banner38

banner39

banner46

banner47

18 Şubat 2020 Salı

TKDK İLE KASTAMONU’DA 4,5 MİLYON TL’LİK YATIRIM HAYATA GEÇİYOR

IPARD II 3. Çağrı kapsamında Kastamonu İl Koordinatörlüğü’ne başvurusu yapılan projelerden 24’ü onaylanırken, bunlar ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) arasında sözleşme hazırlıkları başlatıldı.

14 Eylül 2018 Cuma 10:42
TKDK İLE KASTAMONU’DA  4,5 MİLYON TL’LİK  YATIRIM HAYATA GEÇİYOR
 

 

IPARD II 3. Çağrı kapsamında Kastamonu İl Koordinatörlüğü’ne başvurusu yapılan projelerden 24’ü onaylanırken, bunlar ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) arasında sözleşme hazırlıkları başlatıldı.

Yüzde 55 hibe ile desteklenecek bu 24 projenin 13 tanesi tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması; 8 tanesi arıcılık; 2 tanesi kırsal turizm; 1 tanesi ise makine parkı sektörlerinden ve kuruma sunulan diğer projelerin işlemleri ise devam ediyor.

24 proje ile sözleşme imzalayacaklarını açıklayan TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, “4,5 Milyon TL yatırım tutarına sahip 24 projemiz için başvuru sahiplerine 2 Milyon TL hibe ödeyeceğiz. Bu projeler için en kısa sürede sözleşme imzalamayı planlıyoruz. Sözleşme imzalamaya hak kazanan bu projeler Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri (302) kapsamındaki sektörleri içermektedir. Projelerin ilçe ve sektör dağılımları; Araç ilçesinde 1 adet arıcılık projesi, Azdavay ilçesinde 1 adet arıcılık projesi, Bozkurt ilçesinde 2 adet arıcılık projesi, Daday ilçesinde 1 adet kuşburnu ve 1 adet çemen yetiştiriciliği projesi, İhsangazi ilçesinde 1 adet makine-ekipman parkı projesi, İnebolu ilçesinde 2 adet arıcılık projesi ve 1 adet konaklama tesisi projesi, Pınarbaşı ilçesinde 1 adet konaklama tesisi projesi, Taşköprü ilçesinde 7 adet sarımsak yetiştiriciliği projesi ve 1 adet sarımsak işleme tesisi projesi, Merkez ilçede ise 3 adet çemen üretimi ve 2 adet arıcılık projesi şeklindedir. Bu projelerden İnebolu’da ve Pınarbaşı’nda desteklenmeye hak kazanan konaklama tesisleri turizm potansiyeli çok yüksek olan ve konaklama tesisi ihtiyacı olan ilimizde diğer yatırımcılara örnek olacaktır. Ayrıca Taşköprü’deki sarımsak işleme tesisi ilimizde üretilen sarımsağın katma değerini daha da arttıracaktır. Gerçekleşecek olan bütün projeler Kastamonu’ya değer katacaktır.

Diğer yandan kurum merkezine göndermiş olduğumuz 6,95 Milyon TL yatırım tutarı olan 3 adet büyük baş besi hayvancılığı ve 1 adet büyük baş süt hayvancılığı projelerinin inceleme süreci devam etmektedir. İlerleyen dönemlerde de büyükbaş, küçükbaş hayvan et ve süt üretim tesislerine; kanatlı hayvan üretim tesislerine; et, süt, meyve sebze, su ürünleri işleme tesislerine; bitkisel üretim, kırsal turizm, arıcılık, el sanatları, katma değerli ürünler, yenilenebilir enerji, makine parkları ve su ürünleri sektörlerinde yapılacak projeleri desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Onaylanan 24 proje sahibine hayırlı olsun dileklerini sunan Kuyulu, "Bizim öncelikli hedef kitlemiz üreticilerimiz ve küçük yatırımcılarımız. Özellikle kırsal alanda yaşayan üreticilerimizin de daha modern ortamlarda, daha modern ekipmanlarla üretim yapmasını ve Avrupa Birliği standartlarında işletmelere sahip olmasını istiyoruz. Bu yatırımların ilimize hayırlı olmasını dilerim" dedi.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV