'Tezvirata gerek yok'

Kastamonu Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda KastaMall projesi ile ilgili iddialar tansiyonu yükseltti

Kastamonu Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda KastaMall projesi ile ilgili iddialar tansiyonu yükseltti.

İddialara cevap veren Vidinlioğlu, “Buranın projelendirilmesi bizim dönemimizde değil,  ruhsatı bizim dönemimizde değil, satışı bizim dönemimizde değil; bizim dönemimizi ilgilendiren bir şey yok. Bu konuda siyasetende söylenenler oldu, fakat KastaMall orada, proje burada. Bu konuda kimsenin zerre tereddüdü olmasın, projede ne vardı ise uygulamada da o var” ifadesini kullandı.

Toplantıya başlamadan önce söz alan Belediye Başkanı Vidinlioğlu, bölgemizde yaşanan sel afetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine sel felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlara rahmet dileyerek başlayan Vidinlioğlu, “Memleketin güneyi yanıyor derken, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da sel felaketiyle karşı karşıya kaldık. Normalde metrekareye düşen yağış oranı 100 metreküp olduğunda, bu artık afet kabul ediliyor, Bozkurt’taki yağış miktarı ise 453 metreküp, yani afet olarak kabul edilen miktarın 4 katı. Bir de Devrekani’den filan toplanan akarsular hep Bozkurt’a akıyor. Dolayısıyla hem Sinop’ta hem de Bartın’da rahmetli olan vatandaşlarımız var, 15 civarı da kayıp var. İlk günden beri ben bölgedeydim gerçekten çok zor bir süreç geçirdik ama devlet tüm varlığıyla oradaydı. Bunu herkes orada iliklerine kadar hissetti. Biz de Kastamonu Belediyesi olarak kardeşlerimizin yanında olmak istedik, bölgede gücümüz yettiğince mücadele ettik'' dedi.

VİDİNLİOĞLU: “BÖYLE BİR AFETİ YAŞADIKTAN SONRA KONUŞMAK KOLAY”

Afetin yaşandığı gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile afet bölgesine gittiklerini hatırlatan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Bozkurt’un girişindeki sokak sadece çok hasar görmüş, onun haricinde Bozkurt yerle yeksan olmuş, bir kat, 2 kat mille dolu. Mahsur kalıp da kurtarılan kişi sayısı binin üzerinde, yaklaşık bin 300 civarında vatandaşımız helikopterler ile kurtarıldı. Kurtarma timleri de botlarla 300’den fazla vatandaşımızı kurtardılar. Olayın üzerinden 24 saat geçtikten sonra hemen hemen mahsur kalan kişiler kurtarılmıştı. Yani böyle bir afeti yaşadıktan sonra konuşmak kolay; ‘Bu böyle olsaydı, şu şöyle olsaydı, böyle olsaydı daha az kayıp olurdu’ gibi… Söylediğim sözlerde de çok anormal bir şey yok; fakat olmuyor, olmuyor. DSİ’nin hesaplamalarına göre, son 500 yılda böyle bir debi yok. Bırakın Kastamonu özelini dünya genelinde bile böyle bir debi hemen hemen yok bile... İnsanlar kamera kaydı yaparken sele kapılıp gittiler. Bunlar asla bahane değil ama şunu yapmamız lazım; sudan mümkün olduğunca, dere yataklarından mümkün olduğunca uzak yerlere yerleşmeliyiz. Bir de şey gündemde ‘Buralara imar verilmeseydi’, tamam verilmeseydi de, yine de verilmiş. Şimdi bende Belediye Başkanlığı yapıyorum. Bu bir arz talep meselesi, sonuçta bir yere kadar direniyorsunuz, bir defa tamam dediğinizde ondan sonra düğme iliklenmiyor, o şekilde devam ediyor. Keşke dere yatakların uzağına yerleşimlerimizi yapabilsek, keşke vatandaşlarımız buraların imara açılmasıyla ilgili talepler de bulunmasalar ve biz de açmasak, can kayıplarımız olmasa” şeklinde konuştu.

Başkan Vidinlioğlu’nun konuşmasının ardından meclis toplantısına geçildi. Toplantının ilk gündem maddesinde, kreş ve çocuk bakımevi ücretlerinde artış yapılması ile ilgili dilekçe meclise sunuldu. Meclis söz konusu talebi, oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderdi. Ardından, Kastamonu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Hentbol Takımı’nın Avrupa’da oynayacağı müsabakalarda Belediye Başkanlığını temsilen Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Melih Nural’ın görevlendirilmesi ile ilgili madde oylandı. Söz konusu madde oybirliğiyle kabul edildi.

Öte yandan, Kastamonu Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bulunan ve sel afetinin yaşandığı ilçelere günlük seferler düzenleyen otobüs firmalarının 2021 yılı Ağustos ayı dahil olmak üzere 6 ay kira bedellerinin belediye tarafından karşılanması maddesi görüşüldü. Söz konusu madde oybirliğiyle kabul edildi. 

“KARAÇOMAK DERESİ’NİN KALAN YERLERİNİN DE ISLAHI YAPILACAK”

Maddelerin görüşülmesinin ardından söz alan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, afet bölgesinde bakanlar ile bir arada olduklarını ve bir takım müjdeler vereceğini aktardı. Her zaman bakanları bir arada bulmanın kolay olmadığının altını çizen Vidinlioğlu, şunları söyledi: “Belediye olarak 100 personel ve 25 iş makinemizle afet bölgesindeydik. KASKİ ekibimizin çalışmalarını yaparken belediyemizin depomuzdan kullandığımız malzemeler vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bunu duyunca belediyemize 1 milyon TL hibe verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Atık Su Arıtma Tesisi’nin pandemiden dolayı temelini atamadık ama yüzde 80’i bitmiş vaziyette, yakında tamamen bitmiş olacak. Millet Bahçesi’nin de yapımına başlandı. Birinin açılışını, birinin de temel atmasını yapacağız. DSİ Genel Müdürümüz ile de görüştüm, Karaçomak Deresi’nin kalan yerlerinin de ıslahı yapılacak.”

Vidinlioğlu’nun konuşmasının ardından söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Necati Atak, KastaMall AVM’nin açıldığını ve bu konuyla ilgili bilgi kirliliğinin olduğunu söyledi.

 “KASTAMALL ORADA, PROJE BURADA”

Bunun üzerine ise Başkan Vidinlioğlu, “Tezvirata gerek yok. Bu konuda şüphesi olan varsa, olayın yanlış yapıldığını düşünen varsa, her türlü müracaatta bulanabilir. Buranın projelendirilmesi bizim dönemimizde değil,  ruhsatı bizim dönemimizde değil, satışı bizim dönemimizde değil; bizim dönemimizi ilgilendiren bir şey yok. Bizim dönemimizi ilgilendiren şey; proje ile imalatın uyumlu olması. Proje ile imalatın uyumlu olmadığı noktada da zaten yıktırdık ve uyumlu hale getirdik. Bu konuda siyasetende söylenenler oldu, fakat KastaMall orada, proje burada. Bu konuda kimsenin zerre tereddüdü olmasın, projede ne vardı ise uygulamada da o var. Bu tarz durumlarda, ‘vay efendim bu kadar otopark olur mu, bu kadar şey olur mu’ deniliyor, bunların hepsi mevzuatla, kanunla belli olan şeyler. Şehrin büyük bir yatırımı, geri alınacak hali yok. Proje zamanında teslim edilmediği için 2 milyon 600 bin TL ceza kesildi. Dolayısıyla bu konuda da bizim dönemimizi ilgilendiren bir şey yok” diye konuştu.

ÇOLAK: “PROJENİN İSKANLARI VERİLMİŞ DURUMDA”

MHP’li Belediye Meclis Üyesi Nuray Çolak ise AVM ile ilgili açıklamalarda bulundu. KastaMall projesine iskanlarının verildiğini belirten Çolak, “12 bin 667 metrekare inşaat alanına sahip otel binası, 37 bin 432 metrekare alana sahip AVM binası ve 27 bin 440 metrekare alana sahip rezidans binası olmak üzere toplam 77 bin 539 inşaat alanı bulunmakta. Kapalı otopark 13 bin 894 metrekare, kat holleri, yangın ve normal merdiven, asansör boşlukları 18 bin 707 metrekare, balkonlar 4 bin 72 metrekare başta olmak üzere su deposu, teknik hacimler ve gerekli mescit alanları ve diğer ortak alanlar olmak üzere 46 bin 162 metrekare emsal dışı alan bulunmaktadır. Tabii bu onaylı mimari projesine göre verilmiş ruhsatına göre. Bizim yaptığımız incelemeler sonucunda sizin dediğiniz bir takım onaylı projesi ile uyumsuzluğu vardı. Yapı denetim firmasından onay geldi sonra uyumsuzluklar giderildi. Şu aşamada projenin iskanları 3 blokta ayrı ayrı hepsi verilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Çolak’ın açıklamalarının ardından CHP’li Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş’ın KastaMall projesi ile ilgili kullandığı ifadeler, mecliste tansiyonu yükseltti. Karşılıklı devam eden diyalogların ardından tartışma son buldu. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER