banner38

banner39

banner46

banner47

18 Şubat 2020 Salı

TKDK’DAN 959 KiŞiYE iSTiHDAM 66 MiLYON TL HiBE

Ülke genelinde 42 ilde faaliyet gösteren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bugüne kadar ilimizde 283 başvuru sahibi ile yaklaşık 140 milyon liralık yatırım için sözleşme imzaladı.

19 Ekim 2017 Perşembe 11:37
TKDK’DAN 959 KiŞiYE  iSTiHDAM 66 MiLYON TL HiBE
 

Ülke genelinde 42 ilde faaliyet gösteren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bugüne kadar ilimizde 283 başvuru sahibi ile yaklaşık 140 milyon liralık yatırım için sözleşme imzaladı.
Tamamlanan 223 projeye 46 milyon lirayı aşan hibe verdi ve sözleşme imzalanıp devam eden 48 proje için yaklaşık 20 milyon lira daha hibe verecek. TKDK bu sayede 959 kişilik istihdam sağladı. 

“YANLIŞ ALGININ YIKILMASI GEREKİYOR”

Kadın ve genç girişimcilere pozitif ayrımcılık sağladıklarını dile getiren TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, “TKDK denildiğinde akla sadece tarım ve hayvancılık gelmemelidir. Biz tarım ve hayvancılıktan kırsal turizme, katma değeri yüksek yerel gıda ürünlerinden el sanatlarına, makine ekipman parklarından yenilenebilir enerjiye kadar birçok sektörde yüzde 70’lere varan hibe destekleri verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Fakat ilimize daha fazla hibe desteği sağlayabilmemiz için projeler kuruma sunulduğunda maliyeti artıyor yönündeki yanlış algının yıkılması gerekiyor” dedi.

“959 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI”

TKDK’nın çalışmaları hakkında bilgiler veren Ahmet Kuyulu, “Kastamonu’da TKDK olarak IPARD-I programı kapsamında alınan 275 adet projenin 235 adedi ile sözleşme imzalandı. 223 adedi hayata geçirildi. Bu hayata geçen projelerin Kastamonu’ya katkısı yaklaşık 97 milyon liradır. Bu 97 milyon liralık yatırım için TKDK olarak biz 46 milyon lirayı aşan hibe ödemesi yaptık. Bunların içerisinde hayvancılıktan işleme sektörüne, kırsal turizmden katma değerli ürünlere birçok sektöre destek verdik. Özellikle hayvancılıkta ilimize Avrupa Birliği standartlarında, modern, daha az iş gücü ile daha fazla verim veren işletmelerin hayata geçirilmesine vesile olduk. Bu işletmeler sayesinde de daha kaliteli ve hijyenik et ve süt üretimine katkıda bulunduk. Ayrıca hibe destekleriyle kurulan işletmelerin AB standartlarında olması bu işletmelerde üretilen ürünlerin değerini arttırmaktadır ve piyasada tercih edilmesini sağlamaktadır. Yaptığımız yatırımlarla 141 adet traktöre ve 15 bin 337 adet makine ekipmana hibe desteği verdik. Verilen hibe destekleriyle birlikte bu yatırımlarla doğrudan yada dolaylı 959 kişiye istihdam sağlandı” diye konuştu.

“KADINLARA VE GENÇLERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ”

Projelerde kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptıklarına da değinen Kuyulu, “Projelerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bu nedenle bizdeki yatırımcıların 33 tanesi kadındır, 115 tanesi de genç dediğimiz 40 yaşın altında yatırımcılardır. IPARD-I programını Türkiye genelinde başarı ile tamamladık. Fonların tamamına yakınını kullandık. Bu nedenle büyük bir gayret ve çaba sarf eden herkese teşekkür ediyoruz. IPARD-I bitti, IPARD-II başladı. 2020 yılına kadar devam edecek program dahilinde de 53 tane proje sahibi kurumumuzla sözleşme imzalamaya hak kazandı. Sözleşme aşamasına gelip de yatırım yapmaktan vazgeçenler olduğu için 48 projenin faaliyetleri devam etmektedir. Bu projelerin ilimize katkısı yaklaşık 35 milyon TLolup, bu yatırımlar karşılığında proje sahiplerimize 20 milyon TL’yi bulan hibe vermeyi hedefliyoruz. Bu yatırımların bir kısmını ödedik ama büyük bir kısmı devam ediyor. Yatırımlara destek vermekten biz büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü onlar bizim birer parçamız oluyor. Yatırımların verimli bir şekilde faaliyete geçmiş olması ve devamlılığın sağlanması bizi daha da mutlu ediyor. Biz sadece hibe vermekle kalmıyoruz, hibeyi verdikten sonra 5 yıl boyunca bu yatırımların sürdürülebilir olup olmadığı konusunda denetlemeye devam ederek işletmelerin sürdürülebilirliğine de katkı sağlıyoruz. Son olarak 13 Ekim’de işleme ve pazarlama ile ilgili yatırımlar kapsamında 2 proje aldık. Proje incelemelerimiz devam ediyor. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 5 milyon 450 bin lira olup, sözleşme imzalanarak yatırım tamamlanması halinde 2 milyon 300 bin liralık bir hibe desteğine hak kazanacaklardır. TKDK denildiğinde sadece tarım ve hayvancılık anlaşılmamalıdır. 

DESTEK YELPAZESİ ÇOK GENİŞ

Hayvancılığın her alanına destek verdiğimiz gibi tarım ve hayvancılıktan elde edilen ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebzelerin depolanması, su ürünleri, çiftçilerin mevcut faaliyetlerine ilaveten arıcılık, süs bitkileri yetiştiriciliği, fide-fidan yetiştiriciliği, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, mantar üretimi yatırımlarına da destek veriyoruz. Katma değerli ürünler olarak adlandırdığımız yoğurt, peynir, pastırma, sucuk, reçel, pekmez, marmelat, salça, tarhana gibi çok daha uzun bir listeye dedestek veriyoruz. Taş işleme, ahşap işleme, metal işleme, halıcılık, örme sepet üretimi gibi aklınıza gelebilecek her türlü el sanatlarını destekliyoruz. Bunların yanında kırsal turizmi de destekliyoruz. 25 odaya kadar olan konaklama tesislerini; kafeterya, pastane, lokanta gibi yeme içme tesislerini ve sportif aktivite tesislerini destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR ÇOK BAŞVURU O KADAR ÇOK DESTEK”

Son dönemde oldukça popüler olan yenilenebilir enerji için ilimizde bir başvurunun olduğuna değinen Kuyulu, “Özellikle son dönemde revaçta olan bir sektör olan yenilenebilir enerji sektörün de rüzgar, güneş, jeotermal, biyo-yakıt biyo-gaz veya biyo-kütle gibi alanlarda yapılan projelere 1 megavata kadar destek veriyoruz. Bu alanda ilimizde sözleşme imzaladığımız, faaliyetlerine devam eden bir adet proje bulunuyor. Bütün bu projeler AB projesi olduğu için sözleşme imzalandıktan sonra her türlü vergi ve KDV’den muaf oluyorlar. Dolayısıyla alınan hibeler verdiğimiz rakamların üzerinde çıkıyor. Vatandaşlarımıza kapımız her zaman açık istedikleri zaman bizden bilgi alabilirler. Her türlü desteği kurum olarak arkadaşlarımızla vermeye hazırız. Ülkemize ve Kastamonu’ya kazandırılan her türlü yatırımın parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kasım veya Aralık ayında geniş kapsamlı olacak IPARD-II 3. çağrıya çıkacağız. Desteklediğimiz alanlarda hibe oranlarımız yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişmektedir. Potansiyel başvuru sahiplerini bu oranlardaki hibelerden yararlanması için kurumumuza bekliyoruz. Bize ne kadar çok proje gelirse desteklerimiz 
o kadar artar” şeklinde 
konuştu.

“KIRSALDAN KENTE GÖÇÜ ÖNLEMEK İSTİYORUZ”

Kurum olarak en büyük amacın kırsal kesimdeki insanların refah seviyesini yükseltmek olduğunun altını çizen Ahmet Kuyulu sözlerini şu şekilde tamamladı; “Kurumumuz tarafından desteklenen projeler AB standartlarında olduğundan dolayı kalite yükselerek elde edilen ürünlerin değeri artmaktadır. Ürünlerden elde edilen gelirin artması da insanlarımızın refah seviyesini yükselttiği için kırsal kesimden kente göçün engellenmesine katkıda bulunuyoruz. Vatandaşlarımızda TKDK desteği ile yapılan projeler daha maliyetli olduğu şeklinde bir önyargı var. Ancak projeleri ve yapım işlerindeki kullanılan malzemeleri başvuru sahipleri belirliyor, biz sadece hayvan refahı ve verimli bir işletme için gerekli olan standartların sağlanmasını istiyoruz. Aslında bu standartlar vatandaşlarımızın destek almadan kendi yaptıracakları tarımsal yapılar için de teknik olarak olması istenen gerekliliklerdir. Kurum olarak girişimcilerimizi zorlayacak ulusal mevzuatın dışında isteklerimiz olmamaktadır. İlimizdeki proje sayımızı artırabilmemiz için, TKDK’ya sunulan projelerin maliyeti artıyor yönündeki yanlış algının yıkılması gerekiyor.”
Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV