'Teravihnamazı kıldırmaya hazırız'

Taşköprü İlçe Müftüsü Hasan Yozgat, ilçede vaka sayılarının arttığını fakat; İlçe Müftülüğü olarak camilerin tümünde anonslar yaparak ve camiileri dezenfekte ederek ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. Müftü Yozgat, ayrıca; Suriye'de inşaa edilen konut projeleri hakkında bilgi verdi

'Teravihnamazı kıldırmaya hazırız'

 

TAŞKÖPRÜ İLÇE MÜFTÜSÜ YOZGAT:

'Teravihnamazı kıldırmaya hazırız'

Taşköprü İlçe Müftüsü Hasan Yozgat, ilçede vaka sayılarının arttığını fakat; İlçe Müftülüğü olarak camilerin tümünde anonslar yaparak ve camiileri dezenfekte ederek ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. Müftü Yozgat, ayrıca; Suriye'de inşaa edilen konut projeleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye Diyanet Vakfı zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli aileler için Türkiye genelinde “Bir İyilik, Sıcak Bir Yuva” temasıyla başlattığı İyilik Konutları projesi kampanyası ile başta yetim ve engelli aileler olmak üzere savaş mağduru ailelerin bir nebze de olsa yaşam standartlarını iyi hale getirmeyi amaçlıyor. Yardım kampanyası hakkında da  konuşan Kastamonu Taşköprü İlçe Müftüsü Hasan Yozgat; “Kampanya kapsamında daha önce 28 metre kare olarak Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa edilen evlerin büyüklüğü 38 metre kareye çıkartıldı. Bir evin maliyeti 8.500 lira, bir kişi isterse tek başına ya da isterse ortak havuza dilediği miktarda yardımda bulunabilirler derken yardım kampanyası 31 Mart’ta sona erecek” ifadelerine yer verdi.

 “İLÇEMİZDE HIZLA YÜKSELEN VAKALARIMIZ VAR”

Pandemi hakkında da konuşan Yozgat; “Taşköprü camilerinin tümünde anonslar yapıyoruz, camilerimize gelen vatandaşlarımızı verilen vaazlarla uyarıyoruz. Camilerimiz de görevli personellerimiz düzenli olarak camilerimizi dezenfekte ediyorlar. Önümüzde Ramazan ayı var, ilçemizde hızla yükselen vakalarımız var. Ramazanda camilerde teravihnamazları kılınacak mı? kılınmayacak mı? gibi sorular geliyor. Bunlara cevap verme gibi durumumuz yok. Burada İlçe Hıfzıssıhha yetkililerinin vereceği kararlar doğrultusunda hareket edeceğiz. Taşköprü Müftülüğü olarak teravih namazı kılınacak şekilde hazırız” şeklinde konuştu.

“UMARIM BU SÜRE SONRASINDA BİR TUĞLADA BİZ KOYABİLİRİZ”

Savaşların insan ve doğa üzerindeki etkisinin yıkıcılığı bir gerçektir diyen Müftü Hasan Yozgat; “Bu yıkıcı etki, kış şartlarında kendini daha da şiddetli bir şekilde hissettiriyor. 2011 yılından bu yana Suriye’de devam eden savaş pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden olurken bir o kadar insanın da yakınlarını ve yaşadığı evlerini kaybetmesine neden oldu. Bombardıman ve saldırılar altında evlerini terk etmek zorunda kalan aileler zorlu arazi ve mevsim şartlarında çadırlarda ve dağınık kamp alanlarında yaşam mücadelesi veriyor. 2019 yılında İdlib’e yönelik saldırılar nedeniyle yeniden başlayan göç dalgası sonucunda yüzbinlerce insan evlerini terk ederek, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmeye başladı. Her şeyi geride bırakarak yollara düşen ailelerin camiler ve çadırlar dışında başlarını sokacak bir ortamları yok. Yazın sıcak, kışın soğuk ve çamura karşı korunaksız kalan ailelerin nitelikli barınma ihtiyacı hayati öneme sahip durumda. Onlara Diyanet Vakfı Türkiye’de bir yardım kampanyası başlattı. Taşköprü Diyanet Vakfı olarak vatandaşlarımız sayesinde toplanan yardımlarla onları rahat bir ortam sunmak istiyoruz. Taşköprü’de de normal süresi bitmesine rağmen 31 Mart’atarihine kadar uzatıldı. Umarım bu süre sonrasında bir tuğlada biz koyabiliriz” şeklinde konuştu.

“İYİLİK KONUTU BEDELİ 8.500 LİRA”

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 28 metre kare olarak inşa edilen evlerden sonra,evlerin büyüklüğü 38 metrekareye yükseltildiğini ifade eden Taşköprü ilçe Müftüsü Hasan Yozgat;“Her türlü insani koşulların düşünüldüğü 2 odalı, içerisinde banyosu, tuvaleti, mutfağı ve avlusu bulunan demir kapılı, çatısı betondan imal edilen, her türlü hava şartlarına dayanıklı betonarmeden yaptığımız iyilik konutlarımızla ailelerimizin daha rahat bir hayat sürdürmesiniamaçlıyoruz.Bir İyilik Konutunun bedeli 8.500 lira, bir hayırsever tek başına bunu karşılayabileceği gibi, isterse ortak havuza da farklı miktarlarda bağışta bulunabilir. Bağışçı tek başına 8.500 TL bağışta bulunduğu takdirde, yapılan İyilik Konutu'na bağışçının veya talep ettiği başka bir kişinin ismi verilebilir” dedi. (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER