08 Ağustos 2020 Cumartesi

Tüm birimler acil koduyla çağırıldı, habersiz tatbikat yapıldı Kastamonu Valisi Avni Çakır AFET İÇİN HAZIRLIKLI OLACAĞIZ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekibinin organizasyonuyla deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatta Kastamonu Valisi Avni Çakır, gerçek bir afet karşısında toplanma süresinin en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.

10 Temmuz 2020 Cuma 09:25
 Tüm birimler acil koduyla çağırıldı, habersiz tatbikat yapıldı   Kastamonu Valisi Avni Çakır  AFET İÇİN HAZIRLIKLI OLACAĞIZ
 

 

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekibinin organizasyonuyla deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatta Kastamonu Valisi Avni Çakır, gerçek bir afet karşısında toplanma süresinin en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.

AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezacan, AFAD Uzmanı Hüseyin Alp Kaya’dan oluşan ekip, depremde neler yapılması gerektiğini anlattı.

ÇAKIR: TÜM BİRİMLER ACİL KODUYLA ÇAĞIRILDI

İl Genel Meclisi (İGM) Salonu’nda gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği İhsangazi ve Araç ilçelerini büyük oranda etkileyen 7.3 büyüklüğündeki deprem anlatıldı. Vali Avni Çakır, “Öncelikle şunu ifade ediyorum, bu bir afet ve acil durum tatbikatıdır. Arkadaşlarımız İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan ilimize geldiler. Şu an malumunuz olduğu üzere, ülkemizin dört bir yanında deprem, su baskını, patlama ve çeşitli nedenlerden dolayı doğal afetler meydana geldi. Bunların planlamasını, ihtiyaç halinde tamamıyla uygulanabilir olmasının sağlanabilmesi açısından arkadaşlarımız ilimize habersiz bir şekilde geldiler. Arkadaşlarımızın vermiş olduğu ihbarla Kriz Afet Tatbikatı’nı başlattık. Şu anda Kastamonu’nun İl Afet Acil Koordinasyon Toplantısı’nı düzenliyoruz. Çankırı, Kastamonu ve Ilgaz mıntıkasını etkileyen saat 11.20 sularında 7.3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu depremde başta Araç ve İhsangazi ilçelerimiz olmak üzere buna bağlı 30’a yakın köyümüz ciddi şekilde depremi hissetti. Bunların yanında il merkezimiz ve bağlı ilçeler Araç ve İhsangazi kadar olmasa bile depremi ciddi anlamda hissetti. Afet ve acil durum planlaması kapsamında Valiliğimizce ve AFAD İl Müdürlüğümüzce Koordinasyon Merkezimizde Acil Durum Yönetimi’nde görevli tüm birimler acil koduyla toplantıya çağrıldı. Çok kısa sürede toplantı merkezi olarak tayin ettiğimiz İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’na intikal ettiler. AFAD Başkanlığı’nda gelen arkadaşlarımızın bize verdiği depreme ilişkin ve hasara ilişkin bilgiler doğrultusunda gerçekçi olarak afete müdahale faaliyetlerimiz şu anda başkanlığımda sevk ve idare edilmektedir” dedi.

“ÖZELEŞTİRİ YAPACAĞIZ”

Vali Çakır, yaşanan depremin boyutlarını açıklayarak: “Şu an itibariyle ilk tespitlerimize göre, İhsangazi Hükümet Konağı’mızda ağır hasar mevcut olup, bina henüz yıkılmadı, ayakta. Bize henüz intikal eden can ve mal kaybı söz konusu değil. Bunun yanında Emniyet Müdürlüğü hizmet binasında ciddi bir hasar söz konusu. Buna ilaveten ilk tespitlerimize göre Araç ilçemizde YİBO ve sağlık merkezimiz hasar görmüş durumda. Şu an duruma hakim bir vaziyetteyiz. Lütfen sosyal medyada verilen açıklamalara itibar etmeyin. Şu anda elimizdeki verilere göre can kaybımız yok, yaralılarımız söz konusu. Bununla ilgili gelişmeler oldukça halkımız bilgilendirilecektir. AFAD ve Kızılayımızın stokları şu an için yeterli. Ekiplerimiz hazır ve teyakkuzda bekliyor. İhsangazi ve Araç’a ağırlıklı olarak çadır sevk ettik. AFAD Başkanlığımızı da bilgilendirdik. Şu anda elimizde ekipman ve personel yeterli. İhtiyaç olursa da yönlendireceğiz. Şu anda vatandaşımızda destek noktasında bir talebimiz söz konusu değil.”

“EN GERÇEKÇİ TATBİKAT”

Vali Çakır ayrıca, “Eksiklerimiz varsa, bu tatbikatın sonunda göreceğiz. Özeleştirimizi yapacağız. Eksikliklerimizi gidereceğiz. Vatandaşlarımızdan da beklentilerimizi bu süreç sonunda paylaşacağız. Bu tatbikat şu ana kadar yapılan en gerçekçi tatbikat. Bununla alakalı da başta Valilik olarak, kurumlarımız, arkadaşların tavsiyelerini alacağız. Umarım böyle bir olay olmaz ama böyle bir olay yaşanırsa da herhangi afet için hazırlıklı olacağız” ifadelerini kullandı. 

“30 DAKİKA TOPLANMA HIZI BİZİ MUTLU ETTİ”

Türkiye’nin 81 ilinde bir afet meydana geldiğinde tüm illerin aynı yetkinlikte ve aynı liderlikte müdahale etmesi gerektiğini hatırlatan Vali Avni Çakır, “AFAD Başkanlığımızın hazırladığı defter var, bu defter afetlerdeki anayasamız gibidir. Bu defteri her mülki idare amirinin ezberinde olmalı. Afetler meydana geldiği zaman yapmamız gereken faaliyet hem bizlere hem de tüm personele tebliğ edilmiştir. İl Emniyet Asayiş Toplantısı’na girmeye hazırlanırken, arkadaşlarımızın geldiği söylendi. Mıntıkamızı etkileyen 7.3 şiddetinde bir deprem meydana geldi, fakat bu bir tatbikat. Basına bilgilendirme de olması gereken etkinlikti. Bu depreme afete müdahale kapsamındaki durumdu. Vatandaşımız burada süreçten doğru bilgilendirilmesi ve varsa ihtiyaçları ulaştırması gerekiyor. Tamamıyla gerçek, tamamıyla plansız Ankara’da Bakanımızın takip ettiği tatbikattır. Bu heyecanının verilmesi isabet oldu. Tatbikatın başarısını arttırdı ve olumlu göstergesi oldu. Arkadaşlarımız bizi panikletmek için Sayın Cumhurbaşkanımız arayacak, Sayın Bakanımız yola çıktı dediler. Bunlar gerçekte oluyor, faaliyetlerin hepsi kayda alınmış faaliyetlerdir. Kimse kimseye bir şey sormak zorunda kalmayacak sırasıyla kendisiyle alakalı faaliyetleri ortaya koyacak. Biz bunu şu an Başkanlık düzeyine de ilettik. 7.3 şiddetinde deprem olur ise o heyecanı o kontrolü yakalamış olduk. İnşallah da başarılı olduk. En son elemanımız 25-30 dakika da burada olacak şekilde toplantımızı sağladık. Canlı bir olay yaşandı. 30 dakika toplanma bizi mutlu etti ancak amacımız 15 dakikalara çevirmek, inşallah ilerleyen süreçlerde yapacağımız tatbikatlarda bunu yapacağız” diye konuştu.

TAŞDELEN: ÇOK FAYDASINI GÖRÜYORUZ

AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ise, yaptığı konuşmada: “Tatbikatları yapmakta ki amacımız hem kendi eksiklerimizin farkına varmak, eğer eksikliğimiz varsa afet olayı gerçekleşmeden önce bunların giderilmesini sağlamak. Hem kendi birimlerimizin, hayatı normale döndürecek ekiplerin gözden geçirilmesi hem de vatandaş nezdinde farkındalığı arttırmak için yapıyoruz. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla geçen yıl habersiz tatbikatlara başladık. Aslında tüm illerde yılda 2 sefer rutin olarak tatbikat yapılıyor. Ancak habersiz tatbikat idari birimlerin hiç haberi yokken aniden gelip önlerine bir senaryo konup, gerçek zamanlı olaylara müdahale etme zamanları dikkate alınarak plansız şekilde gerçekleştiriliyor. Bu hazırlık durumumuzu gerçek anlamda ortaya çıkardığı için çok faydasını görüyoruz. İnşallah Kastamonu için çok faydası olur. Allah vermesin başımıza bir afet geldiğinde en üst düzeyde hazırlıklarımızı tamamlamak için elimizden gelen her şeyi yapmak durumundayız.

“DÜŞÜNCE OLURSA BOCALAMA OLUR”

26 çalışma grubu var. Bu çalışma grubunun her birinin kendi planı var. Bu işlerin gözden geçirilmesi ve toplanma sürelerini ele alıyoruz. Kastamonu Sayın Valimizin liderliğinde oldukça başarılı, hızlı bir toplanmayı gerçekleştirmiş oldu. Kıyaslayacak olursam bu anlamda da ileride sayılabilecek illerden bir tanesi. Plansız tatbikatlar çat kapı kimsenin haberi yokken senaryoyu ortaya koyduğumuz tatbikatlar. Arkadaşlarımızdan bir tanesi Ankara’da burada değil. O burada yokken de tatbikat gerçekleşebilir. Hatta bazı illerde Sayın Valimizin şehirde olmadığı zamanlarda oldu. Bizim için önemli olan hayatın normale dönmesini sağlayacak olan buradaki birimlerdir. Hayatı normalleştirecek olan ekiplerin planı ezbere bilip bilmediğine bakıyoruz. Refleks gibi olması lazım. Kimse bir şey düşünmemeli. Eğer düşünce olursa bocalama olur” dedi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV