TEMA İl Temsilciliği ‘Sıfır Atık Projesi’ni anlattı

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kastamonu İl Temsilciliği, Şerife Bacı Öğretmenevi’nde ​2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim ​programlarına katılım hakkı kazanan öğretmenler için bilgilendirme ve materyal dağıtımı toplantısı düzenledi. ​TEMA ailesine yeni katılan öğretmenler için TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler veren TEMA İl Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Altunel, eğitim programları uygulayan öğretmenlerin de birer TEMA gönüllüsü olduklarını belirtti.

TEMA İl Temsilciliği ‘Sıfır Atık Projesi’ni anlattı

 

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kastamonu İl Temsilciliği, Şerife Bacı Öğretmenevi’nde ​2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim ​programlarına katılım hakkı kazanan öğretmenler için bilgilendirme ve materyal dağıtımı toplantısı düzenledi. ​TEMA ailesine yeni katılan öğretmenler için TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler veren TEMA İl Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Altunel,  eğitim programları uygulayan öğretmenlerin de birer TEMA gönüllüsü olduklarını belirtti.

Toprakla birlikte dünya üzerindeki ekosistemi oluşturan su, orman, biyolojik çeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması çalıştıklarını ifade eden TEMA İl Temsilcisi Dr. Öğretim Üyesi Altunel, “TEMA Vakfı, ülkemizin en değerli hazinelerinden birinin toprak olduğunun bilincindedir. Bu nedenle, orman, çayır, mera ve tarım alanlarının, su ve bitki gen kaynaklarının, doğanın korunması ve erozyonun önlenmesi ile insan kaynaklı iklim değişikliği konularında, belli bir devlet politikasının gerekli ve zorunlu olduğuna inanmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak ancak teknik yönden yeterli bir kadro, teşkilat ve mali imkanlarla mümkündür. Temel değerlerimiz ise; sürekli gelişme, güven, sürdürülebilirlik, hesap verebilirlik, siyasi tarafsızlık ve iş birliğidir” dedi.

Sıfır Atık Projesi’nden de söz eden Altunel, “Sıfır Atık Projesi kapsamında, TEMA Vakfı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tetra Pak Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen “Sıfır Atık Eğitim Projesi” tanıtıldı. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin teşrifleriyle, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında ‘Sıfır Atık Dijital Eğitim Portalı’nın da lansmanı yapıldı. Sıfır Atık Eğitim Projesi ile 3 yılda 280 bin çocuğa doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi konularında farkındalık kazandırılması hedefleniyor.

“81 İLDE EĞİTİM İÇERİKLERİ VE MATERYALLER SUNUYOR”

Sıfır Atık Eğitimlerinde; 5D modeliyle çocuklara Sıfır Atık kavramının tanıtılması, bu kapsamda çocukların gündelik yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konularında farkındalık sağlanması hedefleniyor. Doğal varlıkların doğru kullanılması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan 5D modeli; “Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir ve Yeniden Kullan”, “Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan”, “Dönüştür Doğa Kazansın” prensiplerinden oluşuyor. Sıfır Atık eğitimleri, bu yıl 20 ilde, okullarda TEMA Vakfı gönüllülerinin desteğiyle, öğretmenler tarafından uygulanıyor. Proje için bu yıl özel olarak tasarlanan kutu oyunu ile okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukların Sıfır Atık kavramını eğlenerek pekiştirmeleri sağlanacak. Sıfır Atık Eğitim Projesi kapsamında yeni geliştirilen ve www.sifiratiktema.org adresinden erişilen “Sıfır Atık Dijital Eğitim Portalı” ise tüm eğitim kademeleri için 81 ildeki öğretmenlere sunum, poster, çalışma kâğıtları, proje önerileri ve oyun tabanlı dijital etkinliklerin de aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunuyor” diye konuştu. 

TEMA İl Temsilcisi Dr. Öğretim Üyesi Tayyibe Altunel, ​eğitim programları sorumlusu öğretmen Zeynep Öztoprak, Kastamonu Üniversitesi Genç TEMA Başkanı Bircan Karaçam ve aktif gönüllü Cengizhan Özdemir'in katılımıyla yapılan toplantı sonunda öğretmenler yıl boyunca yapacakları etkinliklerle ilgili materyalleri dağıttı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER