banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

TRT Sanatçısı Onur Eren Demir Sanatçı sigara içmemeli, alkol almamalıdır

Tarihi Cem Sultan Bedesten’inde program yapan düzenleyen TRT Sanatçısı Onur Eren Demir, müzik sevdasını, Türk Sanat Müziği’ni ve müziğin bilinmeyen yönlerini anlattı.

30 Mayıs 2019 Perşembe 12:34
TRT Sanatçısı Onur Eren Demir Sanatçı sigara içmemeli, alkol almamalıdır
 

Tarihi Cem Sultan Bedesten’inde program yapan düzenleyen TRT Sanatçısı Onur Eren Demir, müzik sevdasını, Türk Sanat Müziği’ni ve müziğin bilinmeyen yönlerini anlattı.

Müzik yolculuğunun nasıl başladığını anlatarak konuşmasına başlayan Onur Eren Demir şu ifadeleri kullandı;

Kastamonu Dadaylıyım. Çok küçük yaşlarda müzik sevdam başladı. 3 yaşındayken türkü ve şarkı okumaya başlamışım. Ses Allah’ın verdiği yetenektir. Herkesin ayrı bir yeteneğim var. Yüce Allah ses yeteneğini bana bağışlamış. Rabbime şükürler olsun. Çok küçük yaşlarda babamı kaybettim. Bazı acılar insanların his yoğunluğunu daha da arttırıyor. Öksüz kalmanın verdiği duygular beni müziğe daha da yakınlaştırdı. Müzik sevdam şairane bir duruma dönüştü. Okul döneminde müzik aşkım daha da gelişti. Müzik bölümündeki öğretmen beni şarkı söylerken dinledi ve lise de müzik bölümüne geçerek eğitim gördüm. Okuldaki tüm etkinliklerde sahne alıyordum. Türk Sanat Müziği okuyordum. İlk sahnede Erol Sayan’ın ‘Rast’ eserini icra ettim. Benim için unutulmaz bir anıdır. Öğretmenlerimin teşvikiyle Ankara’daki TRT sınavına girdim.

“TÜRK SANAT MÜZİĞİ ÇOK ZENGİN BİR KÜLLİYATA SAHİPTİR”

Kastamonu’dan Ankara’ya gidiyorum. Yalnızdım. Büyük bir metropole gidiyordum. Ankara’ya gittikten sonra gece kulüplerinde çalışmaya başladım.  16-17 yaşlarındayım. Türk Müziğinin üstadı, bestekar ve gazelhan Sadi Hoşses’ten ders aldım. Kulüplerden kazandığım paraları 5 sene boyunca eğitime yatırdım. Şan ve repertuar eğitimi alırken, Metin Everes’ten ud dersi almaya başladım. İsmet Dündar’dan da fasıl dersi aldım. Uzun ve yorucu bir çalışmanın içindeydim. Türk Müziğindeki nota, solfej, makam, usulünü öğrendim. Türk Sanat Müziği çok zengin bir külliyata sahiptir” dedi.

“SİBEL CAN İMTİHANI KAZANAMADI, DETONE OLDU”

5 senelik eğitimin ardından 1984 senesinde TRT Ankara Radyosunun açmış olduğu, İstisnai Ses Sanatçısı İmtihanı kazandığını ifade eden Demir, “O dönem de Sibel Can’da annesiyle beraber sınava geldi. Ancak imtihanı kazanamadı, detone oldu. Sahne de bazı aksaklıklar görünmeye bilir, ancak TRT affetmez.  Faruk Tınaz’da benimle beraber kazandı. Emisyona gittiğimde denetimden geçen eserler şunlar;  Hicaz makamından ‘Seni Ben Unutmak İstemedim Ki’ , ‘Beklerim Yolunu Gözlerim Ağlar’, ‘Karlı Dağlarımı Aştın’ ve Uşşak makamından ‘Ah Bu Gönül Şarkıları’dır” şeklinde konuştu.

EN ÇOK EŞLİK EDİLEN 3 ESER

Türk Sanat Müziği’nin  Selçuklu döneminden başladığını söyleyen Demir, “Tatyos Efendi, Itriler vardır. Bunların çoğu ise Gayri Müslim’dir. Osmanlı döneminde ve Osmanlı kimliğinde yaşamış ve Türk Müziğine hizmet vermiş bestekarlardır. Sanat Müziğimiz, saray müziği olarak adlandırılır. Bu iş daha önce dini,  tasavvuf olarak başlamıştır. Sonrasında Klasik Türk Müziği’dir.  Saadettin Kaynak ve Selahattin Pınar’ın dönemi başlar.  Cumhuriyet dönemiyle Neo-Klasik Türk Müziğidir. Ramazan’da Cem Sultan Bedesteni’nde yaptığım programda iftara özel şarkıları icra  ediyorum. Ramazanın ruhuna göre hitap ediyorum. İlahilerle başlıyorum. İftardan sonra Klasik Türk Müziğini okuyorum. Sonrasında Türk Sanat Müziği şarkılarını okuyorum. Dinleyiciler en  çok ‘Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın’, ‘Fikrimin İnce Gülü’, ‘ Veda Busesi’ ne eşlik ederler” ifadelerini kullandı. 

OKUMAKTAN EN ÇOK HOŞLANDIĞI 5 ESER

Tüm şarkıları severek icra ettiğini vurgulayan Demir, şunları belirtti: “Hicaz makamı Garip Hicaz makamı bana daha yakındır. Okuduğum eserlerden ‘Aziz İstanbul’, ‘Kapıldım Gidiyorum Bahtımın Rüzgarına’, ‘Dönülmez Akşamın Ufkundayım’ ı çok severim. Hüzzamlardan ‘Ömrümüzün Son Demi Son Baharıdır Artık’ın yeri başkadır. 1979 yılında Selahattin Altınbaş’la TRT’de bir anda bu eser kendiliğinden oluştu. O anda beste oldu. İlk notasını Altınbaş  bana hediye etti. Bu eseri ilk okuyan ve Türkiye’de hit yapan Muazzez Abacı’dır. Bir sanatçı  popülerse o eserde popüler oluyor. Sadi Hoşses’in ‘Senin Sesini Gözlerinin Rengini Unutabilsem’ eserini de çok severim.”

“TSM İLE THM TAM DİNLENMEZSE FARKTA BİLİNMEZ”

Türk Sanat Müziği (TSM) ile Türk Halk Müziği (THM)’nin karıştırılmasının nedenlerini açıklayan Demir, “ Türk Sanat Müziğimiz ve Türk Halk Müziğimiz var. Halk Müziğimiz, folklordur. Ozanlar tarafından ele alınmıştır. Halk Müziği ve Sanat Müziği tam olarak dinlenmezse arasındaki farkta bilinmez. 2 müziğin enstrümanları ve icrası farklıdır. Sunucular dahil karıştırıyor. Türk Halk Müziği Türküsüne, şarkı diyorlar. Türkü; Türk Halk Müziği eseridir. Şarkı ise Türk Sanat Müziği eseridir” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ÇOK ÖZEL YETENEKLER: TATLISES VE KİBARİYE”

“Herkes beste yapamaz” diyen Demir, şöyle konuştu:  “Ses sanatçısı olmak için müzik kulağı lazımdır. O olmadan şarkı icra edilmez. Kulak hassasiyeti olan, Allah tarafından yeteneği varsa bestekar olur. Ses sanatçısı öncelikle doğru nefes almasını bilir. Önemli olan sesi kullanmaktır. Sesi kullanmak için tekniğe sahip olmak gerekir. Yeteneğiniz olacak ve eğitimde olacak. Mutlaka müzik kulağı hassasiyetine sahip olmak gerekir. Türkiye’de çok özel yetenekler:  İbrahim Tatlıses ve Kibariye’dir.”

“ŞARKILARI VE TÜRKÜLERİ UCUBEYE ÇEVİRİYORLAR”

Pop müziğini ve Hip Hop müziği değerlendiren Demir, “Pop müziğinde, yabancı şarkılar üzerine Türkçe sözler yazılıyor.  Yabancı sözleri çevrilmeden ithal, derme- çatma şekilde yapılıyor. Hafif müzikte doğru-düzgün beste yoktur. Halen de bu devam ediyor. Hip Hop’da akımdır. Esasen müzik geçmişimizi bozuyorlar. Hip Hop’da neler söyleniyor, ben anlamıyorum. Duyguya da hitap etmiyor. Gençliği ayrıştırmaya, kültürümüzü yozlaştırmaya çalışıyorlar. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği eserlerini popa çeviriyorlar. Ancak pop sanatçıları,  popu özümseyerek popun özüne hizmet etmelidir. Şarkıları ve türküleri ucubeye çeviriyorlar. Eserlerin kişiliği bozuluyor. Yapılanlar sanat adına değildir, üzücüdür. Popüler müzik adına da içler acısıdır. Türk Halk Müziği bir eserin üzerine değişik sözler yazılarak ilahi diye insanları aldatıyorlar. Bu çok üzücü. Saf, dürüst, dinine bağlı insanları da kandırıyorlar.”

“SANATÇI SİGARA İÇMEMELİ, ALKOL ALMAMALIDIR”

TRT Sanatçısı Onur Eren Demir, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bir sanatçının olmazsa olmazları, kendisine ve dinleyicisine saygısıdır. Sanatçı asla sigara içmemeli ve asla alkol almamalıdır. Yıllardır bu hassasiyetimi koruyorum. Sanatıma, kendime ve dinleyicilere duyduğum saygı sonsuz. Sigara içildiği zaman ses telleri nasırlaşır.  Ses gerçek yalınlığını, temizliğini kaybetmiş olur. Aynı zamanda ses yaşlanır. Vücudunuza, sağlığına dikkat etmezseniz hastalanırsınız. Hastalık sesiniz de etkiler. Çiğ yumurtanın sese iyi geldiği söylenir. Ben 3 yaşındayken kümese girip, yumurtlayan tavuğun yumurtasını alıp içiyordum. Bana onun için sesin güzel oldu dediler. Çok uzun süre çiğ yumurta içtim.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV