk Milleti’nin kaderini değiştiren ‘Kurtuluş Savaşı’nın en önemli lojistik yolu olan ‘İstiklal Yolu’ Resmi Gazete’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan karara göre “İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı” ilan edildi.

Anadolu’da işgale uğramamış tek bölge ve Anadolu’nun dışarı açılabileceği tek liman olan İnebolu Limanı’ndan gelen mühimmatın cepheye taşındığı İnebolu ile Ankara arasındaki 105 kilometrelik güzergahta sınırları çizilen alanlar "İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı" olarak belirlendi. İnebolu'dan başlayan tarihi yol güzergahı Küre, Seydiler, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Çubuk ve Kalecik'ten Ankara'ya kadar uzanıyor.

KAHRAMANLIKLARA SAHNE OLAN YOL

Kurtuluş Savaşı döneminde İnebolu’nun büyük gemileri barındıracak bir limanı yoktu. İnebolu açıklarına gemilerle gelen silah ve cephane, açıktan ve her türlü hava şartlarında kahraman demirciler tarafından kayıklarla İnebolu kıyılarına çıkarılıyordu. Bu malzemeler Kastamonu’nun ‘Şerife Bacı’ gibi kahraman kadınları, yaşlıları ve çocukları tarafından çok zor şartlarda Ankara’ya taşınıyordu.

“MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN”

İstiklal Yolu’nun Tarihi Milli Park ilan edildiğini dile getiren Belediye Başkanı Tahsin Babaş şunları söyledi; “İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı, Kastamonumuza ve tüm hemşerilerimize hayırlı olsun. 2 Kasım 2018 Tarihli ve 30583 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte Milli Mücadele’nin kahraman şehri Kastamonumuz önemli bir kazanıma daha kavuşmuştur.”
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV