banner38

Müzik indir

banner46

banner47

03 Temmuz 2020 Cuma

TKDK’dan 250 Milyon Euro’luk çağrı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 250 Milyon Euro hibeyle destekleyeceği yatırımlar için proje başvuru çağrısı ilan etti.

01 Mart 2019 Cuma 10:14
TKDK’dan 250 Milyon Euro’luk çağrı

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 250 Milyon Euro hibeyle destekleyeceği yatırımlar için proje başvuru çağrısı ilan etti.

TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yatırımlar Kastamonu’nun da içinde olduğu 42 ilde desteklenecek. Yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak mali desteğin kaynağı Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan oluşmakta. ‘Kamu kaynağı’ olarak da adlandırılan bu destek tutarı geri ödemesiz olarak yatırımcılara kullandırılacak.

DESTEKLENECEK SEKTÖRLER VE DESTEK BÜTÇESİ

“Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri adı altında hayvancılık sektöründeki süt üreten, et üreten ve yumurta üreten sektörlere yönelik sunulacak projeler için 170 Milyon Euro hibe bütçesi ayrıldı.

TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, “’Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar’ tedbirindeki süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, soğuk hava deposu kurulumu alanlarındaki desteklenecek projelere ise 80 Milyon Euro hibe sağlanacaktır.

Bu iki sektör için sözleşme imzalanan yatırımcılar %40-70 arasında hibe almaya hak kazanacaktır. Hibenin yanı sıra proje sahipleri yatırım kapsamındaki harcamalarında başta KDV olmak üzere vergilerden de muaf olacaktır” dedi.

BAŞVURU TARİHLERİ

Başvuruların, belirlenen süreler içerisinde online proje başvuru sistemi üzerinden yapılacağını ve TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlanacağını ifade eden Kuyulu, “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklar Yönelik Yatırımlar’ sektöründeki başvuruların kabulüne 8 Nisan Pazartesi 09.00’da başlanacak, 14 Mayıs 2019 Salı 21.00’de online sistem kapatılacaktır. Çıktı ve diğer dokümanların 17 Mayıs Cuma 18.00’e kadar teslim edilmesi gerekmektedir.

‘Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar’ sektöründeki proje başvurular 8 Nisan Pazartesi 09.00’da kabul edilmeye başlanacak, 21 Mayıs 2019 Salı günü 21.00’de online sistem kapatılacaktır. Başvurular, online başvurunun çıktısı ve diğer istenen belgelerle 24 Mayıs Cuma saat 18.00’e kadar teslim edilecektir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

YATIRIM SÜRELERİ

Başvurularda yatırım sürelerinin en fazla 18 ay olarak planlanması gerekmektedir, taksitlendirmenin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler başvuru çağrı rehberinde yer almaktadır. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren başvuru çağrı rehberlerive diğer dokümanlar (Versiyon 5.0) TKDK resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr)  temin edilebilmektedir. Ayrıca, Kurum tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmelerin de TKDK’nın resmi internet adresinden takip edilmesi gerekmektedir.

İŞLETMELERİN KENDİ KULLANIMI İÇİN YENİLENEBİLİR ENERJİ DESTEĞİ

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin 7. Maddesi kapsamında, tarım ve kırsal kalkınma amaçlı, kurulu gücü azami 300 kW olan projeler için TKDK tarafından kapasite muafiyet belgesi düzenlenmektedir. Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında, yatırımlarında kendi elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak amacıyla şebekeye bağlı (on-grid) yenilenebilir enerji sistemlerine yer verecek olan başvuru sahiplerinin kapasite muafiyet belgesi başvurularını 18/02/2019 – 15/03/2019 tarihleri arasında TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü’ne yapması gerekmektedir.

Ayrıca IPARD 2 Programı 5. Başvuru Çağrı ilanı ile birlikte uygun harcama listeleri yayımlanmıştır. Yayımlanan uygun harcama listelerine eklenmesi talep edilen makine-ekipmanlar için TKDK resmi internet sitesi üzerinden ‘Yeni Uygun Harcama Talep Formunun’ 11/03/2019 tarihi mesai bitimine kadar eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir” diye konuştu.

TKDK’DAN KASTAMONU’YA BÜYÜK DESTEK

Bugüne kadar IPARD-I ve IPARD-II Programları kapsamında, faydalanıcı katkılarıyla birlikte yatırım tutarı 120 Milyon Lirayı bulan 260 adet projenin desteklendiğini belirten TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Bu projeler için ilimizdeki yatırımcılarımıza sağlanan toplam hibe tutarı 56,5 Milyon TL olmuştur. Ayrıca sözleşmeye bağlanan 24 projenin çalışması devam etmektedir.  Tamamlanan projeler ile hayvancılık ve işleme sektörlerinde Kastamonu’da 2.900 hayvan kapasiteli 22 adet süt hayvancılığı projesi, 2.700 hayvan kapasiteli 17 adet besi hayvancılığı projesi, 1 adet süt işleme tesisi, 1 adet et işleme tesisi, 1 adet süt toplama merkezi projesi ve 3 adet meyve-sebze işleme tesisi desteklenerek ilimiz kırsal alanlarının ana geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığa katkı sağlamıştır. Bu çağrıyla birlikte alacağımız projeler ile daha fazla sayıda çiftçi ve işletmeyi desteklemeyi, daha fazla kapasite oluşturmayı, Avrupa Birliği standartlarında daha fazla sayıda işletmelere sahip olmayı istiyoruz. Hayvancılık ile tarım ve balıkçılık ürünlerin işlenmesi alanlarındaki hibelerden yararlanmak isteyen bütün vatandaşlarımızı TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğüne bekliyoruz. Ayrıca 366 214 0109 ve 444 8535 numaralı hatlardan da bilgi alınabilir. Çağrı dönemimizin Kastamonu için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV