'' Turizmde marka şehir olacağız''

Vali Avni Çakır, Pınarbaşı'nda incelemelerde bulundu

'' Turizmde marka şehir olacağız''
banner72

 

AZDAVAY’daki gezi ve incelemelerinin ardından Pınarbaşı ilçesine geçen Vali Avni Çakır’a Mülkiye Başmüfettişi Ali Ekici, Mülkiye Müfettişi Halil Karbuz, Pınarbaşı Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut, Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar ve basın mensupları eşlik etti.

Son olarak Azdavay-Pınarbaşı gezisini değerlendiren Vali Avni Çakır; “Çalışma gezimizin 2’nci durağında Pınarbaşı’ndayız. İlk olarak, Azdavay’da toplandık. Orada yapılan turizm kapsamındaki çalışmaları yerinde gördük. Azdavay’da son birkaç ay içerisinde yoğun çalışmayla hizmete alınan, Azdavay Atlı Turizm Merkezi’nde yapılan çalışmaları gördük son derece güzel çalışmalardı. Daha sonrasında şehir merkezinde ve cam terasta kanyonda gezi ve incelemelerde bulunduk. Bunlar, Kastamonu’nun dış dünyaya açılan en önemli turizm değerleri. Buradaki özellikle yerel idareci arkadaşlarımızın da dokunuşları valiliğimizin de destekleriyle buradaki eksiklikler gideriliyor ve Kastamonu turizminin hizmetine sunuluyor. Allah vergisi muhteşem güzellikler Kastamonu’da bolca var ama maalesef tesis noktasında alt yapı noktasında eksikliklerimiz vardı. Dolayısıyla turistlere ne kadar konforlu imkân sunarsanız onun devamlılığını sağlarsınız. Aksi takdirde geldikten sonra bir yemek yiyecek lokanta, dinlenecek bir kafeterya, aracıyla gittiğinde uygun yer bulamayacaksa bunun devamlılığını sağlamanız mümkün değil. Bu anlamda Kastamonu’da çok güzel işler yapılıyor. Özellikle kanyonlar bölgesi diye tabir ettiğimiz Azdavay ve Pınarbaşı bölgesinde, Özel idaremizin imkânlarıyla, Belediyelerimizin destekleriyle, karayolları bölge müdürlüğümüzün desteğiyle, hizmete aldığımız 3.8 kilometrelik yol ve otopark alanı burada yapılan tesis alanıyla bir birliktelik oluşturdu. İnşallah Horma kanyonu bu yapılan tesislerle devam eden Kanaldaki iyileştirme çalışmaları bir ihtiyacı kalmayacak. Bulunduğumuz alan günübirlik ziyaretçilerimizin her türlü yöresel ürün almalarına, lokantada yeme içme gibi ihtiyaçlarını gidermelerine kadar bir turistik tesiste olması gereken tüm imkânları sunacak hem de yöremiz çiftçisine de ürünlerini pazarlama noktasında geniş imkânlar sunacak.

“HORMA’DA RİNG SİSTEMİ OLUŞTURACAĞIZ”

Horma Kanyonu’nun sadece Türkiye’de değil dünyada örnek kanyonlardan bir tanesi olduğunu belirten Vali Çakır; “3 kilometrelik muhteşem bir seyir yolundan sonra Ilıca şelalesi ile noktalanıyor. Burada son şelaleye yakın 200-250 metrelik kısımda inşaat devam ettiği için ziyaretçilerimiz tam bu anlamda sağlıklı hizmet sunamıyorduk ancak bu çalışmayı da Ağustos eylül ayı itibariyle bitirdik. Çalışmalarımız tamamlandı. Tesisimiz tam bir bütünlük kazandı. İnşallah bir de ring sistemi oluşturacağız. Aracını burada bırakan vatandaşımız yaklaşık bir buçuk saat süren yürüyüşünü yaptıktan sonra tekrar aşağıdan ringlerle aracının başına gelecek. Burada da ihtiyaçlarını gördükten sonra diğer turizm destinasyonuna hareket edecek” dedi.

KASTAMONU TÜRKİYE’NİN TURİZMDE PARLAYAN VE MARKA ŞEHRİ OLACAK”

Vali Çakır amaçlarının, turizm anlamında tamamıyla birbiriyle entegre olmuş bir Kastamonu oluşturmak olduğunu belirterek;  “Sahilinden kanyonlar bölgesine, orman içlerindeki değişik alanlara, karavan kamping alanına, yürüyüş rotalarına, Kastamonu merkezdeki tarihi turistik dokuya, inanç turizmin muhteşem eserlerine, öte yandan Ilgaz dağına tamamen entegre olmuş bir Kastamonu turizm alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Yani Kastamonu’nun doğusu batısı kuzeyi güneyi ile birlikte entegre olmuş Allah vergisi muhteşem güzellikler içerisinde insanların kendilerinden geçtiği bir turizm bölgesi yaratmayı hedefliyoruz. Sonuç olarak herkes burada müthiş bir özveriyle mütevazılıkla yörenin turizmine katkı sunmaya çalışıyor. Şuan Kastamonu’da kovid-19 öncesi ciddi şekilde ivme kazanan turizm hareketliliği kovid-19 döneminde tüm dünyada olduğu gibi burada da bir durağanlaşma gösterdi ama yapılan yatırımlarla inşallah iyileştirme çalışmalarıyla kaldığı yerden devam edecek.  Aralık ayı başlarında da ilimiz merkezde turizm anlamındaki seviyemizi bir üst lige çıkartacak. Sektörün küresel çapta faaliyet gösteren firmaların ilimizdeki ciddi yatırımlarının lansmanlarıyla karşılaşacaksınız. İnşallah bu proje aşamasında olan inşaata başlayan yatırımların da devreye girmesiyle Kastamonu her anlamda Türkiye’nin turizmde parlayan ve marka şehri olacak. Biz bunun işaretlerini görüyoruz. Bu uğurda büyük uyumla özgüven içinde çalışıyoruz.”

“, KASTAMONU’YA SON DERECE YAKIŞIR”

Cam Yürüyüş Köprüsü projesi ile ilgili düşüncelerini aktaran Vali Avni Çakır, şunları söyledi; “Başkan, Kastamonu’da göreve başladıktan sonra yaptığı ziyarette bu şekilde böyle çalışmalarımız var demişti. Ben de henüz kanyonlar bölgesine gelmemiştim. Efendim benim burada mega çılgın projem var’ dedi. Cam yürüyüş köprüsü. Neden olmasın son derece yakışır. Ahşap yürüyüş parkuru için insanların birçoğu inanmamış. Olmaz demiş. Ama 3 milyon lira ile bu yürüyüş parkuru yapıldı. Başkanın bahsettiği eser, şu anki şartlarda biraz maliyeti yüksek gözükmekle beraber, burası Pınarbaşı’nın değil dünyanın gözbebeği bir yer. Bu projeden bizim de haberimiz var bizler de destekliyoruz ama öncelik sıramızı sorarsanız alt yapı ile ilgili girişleri yapmak daha sonrasında daha büyük projelere yön vermek.”

“TURİZM KASTAMONU’NUN 19 İLÇESİNDE”

Vali Çakır Kastamonu’nun her bölgesinin ilçesinin ayrı güzellikte olduğunu belirterek;

“Aramızda tatlı bir rekabet yaratıyoruz. Her ilçenin kendine has bir havası, dinginliği, huzuru var. İnebolu karizma bir ilçe. Abana, Bozkurt, Cide Allah vergisi bir güzellikte. Şenpazar yaylalar diyarı. Küre Milli Parkın ortasında kalmış bir ilçemiz. Tosya’da Dipsizgöl, orada da harika yatırımlar var. İhsangazi Kastamonu merkezle entegre olmuş bir ilçemiz. Daday atlı turizmi ile meşhur. Araç’ın yaylaları var. Taşköprü marka ilçelerimizde birisi tarihi kadim bir ilçemiz. Sonuç olarak biz Kastamonu’nun sadece 2 ilçesine gezi yaptık. Sanılmasın ki turizm sadece burada. Turizm Kastamonu’nun 19 ilçesinde. Ama buranın Kanyonlarla öne çıkan bir tarafı var” diyerek sözlerini sonlandırdı. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER