Müzik indir

24 Eylül 2020 Perşembe

TÜKODER 30 yaşında

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Kastamonu Şube Başkanı Semra Kırıkoğlu, TÜKODER’in 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı.

26 Ekim 2019 Cumartesi 10:40
 TÜKODER 30 yaşında
 

 

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Kastamonu Şube Başkanı Semra Kırıkoğlu, TÜKODER’in 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Kırlıoğlu, “30 yıl önce bugün (25 Ekim 1990) Sayın, Ayşe Akman’ın önderliğinde kurulan TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) 43 şubesi ve 20.000’i aşkın kayıtlı üyesiyle 30 yıldır mücadeleye devam etmektedir. Hiçbir siyasi parti veya siyasi görüşün arka bahçesi olmadan, ticari kuruluş ve şirketlerden destek almadan, sadece gönüllülerimiz ve üyelerimizle ilkelerimizden taviz vermeden ‘Tüketici hakları ve tüketicinin bilinçlenmesi’ ve ‘Evrensel Tüketici Haklarının’ ülkemizde karşılığını bulması için çalışıyoruz” dedi.

1998 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Kamu Yararına Çalışan Dernek’ statüsü kazanan derneğin ülkemizdeki tüketici hakları ihlallerine karşı ve Evrensel Tüketici Haklarından kaynaklı haklar için en ön saflarda mücadele verdiğini ifade eden Kırlıoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Gerek 4077 sayılı, gerekse 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanunun çıkmasında derneğimizin de yoğun çalışmaları ve katkıları olmuştur. Mevcut 6502 sayılı TKHK’nun tüketici aleyhine olan ve aksayan yönleri için mücadelemiz sürmektedir.

Kurulduğumuzdan bu yana 29 yıl geçmesine rağmen hala tüketici hak ihlallerinin bitmediği, güçlü tekel ve kartellerin tüketicileri mağdur etmeye devam ettiklerini bunun karşısında Devlet’in Anayasamızın 172. maddesinin kendisine ne yüklediği ‘Tüketiciyi korumak ve tüketiciyi koruyan girişimleri teşvik etmek’ görevi ile ilgili yeterli önlemleri almadığını, birçok konuda tüketicileri koruyamadığını, ülkemizin de imza attığı Evrensel Tüketici Haklarının ülkemizde karşılığını bulmadığını, tüketicinin yeterli, güvenli ve sağlık gıdaya erişemediğini, sağlık ve güvenliğinin yeteri kadar korunmadığını, tüketicinin alım gücünün düşmesi sonucu temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiklerini, sağlık çevrede yaşam hakkının göz ardı edilmeye çalışıldığını, toplumu kucaklamayan, tüketicileri önemsemeyen ihlal ve haksızlıklara çare üretemeyen siyasi aktörlerin siyaset sahnesinde var olmaya devam ettiğini, görmekteyiz. 

Ülkemizde zamlar, hak ihlalleri, yüksek enflasyon ve yeterince örgütlenememe sorunları bitmedi. Derneğimiz bu sorunları aşmak için her türlü yola başvurmaktadır. Bir yandan davalar açılmakta, yaşanan tüketici sorunları ile ilgili politikalar oluşturulmakta, diğer yandan da eylemler yapılarak tüketiciler haberdar edilmekte ve tüketici sorunlarına dikkat çekilmektedir. Diğer taraftan, 29 yıldır, eksikliklerine rağmen kazanılmış haklarımız, Tüketici mahkemelerine dava açma şartı olarak getirilmek istenen arabuluculuk sistemi ile, güçlü olan satıcı ve sağlayıcı karşısında pazarlık konusu yapılmaya çalışılmaktadır.

Yapılan araştırmalar tüketicilerin yeterince bilinçli olmadıklarını ortaya koymaktadır. Yıllardır her tür platformda anlatmamıza rağmen tüketiciler dernekleri yeterince tanımamakta ve kendi haklarını savunmak için derneklere üye olmamaktadırlar. Yüzölçümü ülkemizin çok altında olan İsviçre’de derneklere üye kişi sayısı 3 milyon civarındayken, bizde tüketicilerin sadece binde ikisi dernek üyesidir. Oysa kazanmanın yolu örgütlenmek ve birlikte mücadele etmekten geçer.

TÜKODER olarak diyoruz ki; 29. yılımızı doldurup 30. yılımıza girdiğimiz bu günde 29 yıldır verdiğimiz mücadeleyi devam ettireceğiz ve bu mücadelede tüm tüketicileri yanımızda görmek istiyoruz. Bu mücadelede bizlere çok şey öğreten kurucu Başkanımız Sayın Ayşe Akman’ı saygıyla, onursal başkanımız Sayın Mehmet Sevim’i rahmetle anıyor, mücadelemizde büyük özveriyle çalışan, emek veren tüm şube başkanlarımıza, Merkez Yönetim Kurulu ve şube yönetim kurulları üyelerimize, bu uğurda gönlünü ve emeğini ortaya koyan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Tüketici haklarını ihlal eden kim olursa olsun karışışında TÜKODER’i bulacaktır. Tüketirken tükenmeyin, harcarken harcanmayın, kalkın ayağa gücünüzün farkına varın. TÜKODER’e üye olun gücümüzü birleştirelim. Yaşasın TÜKODER, yaşasın örgütlü mücadelemiz.”
(Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler: TÜKODER 30 Yaşında

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV