Tıpkı sizin gibi, artı 1 farkla…

Down sendromlu bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla 21 Mart, her yıl 'Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü' olarak kutlanıyor.

Tıpkı sizin gibi, artı 1 farkla…
banner72

21 Mart'ın seçilmesinin en önemli nedeni ise down sendromlu kişilerin 3 tane 21 kromozoma sahip olması. Toplum nezdinde çok fazla bilinmediği için down sendromlu çocuklar ve aileleri hayatının bir döneminde down sendromuna hastalıkmış gibi yaklaşıldığını tecrübe etmiştir. Oysa down sendromu bir hastalık değil, bir kromozom anomalisi… 21 Mart, down sendromu hakkında duyarlılığı artırmak için 2011 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile kabul edilmiş bir gün. Tüm dünyada down sendromu ile ilgili farkındalık yaratılması için giyilen farklı renk çoraplar, down sendromlu bireylerin sahiplendiği ‘ortak farkındalık’ hareketi oldu. Fiziksel olarak birbirine benzeyen down sendromlu bireylere karşı ayrımcılığı ve kötü tavrı engellemek, down sendromuna karşı farkındalığı arttırmak ve sendroma dair bilgilenmek amacıyla her sene 21 Mart günü Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanıyor.

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu, bir kromozom anomalisidir. Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde ki kromozom sayısı 47’dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Bu sebepten dolayı Down Sendromu Trisomy 21 diye de bilinmektedir. Down Sendromunun oluşmasında; ülke, milliyet, sosyoekonomik statü farkı yoktur. Down Sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, hamilelik yaşı ilerledikçe risk artar. Ülkemizde, doğum öncesi dönemde anne adaylarının, Down Sendromu gibi fetal anomaliler ve kromozomal bozukluklara yönelik tarama testleri ve USG incelemeleri hakkında bilgilendirilmeleri sağlanarak gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamaktadır. Trisomy 21, Translokasyon ve Mozaik olmak üzere 3 tip Down Sendromu vardır. Down Sendromu tanısı doğumdan hemen ya da kısa bir süre sonra konulur. Down Sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak başparmağının diğer parmaklardan daha açık olması tipiktir. Down Sendromlu bireyler bazı rahatsızlıklara daha yatkındırlar. Bu yüzden sağlık kontrollerinin aksatılmadan ve zamanında yapılması önemlidir. Down Sendromlu bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi yaşıtlarına göre daha geridedir. Ancak uygun eğitim programları ile toplum hayatına başarı ile uyum sağlayabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER