banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

TEMA Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç Yaşanabilir bir gelecek için TEMA gönüllüsü olun

Kastamonu Rotary Kulübü önceki akşam Amorium’da toplandı.

Aciksoz Haber -->
12 Eylül 2018 Çarşamba 10:05
TEMA Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç  Yaşanabilir bir gelecek için TEMA gönüllüsü olun
 

Kastamonu Rotary Kulübü önceki akşam Amorium’da toplandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda, öncelikle Rotary Kulübü Başkanı Tuncay Öztürk tarafından gündem maddeleri okundu. Öztürk, 28-30 Eylül tarihlerinde Kadıköy Rotary Kulübü tarafından Kastamonu'ya bir gezi düzenleneceğini, bu geziyle ilgili çalışmaların yapıldığını söyledi.

Programın devamında TEMA Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç tarafından bir sunum yapıldı. 26 yıllık toprak davasının adı olan TEMA Vakfı'nın kendisini halka mal edebilmiş bir vakıf olduğunun altını çizen Ataç, bugün itibariyle 611 noktada TEMA Vakfı temsilcisi olduğunu söyledi.

İki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit'in 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurduklarını hatırlatan Ataç, “Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri ise bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın 'Türkiye Çöl Olmasın' sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti” dedi.

“TOPRAKLARIN GÜNLÜK YAŞAMDAKİ ROLÜNÜ GÖRMEZDEN GELİYORUZ”

Yaşanabilir bir gelecek için TEMA gönüllüsü olma çağrısında bulunan Ataç, günümüzde aslında göz ardı edilen toprağın yaşamsal açıdan önemine dikkat çekti.

Deniz Ataç, “Çoğu zaman toprakların günlük yaşamlarımızdaki rolünü görmezden gelerek toprağı sınırsız bir kaynak gibi kullanıyoruz. Birçoğumuz binlerce yılda oluşmuş toprakların çok kısa sürede kaybedilmesinin ya da bozuluma uğramasından kaynaklanan sorunların hayati öneminin farkında değiliz. Oysa aldığımız her nefesteki oksijenden, içtiğimiz her yudum suya, yediğimiz her lokmadan, kullandığımız tıbbi ilaçlar ile kıyafetlerimiz hatta evde ve işte kullandığımız mobilyalarımıza kadar her şey topraktan geliyor. Bunların miktarında azalma doğrudan yaşama yansıyor. Tarih verimli topraklarını kaybeden tüm uygarlıkların çöktüğünü ve büyük bedeller ödediğini gösteren örneklerle dolu. Bu nedenle TEMA Vakfı olarak bu yıl gönüllülerimiz ile birlikte sosyal medyada yaşam kaynağı topraklarımızı korumak için herkese görev düştüğünü hatırlatıyoruz.

“TOPRAĞI KORUMAK İÇİN HERKESE SORUMLULUK DÜŞÜYOR” 

Sürdürülebilir toprak yönetimi, ekonomik büyüme için geçim kaynaklarını tehlikeye atmayan akılcıl bir uygulamadır. Arazinin kalitesini, biyolojik ve ekonomik potansiyelini dengeleyerek korumak ve yönetmek için de sürdürülebilir toprak yönetimi yapılmalıdır. Üstelik toprak üretkenliğinin korunmasıyla kayıplar en aza indirilirken, buradan elde edilecek kazancın toplumlarda yaratacağı sinerji Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini birbirine bağlayacak hayati bir rol oynayacaktır. Tüketiciler tüketim alışkanlıklarında doğadaki ayak izlerini küçültecek davranışları benimseyerek doğa üzerindeki üretim baskısını azaltabilir. Çiftçiler, pestisit kullanımından vazgeçerek, tek başına ve toprak tahliline dayalı olmaksızın gelişigüzel kimyasal gübre kullanımı alışkanlığını terk ederek, erozyonu önleyen tedbirler alarak, toprak organik maddesini koruyan tarım teknikleri uygulayarak topraklarını korurken, karar vericiler bu sürdürülebilir toprak yönetimi uygulamalarına teşvik sağlayarak destek verebilir” dedi.
(Haber Merkezi)

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV