‘TTB işine baksın’

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Olağan Genel Kurulu, Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

‘TTB işine baksın’
banner72

Divan Başkanlığını Ahmet Zafer Ergün, Yardımcılığını Muhittin Öncü ve Katip Üyeliğini de Ahmet Ergin’in yaptığı 220 üyeli Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Olağan Genel Kurulu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Genel kurulda sırasıyla Sağlık-Sen Genel Disiplin Kurulu Başkanı ve Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, Divan Başkanlığını yürüten Kent Konseyi Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Zafer Ergün ve oda üyelerinden bazıları da söz alarak konuşma yaptı.

“14 MART’TA KENDİMİZİ ÇOK GÜÇLÜ HİSSETTİK”

Cumartesi günü gerçekleştirilen Genel Kurul’un ilk gününde konuşma gerçekleştiren Kastamonu Çankırı Tabip Odası Başkanı Yusuf Öztürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı2nın 102’nci yılını kutlayarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “14 Mart günü Aile Hekimi Derneği arkadaşlarımızın katılımı çok değerliydi. Biz kendimizi çok güçlü hissettik ve bütün Kastamonu kamuoyu da aynı görüşteydi. Gün birlik olma günüydü. Şu anda da bunu aynı şekilde görüyoruz. Buradaki konuşmacıların konuşmalarının hepsi çok değerli ve hepsinin ayrı ayrı katkıları var. Gerçekten hepsinin parmak bastığı noktalar doğru. Pandemi sürecindeki yasaklar dolayısıyla çok etkili olamadık. Son dönemde rahatlık oldu. Ama faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. Söylenen her şey haklı.”

“TTB İLE İLGİLİ ENDİŞELERİN FARKINDAYIZ”

Dr. Öztürk konuşmasının devamında; “220 civarı üyemiz var. 40-50 tanesi yıllar önce burada çalışmış arkadaşlarımız. Hatta Londra’daki bir kadın doğumcumuz bile burada şu anda üye gözüküyor. Onlar zaten yok. Elde kalıyor 150-160 kişi. Bu kişiler içinde de aidat ödeme alışkanlığı olmadığı, düzensizlik olduğu için 40-50’sinin de ödemediğini düşünürsek, 120-130 kişiyle ortalama 500 liradan getiri yıllık ne olabilir? Personelimizin masrafını dahi çevirecek durumda değil. Biz Çankırı-Kastamonu Tabip Odası olarak Türk Tabipler Birliği’nin bir alt uzantısıyız ama her şeyini uygulayan bir oda değiliz. Biz bize uygun olmayan ve bizim kendi düşünce ve inanışımızın dışında hiçbir hareketin içinde olmayız. Daha önceki yönetim de öyleydi, şimdi de talip olan bütün arkadaşlar da vatanına milletine bağlı insanlardan kurulu… Biz Türk Tabipler Birliği’nin doğru olan, bizim mesleki kazanım olarak gördüğümüz faaliyet ve eylemlerini destekleriz, bizim uygun görmediğimiz hareketlerin içinde olmayız. Neyin ne olduğunu biliyoruz, sıkıntıyı da biliyoruz. Türk Tabipler Birliği’yle ilgili bazı endişeler var, bugünkü konuşmalardan ve temaslardan da anladım. Dışarıda kalarak bunun mücadelesini veremeyiz” dedi.

“KİMSE BİZE İSTEMEDİĞİMİZ BİR ŞEYİ ZORLA YAPTIRAMAZ”

Amaçlarının meslektaşlarının kazanımlarını sağlamak olduğunu belirten Öztürk; “Bizim odamızın amacı, meslekle ilgili arkadaşlarımızın kazanımlarını sağlamak. Emeklilikten tutun da ister özel hastanede çalışan arkadaşlarımızın sıkıntısı olsun, ister devlet hastanesinde çalışan arkadaşlarımızın veya şu an Eğitim Araştırma’daki arkadaşlarımızın nöbet sorunlarını dahi dile getirmenin dışında biz çok da farklı faaliyetlerin içinde olmayız. Türk Tabipler Birliği sağlıkla ilgili görüşler bildirebilir. Bizim için Ukrayna’daki savaşta nükleer santralin bombalanması sağlık sorunudur, herkesi ilgilendirir ama Kuzey Irak’taki hadiselerin içine girilmesini biz uygun bulmuyoruz. Bunu da söylüyoruz. Dolayısıyla biz onların her görüşünü de kabul etmiyoruz, sadece ve sadece mesleki olarak hak alma ve kazanımlarını sağlanması noktasında yapılması gereken adımları atarız, destek veririz. Bazı konularda da çekincemizi koyabiliriz. Kimse bize istemediğimiz bir şeyi zorla yaptıramaz. Onun için arkadaşlarımızın daha fazla katılımı olması lazım, ortak yerde buluşuruz.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER