Müzik indir

03 Mart 2021 Çarşamba

'Milletin cebinde para yok'

Turizmde yön arıyoruz

Kastamonu Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda ‘Turizmin Parlayan Yıldızı Kastamonu Turizm Çalıştayı’ gerçekleştirildi

23 Şubat 2021 Salı 11:11
Turizmde yön arıyoruz
 

KASTAMONU'NUN PAYDAŞLARI TURİZMİ MASAYA YATIRDI:

Turizmde yön arıyoruz

Kastamonu Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda ‘Turizmin Parlayan Yıldızı Kastamonu Turizm Çalıştayı’ gerçekleştirildi.

Vali Avni Çakır, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, İGM Başkanı Güray Parçal, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum amirleri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşen programda Kastamonu Turizmi’nden ve çalışmalardan bahsedildi.

ÇAKIR:  “YATIRIMCILAR TURİZM PROJELERİYLE GELMEKTE”

Markalaşma çalışmalarının en büyük öneminin şehrin ekonomik açıdan canlandırılması, şehir yaşayanlarına ek ekonomik faydalar sağlanması ve yaşam kalitesinin artırılması olduğunu söyleyen Vali Avni Çakır,  “Şehrin markalaşma süreci, öncelikle şehrin cazibesinin artırılması, tarihi ve turistik mekânlarının tanıtılması, yöresel ürün ve hizmetlerin duyurulması hedeflerine yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Binlerce yıllık tarihi, yaylaları, kayak merkezleri, sahilleri, Milli Parkları, geniş ormanları, kanyonları, mağaraları, evliyaları, tarihi mekânları ve yemekleri ile Kastamonu, turizmde marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. İlimiz; coğrafi konumu, iklimi, doğal güzellikleri ve turizm alt yapısındaki iyileşmeler sonucu son yıllarda turizm yatırımcılarının ilgisini çekmeye başlamıştır. Şehrimiz bugün, 1 milyon konaklama sayısına kısa sürede erişebilecek, tabiat turizmi, inanç turizmi, kültür turizmi, kış turizmi alanında ülkemizin önemli destinasyonlardan birine dönüşmeye hazırdır. Bu iddiamızı destekler nitelikte bizlere umut veren gelişmelerden birisi, ilimize yönelik turizm yatırımlarındaki artıştır. Yatırımcılarımız şehrimize turizm alanında yeni projeleriyle gelmekte, bu durum Kastamonu’nun ‘Turizmin Parlayan Yıldızı’ olacağına inancımızı güçlendirmektedir. Pandemi süreci bize; turizm altyapısını iyileştirme, tanıtım unsurlarını geliştirme ve yeni turizm trendlerine hazırlık yapma fırsatı sundu ve çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırdık. Acem Hanı’nın restorasyonu, gastronomi alanında şehrimize ivme kazandıracaktır. Kastamonu Üniversitemiz, tabiat turizmi ve ormancılık alanında ihtisaslaşan tek üniversite oldu. Üniversitemiz tarafından şehrimizin tabiat turizmi alanında hedeflerine ulaşması için projeler üretilmekte, bu sayede turizm bileşenlerimiz güçlenmektedir. İl merkezinde yakın bir tarihte büyük bir otelin açılışını gerçekleştireceğiz,  Abana, Azdavay, Daday, Pınarbaşı, Tosya ilçelerinde özel sektöre ve kamuya ait turizm yatırımları olanca hızıyla devam etmektedir. Kanyonlar bölgesinde ulaşım alt yapısını iyileştirmek ve yeni turistik unsurlar sunmak için gerek İl Özel İdaremiz, gerek Kalkınma Ajansımız gerekse ilçe belediyelerimizle bir planlama dâhilinde yoğun şekilde çalışmaktayız. Özgün bir mutfak kültürüne sahip ilimizin gastronomik zenginliğine güveniyoruz ve bunun da güçlü turizm unsurlarımızdan birisi olduğuna inanıyoruz. Bütüncül çalışmalarımız sonucu, coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısı 18’e ulaştı. Halen 4 ürünümüz askıda, 13 ürünümüzün ise başvuru dosyası devam ediyor” ifadelerini kullandı.

TOPAL:“KAYNAKLARI DOĞRU KULLANACAK PROJELER ÜRETİLMELİ”

Kastamonu’nun turizm açısından sahip olduğu değerlerin farkında olunduğunu belirten ve Kastamonu’nun cazibe merkezi olmasını temenni eden Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal; “Bugün önemli paydaşlarla beraber Kastamonu’da turizmin gelişmesi için stratejilerle, tecrübeler ile projelerin paylaşılacağı turizm çalıştayında bir aradayız. Şüphesiz her birimiz Kastamonu’nun turizm açısından sahip olduğu değerlerin farkındayız. Bu yüksek ve zengin kaynak değerlerinin bir öncelik sıralaması yapılarak, doğru ve akılcı bir şekilde kullanılması noktasından projelerin üretilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda turizm noktasında yapılacak çalışmaların tematik alanlarda yapılması gerektiğini de biliyoruz. Bütün bunlar bize birlikte çalışmanın önemini tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Üniversitemiz hiç şüphesiz bu tür çalışmalara tüm desteğini verecek. Hem akademik kadromuz ile hem de sahip olduğumuz diğer imkânlarla bu sürecin bir parçası olmayı arzu ediyoruz. Her birinizin bildiği gibi üniversitemiz Tabiat Turizmi ve Ormancılık alanında ihtisaslaşan bir üniversite” dedi.

VİDİNLİOĞLU:“ÖNCELİK GASTRONOMİ VE KIRSAL TURİZM OLMALI”

Kastamonu’da turizm için birçok kaynak olduğunu söyleyen ve netice alabilmek için 2-3 birleşen üzerinde durulması gerektiğini söyleyen Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Her ili ön plana çıkaran bazı değerler var. Kimi denizle öne çıkıyor, kimisi kayak ile öne çıkıyor, kimisi tabiat ile öne çıkıyor, kimisi inanç turizm ile öne çıkıyor, kimisi doğa turizm ile öne çıkıyor yani her ilin kendince özelliği var. Cenab-ı Allah bize hepsini vermiş. Bu noktada şehrin hazır bütün bileşenleri buradayken, en azından bir konuda netleşmemiz gerekiyor. Eğer bütün gücümüzü turizmin bütün birleşenlerine, yani sektörüne ayrı ayrı dağıtmış olursak, zannedersem hiçbirinde istediğimizi elde edemeyiz. Onun için bizim özellikle Kastamonu olarak turizmde yol alabilmemiz için netice alabileceğimiz 2-3 tane birleşen üzerine ağırlık vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu konu tabii ki istişare ile netleşecek bir konu. Bizim belediye olarak özellikle ön planda tuttuğumuz gastronomi. Bizim, özellikle yemek kültürü noktasında yol almamız gerektiğini düşünüyorum. Deniz turizmi açısından çok kısa bir sezonumuz var. Kayak turizmi açısından Kastamonu bir cazibe merkezi olabilir ama kat etmemiz gereken bir mesafemiz var. Hem de şehrin merkezini düşündüğümüzde kayak turizmi için gelenler birazcık da ekonomik olarak üst seviyede olanlar ve şehre çok fazla uğramadan geri dönenler. Şehre ne kadar yöneliriz noktasında bizim için öncelik gastronomi ve kırsal turizm alanında olmalı diye düşünüyorum. Bu noktada herkes fikrini ifade ederse, en azından ortak aklı yakalamış oluruz. Aynı akorda basmış oluruz ve netice alabiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.

ÇELİK: “TURİZM EYLEM PLANI ÇOK FAYDALI OLDU”

Kastamonu için önemli bir çalıştay gerçekleştirildiğine değinen AK Parti Milletvekili Metin Çelik, şöyle konuştu: “Bu toplantıyı Turizm Eylem Planı kapsamında düzenlediğimizi biliyorum. Gerçekten bu çalıştayımızın da çok faydalı geçeceğine inanıyorum. Geri dönüp baktığımızda her çalışmanın mutlaka bir katkısı olmuştur, mutlaka bir faydası dokunmuştur. Kastamonu’ya yıllar öncesinde gelip, yakın zamanda tekrardan gelenler Kastamonu’daki değişimi bize açık bir şekilde ifade ettiler. Kastamonu’nun çok farklı vizyona kavuştuğunu, tarihi kimliğini tekrar ortaya çıkarmakta olduğunu ve büyük beğeni topladığını bizler müşahede ettik. Bu çalışmalara aynen devam etmek zorundayız, üzerine koymak zorundayız. Bundan önceki çalışmalar, bugünkü faaliyetimiz, bundan sonra ortaya koyacağımız çalışmalar eminim ki, pandemi sonrasında Kastamonu’nun bu sıçrayışının devam edeceğini ortaya koyacak. Tabiat turizm anlamında bir altyapı oluştu Kastamonu’da. Kastamonu; ruhu olan, kimliği olan bir şehir. Bunun üzerine bize düşen bunu ortaya çıkarmak, gözler önüne sermek. Yapacağımız bu. İşin, siyasi tarafı olarak da yanında olmaya çalıştık, yanında olduk, bundan sonrada aynı şekilde devam edeceğiz.”

Yapılan konuşmaların sonrasında KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç “Kastamonu Turizminin Markalaşma Süreci”, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük “Kastamonu’da Tabiat Turizmi ve Ormancılık İhtisaslaşma Faaliyetleri”, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet “Turizm ve Altyapı”, Kastamonu UNESCO Masası Üyesi Dr. Suat Tüfekçi ile Slow Food Kastamonu Yönetim Kurulu Başkanı Gülsen Kırbaş “Ulusal/Uluslararası Ağlara Entegrasyon (Kastamonu UNESCO Masası/ Coğrafi İşaretli Ürünler/ Slow Food Kastamonu)”, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ile TÜRSAB Alternatif Turizm İhtisas Komisyonu Üyesi Mustafa Demir “Turizmde Yeni Trendler”, Kurşunlu Han Genel Müdürü Cem Dilimel, Daday İksir Resort Town İşletme Sahibi İksir Aydın, Abana Tatilya Resort Genel Müdürü Muharrem Sivar, MNG Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Aydoğan Süer “Yatırımcı Gözüyle” ve son olarak da İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan “İstiklal Yolu 101’inci Yılına Hazırlanıyor” konularında anlatımda bulundular. (Zehra Beyza Güler)

Anahtar Kelimeler: Turizmde Yön Arıyoruz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV