Tosya Bıçkısı tescilleniyor

Tosya Kaymakamlığı tarafından başvurusu yapılan ‘Tosya Bıçkısı’ Türk Marka ve Patent Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescilleniyor. Konu ile ilgili açıklama yapan TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habib Asan, Tosya Bıçkısı’nın tescilleneceğini söyledi.

Tosya Bıçkısı tescilleniyor

   

    Tosya Kaymakamlığı tarafından başvurusu yapılan ‘Tosya Bıçkısı’ Türk Marka ve Patent Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescilleniyor. Konu ile ilgili açıklama yapan TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habib Asan, Tosya Bıçkısı’nın tescilleneceğini söyledi. Tosya ilçemizde üretimi çok eskilere dayanan Tosya Bıçkısı, manda boynuzundan boynuzun doluluğuna göre 3 ile 25 cm arasında değişen uzunluklarda, çift taraflı olarak tamamen elde üretilir. 

TÜRKPATENT tarafından yayımlanan ‘Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı’ bülteninde yer alan Tosya Bıçkısı’nın bulunan atölyelerde el sanatı olarak sanatkârlar tarafından üretilmesi gerektiği belirtildi. 
Ürünün denetleme aşaması ise Tosya Kaymakamlığı koordinatörlüğünde, Tosya Belediye Başkanlığı, Tosya Ticaret ve Sanayi Odası, Tosya Madeni Eşya Sanatkârları Odası, Tosya Ziraat Odası ile Tosya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden oluşturulacak 5 kişilik denetim merci kuruluna verildiği açıklandı. 
Bu kurumun Tosya Bıçkısı’nın ayrıt edici özellikleri açısından denetiminin yapılacağı ve tüm üretim evrelerinde komisyon kararı ile yıla bir defadan az olmamak üzere denetimin yapılacağı 
belirtildi. 
Bu kapsam da TÜRKPATENT tarafından Tosya Bıçkısı’nda aranacak asgari şartlar şu şekilde açıklandı;
1. Tosya Bıçkısı’nın sapının manda boynuzundan imal edilmiş olması. 
2. Metal kısmının, kırk dilli testere şeklinde, eğimli bıçkı kısmı ile düz bıçak şeklinde iki kısımdan oluşması.
3. Metal kısımlarının kullanılmadığı zaman sap kısmında bulunan oluklara girecek şekilde kapatılabilmesi. 
4. Tosya Bıçkısı kapalı konumda iken açmak amacıyla metal bıçak ve bıçkı kısmında tırnak girecek kadar girinti bulunması.”
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER