banner38

Müzik indir

banner46

banner47

13 Temmuz 2020 Pazartesi

TUREB’den İstiklal Yolu açıklaması İSTİKLAL YOLU KASTAMONU’NUN NAMUSUDUR

Turizm Endüstrisi İşletmecileri Birliği Derneği (TUREB) Kurşunlu Han’da bir basın toplantısı düzenleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla milli park ilan edilen İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı'yla ilgili müdürlüğün Kastamonu'ya kurulmasını talep etti.

05 Ağustos 2019 Pazartesi 10:24
 TUREB’den İstiklal Yolu açıklaması    İSTİKLAL YOLU KASTAMONU’NUN NAMUSUDUR
 

Turizm Endüstrisi İşletmecileri Birliği Derneği (TUREB) Kurşunlu Han’da bir basın toplantısı düzenleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla milli park ilan edilen İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı'yla ilgili müdürlüğün Kastamonu'ya kurulmasını talep etti.

Kurtuluş Savaşı’nda cephelere silah ve erzakların taşındığı İnebolu, Kastamonu, Çankırı ve Ankara hattında bulunan ve İstiklal Yolu olarak adlandırılan yol İnebolu – Küre – Seydiler –Kastamonu – Ilgaz – Çankırı – Kalecik - Ankara güzergahında yer alan 3 il, 7 ilçe ve 21 köy olmak üzere 31 yerleşim merkezinden geçiyor.

“BİZ BU YOLU ECDADIMIZDAN EMANET ALDIK”

Dernek adına açıklama yapan TUREB sözcüsü Cem Dilimel, İstiklal Yolu Milli Parklar Müdürlüğü’nün Kastamonu’ya kurulmasını istediklerini söyleyerek; “Artık herkesinde bildiği gibi Milli Mücadele’nin önemli ve en büyük ayağı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal Madalyası ile onurlandırdığı İnebolu – Kastamonu - Ankara hattıdır. Mili Mücadele’deki İstiklal Yolu’nun en zorlu etapların bulunduğu il Kastamonu’dur ve bu yolda yürüyenle Kastamonu’nun fedakar bir o kadarda kahraman Kastamonu halkıdır. Bu yolda yürüyenlerin birçoğu ardına bile bakmadan İstiklal Yolu’nda son kez yürümüşler arkalarında birçok öksüz ve yetimler bırakmışlar ama yinede bu toprakları düşmana bırakmamışlardır. Bu yolun kahramanları bu toprakların kadınlarıdır. Hepsinin ismi Şehit Şerife Bacı ile ölümsüzleşmiş kahramanlıklarına anıtlar dikilmiş bu yol üzerinde İnebolu’ya, Kastamonu’ya, Çankırı’ya, Ankara’ya heykelleri dikilmiştir. Kahramanlıkları ağıtlara, türkülere konu olmuştur. Yani kısacası milli mücadelenin İstiklal Yolu tartışmasız Kastamonu ilinin namusudur. Biz bu yolu ecdadımızdan emanet aldık tapusu da İnebolu’daki ‘İstiklal Madalyası’ Kastamonu’da hangi kapıyı çalarsanız duvarlarında asılı dedelerinin, ecdadının şahadetnameleridir” dedi.

“TARİH BUNA ŞAHİTTİR”

Cem Dilimel açıklamasının devamında şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Eroğan tarafından İstiklal Yolu’muz 44. İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı olarak onaylanmıştır. Yeni kurulan İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü yönetim kadrosunun oluşturulması ve idari binalar için yer belirleme çalışmaları yakın bir tarihte netlik kazanacaktır. Başta da net ifadeler ile bu yolun İnebolu ile, Kastamonu ile, Şerife Bacı ile, kahraman Kastamonu halkı ile anıldığı küre ilçesi Ersizler Dere köyü bu adı İstiklal Savaşında eli silah tutan cepheye gidip şehit olup geri dönmeyenlerden aldığını İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında topyekun sınıf farkı olmadan, yaş farkı olmadan,Kastamonu insanının gösterdiği fedakarlıklar İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü’nün ilimiz sınırları içerisinde oluşturulması için fazlası ile yeterlidir. Tarih buna şahittir.

Bugün buradan bu basın açıklamamız ile sizin kaleminiz ile Sayın Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bizler şehitler ve evliyalar diyarı vatanına ve devletine sonsuz bağlı Kastamonu halkıyız. Vatanımıza, milletimize, bağımsızlığımıza göz dikene tarih boyunca müsamaha göstermedik aman vermedik. Bizi biz yapan manevi duygularımızdır. İstiklal harbinde ne yaptık ise 15 Temmuzda ‘da öğle vatan hainlerini karşı teyakkuzda hazır kıta bekledik. Bunu sizde birçok konuşmanızda dile getirerek bizi birçok kez onurlandırdınız. Ecdadımızdan miras kalan geleceğimize aktarmaktan mutluluk ve şeref duyduğumuz ‘44. İstiklal Yolu Tarihi Mili Parkı’ olarak onaylamanızdan onur duyduk ve bunun idari müdürlüğünü ilimize vererek bu kahraman milleti bir kez daha onurlandırmanızı Şehit Şerife Bacı adına talep ediyoruz.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV