banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

TESCİLLİ KONAK SAHİPLERİNE DESTEK

Kastamonu Tarihi Evleri ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Esma Kuruoğlu Ahlatçıoğlu, proje yardımı almak isteyen tescilli konak sahiplerine seslenerek, son başvuru tarihinin 1 Ekim 2018 olduğunu hatırlattı.

Aciksoz Haber -->
13 Eylül 2018 Perşembe 10:21
 TESCİLLİ KONAK SAHİPLERİNE DESTEK
 

 

Kastamonu Tarihi Evleri ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Esma Kuruoğlu Ahlatçıoğlu, proje yardımı almak isteyen tescilli konak sahiplerine seslenerek, son başvuru tarihinin 1 Ekim 2018 olduğunu hatırlattı.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na 2005 yılında eklenen maddeyi açıklayarak

konuşmasına başlayan Ahlatçıoğlu, “Eklenen madde ile tescilli konak sahiplerine proje ve uygulama onarım yardımı almaları sağlandı. 2005 yılından beri devam eden hibe yardımları bu sene de sürüyor. Hibe proje yardımlardan yararlanmak isteyen tescilli konak sahipleri için son başvuru tarihi 1 Ekim 2018’dir. Uygulama yardımı son başvuru tarihi ise 28 Aralık 2018’dir. Başvurular İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapılmaktadır” dedi.

PROJE BELGELERİ

Proje yardımları için istenecek belgeler hakkında da bilgi veren Ahlatçıoğlu, “Proje yardımları için; yardım başvuru dilekçesi, T.C. kimlik numarası beyanı, ikametgah ve iletişim bilgisi, mal sahibi adına yapılacak başvurularda noter onaylı vekâletname ve/veya veraset ilamı, taşınmaza ilişkin tescil kararı, başvuru tarihi itibarıyla son üç ay içinde alınmış mülkiyet belgesi, taşınmazın kadastral durumunu gösteren belge, projenin kapsamına, işin bitirilme süresine, yapı alanına ve yaklaşık maliyetine ilişkin mimar tarafından hazırlanan rapor, dijital ortamda yapının iç, dış ve yakın çevresini gösteren net çekilmiş fotoğraf albümü istenmektedir” diye konuştu.

UYGULAMA BELGELERİ

Kastamonu Tarihi Evleri ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Esma Kuruoğlu Ahlatçıoğlu, uygulama yardımları için istenecek belgelerden de bahsetti. Ahlatçıoğlu, “Uygulama yardımları için; yardım başvuru dilekçesi, T.C. kimlik numarası beyanı, ikametgah ve iletişim bilgisi, mal sahibi adına yapılacak başvurularda noter onaylı vekaletname ve/veya veraset ilamı, taşınmazlara ilişkin tescil kararı, uygulamaya başlanabilmesi için gerekli tüm çizim, proje, bilgi ve belgelerin uygun olduğuna ilişkin Koruma Bölge Kurulu kararı ve onaylı projeler, başvuru tarihi itibarıyla son üç ay içinde alınmış mülkiyet belgesi gerekmektedir. Taşınmazın kadastral durumunu gösteren belge, uygulamanın kapsamına, işin bitirilme süresine, uygulama aşamalarına ve yaklaşık maliyetine ilişkin mimar ve ilgili mühendislerce hazırlanan rapor, dijital ortamda yapının iç, dış ve yakın çevresini gösteren net çekilmiş fotoğraf albümüyle başvuru yapılabilir” şeklinde konuştu.

Ayrıca Ahlatçıoğlu, Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması nedeniyle 2019 yılında proje ve uygulama onarım hibe yardımların daha fazla çıkacağını tahmin ettiğini belirtti.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV