Müzik indir

24 Ocak 2021 Pazar

Taziye ziyareti ortalığı karıştırdı

‘Topyekun mücadele etmeliyiz''

İÇİŞLERİ Bakanlığınca, kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili bilgilendirme çalışmaları kapsamında Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde kurulan stantlarda vatandaşlara Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması hakkında bilgi verildi

26 Kasım 2020 Perşembe 10:42
‘Topyekun mücadele etmeliyiz''
 

Kadın Acil Destek (KADES) UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRMELERDE BULUNAN VALİ ÇAKIR:

‘Topyekun mücadele etmeliyiz''

İÇİŞLERİ Bakanlığınca, kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili bilgilendirme çalışmaları kapsamında Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde kurulan stantlarda vatandaşlara Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması hakkında bilgi verildi. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Kastamonu Barosu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce kurulan stantlarda kadına yönelik şiddete dikkat çekildi. Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş ve Baro Başkanı Özgür Demir stantları inceledi.

KADES ile ilgili bilgilendirme broşürü dağıtan ekipler, kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan akıllı telefon uygulamasının, uygulama mağazalarından indirilebileceğini ifade ettiler. KADES'e TC kimlik numarası üzerinden giriş yapacak kullanıcıların, sonradan Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine gönderilecek olan aktivasyon kodu ile aktif hale getirilebileceğini ifade eden ekipler, uygulama ile aile içi ve şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konumu bilgisini açarak bir tuşla acil çağrı merkezine ulaşabileceklerini ifade etti. Ekipler, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekibin veya devriyenin sevk edileceğini aktardı. Vali Avni Çakır, kurulan stantlarda incelemeler yaptı ardından konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“İLİMİZDE KADINA YÖNELİK ŞİDDETTE AZALMA VAR”

Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında Birleşmiş Milletler’de (BM) alınan kararlar doğrultusunda 25 Kasım tarihi olarak belirlendiğini aktaran Avni Çakır; “Bugün bu kapsamda 81 ilimizde 907 ilçemizde eş zamanlı olarak kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon kurulu toplantımızı yaptık. Yıl içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalarımızı gözden geçirdik. 2021 yılı içinde hedeflerimizi ortaya koyduk. Kadına yönelik şiddet en büyük hak ihlallerinden birisi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündemde her zaman yer bulabilen önemli bir insan hakları sorunu olarak karşımızda duruyor. Gerek ülkemizde gerekte ilimizde yapılan çalışmalar sonucunda bu konudaki mağduriyetlerde gözle görülür bir aşağıya doğru iniş var. Yanılmıyorsam ülke çapında da bu konuda yüzde 25’lere kadar bir azalma var. Ancak hala bu rakamlara rağmen gerek ülkemizin gerekse insanlığın en büyük problemlerinden bir tanesi kadına yönelik şiddet. Bu kapsamda İçişleri Balkanlığımız, Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız, Sağlık Bakanlığımız koordinesinde oluşturulan birimler tarafından kademe kademe uygulamaya konuluyor. Bu konudaki ana eksen; farkındalığın arttırılması. Özellikle kadına yönelik şiddetteki mağdur ve potansiyel grupların farkındalığının arttırılması. Bu konuda yasal imkanlar çerçevesinde bilinç oluşturmanın bu kesime daha iyi aktarılması. Bu anlamda topyekun mücadelenin en üst seviyelerde sürdürülmesi gerekiyor. Kastamonu Valiliği olarak da meyvelerini görmeye başladık” dedi.

“ANINDA ŞİDDET OLAYINA MÜDAHALE EDİLİYOR”

Stantlarda bilgilendirme yapan ekiplerin vatandaşların her türlü sorularına yardımcı olmak için çalıştıklarını ifade eden Çakır, şunları söyledi; “Kadına yönelik şiddette Kastamonu; Türkiye’de en iyi noktalarda, vakaların en aşağıya düşürülmesi noktasında en iyi seviyeye gelecek. KADES kadına yönelik sistemin ihbar sistemi bir mobil uygulama olarak tamamen yerli ve milli bir yazılımla geliştirildi. Bu programın ne kadar çok kesime ulaştırılırsa sağlanırsa bu anlamda da mücadelemiz o oranda artacak. Bu uygulama sayesinde herhangi bir şiddete maruz kalan ya da böyle bir şiddet durumu oluşması ihtimalinde uygulamadaki butona basması halinde kolluk kuvvetlerine ihbar gerçekleşiyor. Emniyet güçlerimiz 5 dakika gibi bir sürede olay mahaline geliyorlar. Anında şiddet olayına müdahale ediliyor. Kadınlarımızın bu uygulamayı telefonlarına indirmesi istiyorum. Emniyet güçlerimiz gerekli bilgilendirme faaliyetlerini yapacaktır.”

2019 yılında Kastamonu’da bin 50 civarında kadına yönelik şiddet müracaatı yapıldığını aktaran Vali Avni Çakır; “Bu rakam güncel olarak; 2020 yılında 740-745 ihbara düştü. Burada büyük bir azalma görüyoruz. Asılsız ihbarlarda geliyor tabi ancak biz tüm ekiplerimizde bu gibi durumlarda yetişmeye mücadele etmeye hazırız. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kastamonu’da da yüzde 25 civarı vakalarda azalma söz konusu” diye konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV