Tosya Yaren Meclisi Ocağını Kaymakam Deniz Pişkin yaktı

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Ahi Yaran Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Yaren Meclisi Ocağını yaktı.

Tosya Yaren Meclisi  Ocağını Kaymakam  Deniz Pişkin yaktı

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Ahi Yaran Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Yaren Meclisi Ocağını yaktı.
Dernek binasında düzenlenen ocak yakma töreninde, yaren geleneği gereği misafirler tek tek meclise alınarak, yaren baş ağalarını ve yarenleri selamladı. Tosya Ahi Yaran Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yaren Baş Ağası Fatih Lepeci, törende yaptığı konuşmada, Yarenin, dost, kardeş, arkadaş, ve can yoldaşı olduğunu söyledi.
Yaren kültürünün atalarında kalan bir miras olduğunu belirten Lepeci, "Asırlardır Türk milletinin geçmişinde var olan, örf adet ve gelenek göreneklerini, edep adap ve terbiye içerisinde kardeşliğin, dostluğun, merhametin, birlik ve beraberliğin yaşatıldığı bir kültürdür yarenlik. Bizler de, Tosya yarenleri olarak bu güzel kültürümüzü, yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Değerli misafir ağalar, bu akşam yaren kültürünün bir nevi eğlence boyutunu burada sunmaya çalışacağız" diye konuştu.
Gecede, halk oyunları gösterileri, orta oyunları ve canlı müzik eşliğinde eşsiz anlar yaşandı. Davetlilere, çorba, tas kebabı, Tosya pilavı ve tatlı ikram edildi.
Programa, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, protokol üyeleri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.
Mehmet Ulusoylar/Tosya
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER